V anketě s úvodní otázkou „Chceš TULab?“ se sešlo za první dva týdny přes 200 kladných odpovědí. Největší zájem o ni mají architekti, strojaři a mechatronici.
Anketu se rozhodla vyhlásit skupinka nadšenců, kterým na naší univerzitě otevřená laboratoř nabitá moderními technologiemi chybí. Ta hrstka mužů především z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií si ale nebyla jistá, zda o laboratoř s 3D tiskárnou, 3D skenery, laserovými plotry a dalším vybavením bude širší zájem.
Anketa, o jejímž vyhlášení píšeme zde, ukazuje, že zájem je.
V prvních dvou týdnech na ni odpovědělo 207 respondentů, z nich 206 si otevření TULabu přeje.
Skoro polovina respondentů jsou studenti a zaměstnanci fakulty umění a architektury, další polovinu kladných odpovědí tvoří především respondenti z fakulty strojní, fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, ekonomické fakulty a CxI.
„Někteří studenti z vyšších ročníků se nám dokonce svěřili, že by si protáhli studium, aby mohli takovou laboratoř využívat,“ uvádí jeden z organizátorů ankety, která je už uzavřena, a dodává: „Anketa potvrdila, že něco takového, jako je TULab, má na naší univerzitě své místo a že to nebyl jen nápad úzké skupinky lidí. Děkujeme všem respondentům za čas, který odpovědím věnovali. Budeme nyní společně s vedením TUL hledat cesty a prostředky tak, aby TULab vznikla na Technické univerzitě v Liberci co nejdříve.“
Vyhlašovatele ankety také příjemně překvapilo, že více jak 50 lidí se v anketě přihlásilo jako mentoři, tedy ti, kteří by v budoucí laboratoři pomohli s nějakou složitější technologií méně zkušeným kolegům.
Výsledky ankety najdete přehledně zpracované v grafech.
V jedné z otázek mohli studenti a zaměstnanci naší školy vybírat i technologie, které by v TULabu rádi měli.
Dost často poptávali vybavení elektrotechnické dílny, ta už však na naší univerzitě asi rok funguje, a to jako „bastlírna“ v sídle fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Pájky, vybavení pro kompletní realizaci tištěných spojů, vrtačky a další náčiní včetně materiálů jsou tam všem zájemcům volně k dispozici. Více v článku zde.
-red-
Další články v rubrice
Hydroponie z TUL míří do zoo: Saláty krmí plazy i primáty
Liberecká zoo se inspirovala vědeckým projektem hydroponického pěstování salátů na střeše Technické univerzity v Liberci, který loni úspěšně vedla naše doktorandka Tereza Nalezená. Zeleninu pro část svých zvířat tak bude zoo sama pěstovat ve dvou...

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...