Uplatňování výsledků výzkumu EF TUL

Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci úspěšně předávala výsledky svého výzkumu v oblasti regionálních disparit na konferenci „Řízení a potenciál regionálního rozvoje – aktuální otázky“, která proběhla pod záštitou hejtmana Libereckého kraje  Stanislava Eichlera.

Konferenci pořádala dne 2. 3. 2010 Vysoká škola regionálního rozvoje a zúčastnili se jí zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Český statistický úřad, Vysoké školy regionálního rozvoje Praha, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně, Slovenské polnohospodářské univerzity v Nitre, Technické univerzity z Kaiserslautern v Německu a developeři působící v Libereckém kraji. Početnou skupinou byli studenti, kteří měli šanci zapojit se do odborné diskuze v tématech spojených s jejich závěrečnými studentskými pracemi.

Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci se v rámci konference představila ve dvou rovinách. Jednak zapojením do diskuze a přispěním svých poznatků ve sborníku konference a dále představením nových odborných monografií, které byly zpracovány v rámci projektu „Inovační přístup k řešení disparit na úrovni regionů“ (reg. Č. WD-30-07-1) výzkumného programu Ministerstva pro místní rozvoj. Odborné monografie mapují výsledky výzkumu za první tři roky (2007 až 2009), a to od otázky měření regionálních disparit tak jak probíhá na území České republiky, představení vlastní metodiky týmu Ekonomické fakulty TUL přístupu k tomuto problému v monografii Konkurenceschopnost a jedinečnost obce s následným uplatněním této nové metodiky při projektové činnosti rozvoje obcí v publikaci Regionální disparity a jejich řešení. Výsledky rozsáhlého dotazníkového průzkumu vnímání regionálních disparit samosprávami obcí České republiky přináší odborná monografie Komplexní pohled na problematiku regionálních disparit z hlediska municipalit. Otázkou zda označení „hospodářsky slabá oblast“ není pro její další rozvoj spíše odrazující charakteristikou pro potenciální investory a podnikatele se výzkumníci zabývají v publikaci Ekonomické činnosti obcí jako faktor regionálních rozdílů. Jak uvedl Ivan Jáč,  koordinátor výzkumného projektu, „o publikace byl enormní zájem. Přivezené publikace byly velice rychle rozebrány a zájemcům, na které se nedostalo, bylo přislíbeno jejich následné rozeslání v průběhu měsíce března."

Výzkumný projekt pokračuje ve svých aktivitách až do roku 2011. Zaměří se dále na otázky hospodářské krize ve vazbě na nebezpečí prohlubování regionálních nerovností. Zásadním plánem je připravit zpracovaný unikátní přístup Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci k měření dynamiky hospodářského rozvoje na úrovni obce (regionální úroveň LAU 5), pro možnost certifikace této metody na Ministerstvu pro místní rozvoj. Schopnost uplatnění uvedené metodiky tým prokázal při spolupráci na přípravě hodnocení ekonomického pilíře územně analytických podkladů (dále ÚAP) pro ORP Železný Brod (v roce 2008) a ORP Mladá Boleslav (v roce 2009). V současné době je před podepsáním smlouva o spolupráci s Magistrátem města Liberce i na zpracování ÚAP pro ORP Liberce (v roce 2010). Ucelené výsledky za celý výzkum budou shrnuty v připravované odborné monografii, která bude vydána vedle českého jazyka rovněž v anglické verzi.

Petra Rydvalová

Další články v rubrice

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 559

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 631
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 350