Nejmladší robotici předvedli, co umí

Vítězové kategorie Robot pomocník lidí mladší žáci Martin DANIELIS – Lukáš SASKA z Lomnice nad Popelkou.JPG
Vítězové kategorie Robot pomocník lidí mladší žáci Martin DANIELIS – Lukáš SASKA z Lomnice nad Popelkou

Zkonstruovali, naprogramovali a předvedli své roboty v kategoriích Robot záchranář a Robot-pomocník lidí. Žáci základních a středních škol předvedli v sobotu 26. ledna na soutěži „ KyberRobot 2019“, co v robotice už umí.

Soutěž pořádala Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci již podvanácté, zájemcům o robotiku ji nemuseli organizátoři představovat – mnozí z účastníků už mají tuto soutěž označenu jako povinný bod v kalendáři a jezdí do Liberce pravidelně.

Letos se jich přihlásil rekordní počet  – 80 žáků základních a středních škol, kteří předvedli to nejlepší, co zvládli zkonstruovat a naprogramovat.

Člena poroty Jaroslava Semeráda zaujal například robot, který dekódoval Morseovu abecedu a přenášel ji na pásek, nebo robot který pomocí senzoru bezpečně zaparkoval. „Složité bylo naprogramovat robota, který mapuje terén v nepřístupných místech – třeba v jeskyních – a následně jeho parametry přenáší do grafu.  Ne vždy všechno při předvádění fungovalo dokonale. Někdy si žáci vzali příliš velké sousto. Důležité ale je, že se mladí lidé nebojí ponořit se do problému a nevzdávají se při hledání řešení,“ zhodnotil výkony soutěžících člen poroty Jaroslav Semerád, ředitel SPŠSE a VOŠ Liberec.

Soutěž připravuje liberecká univerzita ve snaze posílit vztahy mezi středními a vysokými školami. Jejím cílem je prověřit schopnosti a nápaditost studentů a také u nich vzbudit zájem o studium technických oborů. „Snažíme se podobnými akcemi probudit zájem o techniku už u nejmladších generací žáků. Technicky vzdělaných lidí je v praxi zoufale málo, a přitom jsou na trhu práce vysoce ceněni. Pokud se mladí lidé už v tomto věku naučí přemýšlet nad řešením a zrealizovat ho pak vlastníma rukama, je šance, že se budou technice věnovat i dál. Samozřejmě, že bychom byli rádi, kdyby to bylo i na naší škole,“ říká o motivaci ke studiu technických oborů děkan pořádající fakulty Zdeněk Plíva.

A jak KyberRobot 2019 dopadl?

Robot-pomocník lidí, mladší žáci

1. Martin DANIELIS – Lukáš SASKA

2. Marek MANSFELD

3. Anna JUNGMANNOVÁ, Aurelius Theodor KLÍMA

Robot-pomocník lidí, starší žáci

1. Lukáš JUŘICA

2. Jan RÁČEK

3. Jaroslav KUNST, František MACEK

Autonomní robot-záchranář, mladší žáci

1. Samuel TŮMA – Alan PEŠA – Marek BROŽ

- čas 18,5 sekundy

Autonomní robot-záchranář, starší žáci

1. Kateřina HRUBEŠOVÁ – Petr KAŠTÁNEK

-red-

Foto: Jaroslava Kočárková, Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 371
IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 178

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 667
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365