Nejmladší robotici předvedli, co umí

Vítězové kategorie Robot pomocník lidí mladší žáci Martin DANIELIS – Lukáš SASKA z Lomnice nad Popelkou.JPG
Vítězové kategorie Robot pomocník lidí mladší žáci Martin DANIELIS – Lukáš SASKA z Lomnice nad Popelkou

Zkonstruovali, naprogramovali a předvedli své roboty v kategoriích Robot záchranář a Robot-pomocník lidí. Žáci základních a středních škol předvedli v sobotu 26. ledna na soutěži „ KyberRobot 2019“, co v robotice už umí.

Soutěž pořádala Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci již podvanácté, zájemcům o robotiku ji nemuseli organizátoři představovat – mnozí z účastníků už mají tuto soutěž označenu jako povinný bod v kalendáři a jezdí do Liberce pravidelně.

Letos se jich přihlásil rekordní počet  – 80 žáků základních a středních škol, kteří předvedli to nejlepší, co zvládli zkonstruovat a naprogramovat.

Člena poroty Jaroslava Semeráda zaujal například robot, který dekódoval Morseovu abecedu a přenášel ji na pásek, nebo robot který pomocí senzoru bezpečně zaparkoval. „Složité bylo naprogramovat robota, který mapuje terén v nepřístupných místech – třeba v jeskyních – a následně jeho parametry přenáší do grafu.  Ne vždy všechno při předvádění fungovalo dokonale. Někdy si žáci vzali příliš velké sousto. Důležité ale je, že se mladí lidé nebojí ponořit se do problému a nevzdávají se při hledání řešení,“ zhodnotil výkony soutěžících člen poroty Jaroslav Semerád, ředitel SPŠSE a VOŠ Liberec.

Soutěž připravuje liberecká univerzita ve snaze posílit vztahy mezi středními a vysokými školami. Jejím cílem je prověřit schopnosti a nápaditost studentů a také u nich vzbudit zájem o studium technických oborů. „Snažíme se podobnými akcemi probudit zájem o techniku už u nejmladších generací žáků. Technicky vzdělaných lidí je v praxi zoufale málo, a přitom jsou na trhu práce vysoce ceněni. Pokud se mladí lidé už v tomto věku naučí přemýšlet nad řešením a zrealizovat ho pak vlastníma rukama, je šance, že se budou technice věnovat i dál. Samozřejmě, že bychom byli rádi, kdyby to bylo i na naší škole,“ říká o motivaci ke studiu technických oborů děkan pořádající fakulty Zdeněk Plíva.

A jak KyberRobot 2019 dopadl?

Robot-pomocník lidí, mladší žáci

1. Martin DANIELIS – Lukáš SASKA

2. Marek MANSFELD

3. Anna JUNGMANNOVÁ, Aurelius Theodor KLÍMA

Robot-pomocník lidí, starší žáci

1. Lukáš JUŘICA

2. Jan RÁČEK

3. Jaroslav KUNST, František MACEK

Autonomní robot-záchranář, mladší žáci

1. Samuel TŮMA – Alan PEŠA – Marek BROŽ

- čas 18,5 sekundy

Autonomní robot-záchranář, starší žáci

1. Kateřina HRUBEŠOVÁ – Petr KAŠTÁNEK

-red-

Foto: Jaroslava Kočárková, Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 262

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 381