Národní cenu kvality ČR v programu START PLUS v kategorii veřejný sektor převzal děkan Miroslav Žižka společně s kolegyněmi Petrou Rydvalovou a Magdalenou Zbránkovou ve Španělském sále Pražského hradu 26. listopadu. Kromě národního ocenění získala ekonomická fakulta i mezinárodní certifikát EFQM a symbolickou sošku skleněného lva.
„Národní ceny kvality a ceny za společenskou odpovědnost nabízí možnost porovnat se s těmi nejlepšími společnostmi a učit se z jejich Best Practices (dobrých praxí). Budu rád, když se naši podnikatelé i ostatní organizace budou zapojovat do soutěže v podobné míře, jako je to běžné na západě Evropy,“ uvedl při předávání cen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Národní cenu kvality udělovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Rada kvality České republiky za podpory Vlády ČR.
Ekonomická fakulta tímto oceněním navázala na úspěch z roku 2016, kdy obdržela Národní cenu kvality ČR za úspěšnou realizaci projektů v programu START EUROPE. Na rozdíl od roku 2016 se ekonomická fakulta v letošním ročníku rozhodla pro účast v náročnějším programu START PLUS. Program START PLUS je založen na principech mezinárodního Modelu excelence EFQM, který slouží k trvalému zlepšování výkonnosti všech činností organizace. V oblasti řízení kvality je model považován za jeden z nejlepších nástrojů k posouzení stavu organizace.
Jak uvedl děkan Miroslav Žižka, účast v soutěži byla náročná pro celý tým, který pod vedením Evy Šírové zpracovával podklady pro hodnocení.
„Sebehodnotící zpráva byla zaměřena na všechny oblasti činností fakulty a v rozsahu více jak 85 stran rozebírala otázky vedení, strategie, pracovníků, zdrojů a partnerství, s propojením do procesů, vymezením produktů včetně služeb, jak v oblasti výuky, výzkumu, tak i spolupráce s veřejností. Pro každou oblast musela fakulta doložit výsledky za uplynulé čtyři roky a okomentovat trendy vývoje a cílové hodnoty,“ říká profesor Žižka.
Po odevzdání sebehodnotící zprávy prošla fakulta nezávislým hodnocením, jehož součástí byly i rozhovory auditorů s klíčovými osobami na fakultě. Vedení fakulty tak získalo cennou zpětnou vazbu a náměty na zlepšení některých činností. Výsledné hodnocení zároveň znamená, že fakulta je způsobilá pro účast v dalším programu excelence.
Děkan Žižka považuje účast v soutěži za důležitou a inspirativní i z hlediska stávající diskuze na univerzitě, jak přistupovat k zajištění a hodnocení kvality všech činností. Model EFQM se běžně využívá v podnikatelské sféře, ale po určitých modifikacích je dobře použitelný i v organizacích veřejného sektoru.
-red-
Další články v rubrice

Autoři nejlepších univerzitních startupů převzali ceny
Vítězem desátého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL se stal studentský projekt automatizovaného ověřování znalostí ve firmách pomocí umělé inteligence s názvem Grow. Na druhém místě skončilo Napěstěno.cz, start-up zaměřený na zasílání...

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem jedenáctého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...

Do čela fakulty textilní chtějí senátoři stávajícího děkana. Na ekonomické fakultě staronový kandidát neprošel
Senát Fakulty textilní TUL schválil docenta Vladimíra Bajzíka kandidátem na děkana fakulty. Nynější děkan Bajzík byl jediným kandidátem a získal hlas sedmi senátorů. Dva senátoři se zdrželi hlasování.