V pátek končí robota, střídala ji robotika

Setkání studentů, zástupců firem i pedagogů činných v oblasti robotiky se na Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL konalo již po osmé.

Pravidelné jednání Síťového centra robotiky a setkávání Klubu robotiky se koná v rámci programu Systémová podpora spolupráce zaměstnavatelů a vysokých škol v oblasti výzkumu a vývoje, jehož řešitelem je tým Václava Zády z FM TUL.

„Obojí vzniklo v rámci tohoto projektu v červenci roku 2010. Síťové centrum je platformou, která umožňuje setkávání mezi unviverzitami a firmami. Řeší se tu spíše otázky aplikace poznatků a výzkumu. Klub robotiky posyktuje prostor spíše otázkám vývoje a vědy,“ vysvětluje Václav Záda.

Na počátku stála myšlenka vytvořit jednu společnou platformu pro robotiku, brzy se ale ukázalo, že aktivity je třeba rozdělit.

„V rámci Síťového centra robotiky přijede firma a prezentuje svou výrobu, další setkání ale vynechá a přijede třeba až na další. Není možné chtít po jejích zástupcích, aby jezdili pravidelně. Kdežto klub je rozdělen na jednotlivá oddělení, podle toho na čem pracují, jeho členové se schází pravidelně, a je tak možné v rámci něj pracovat soustředěně na jednom tématu,“ vysvětluje Záda.

V rámci dnešního osmého setkání představil mimo jiné zástupce chomutovského Reis Robotics činnost své firmy a nabídl i možnosti případné spolupráce. Miroslav Holada z FM TUL představil projekt průzkumné miniponorky, kterou vyvíjí spolu se svými studenty.

A představili se i studenti druhého ročníku FM TUL Marek Valšík a Zbyšek Zapadlík, kteří poreferovali o své účasti v dubnové soutěži Robotic Day, kde se svým robotem Krytonem porazili konkurenci čítající osm desítek vlastnoručně vyrobených robotů a odvezli si cenné vítězství. Tomuto úspěchu jsme se na T-UNI věnovali zde: http://tuni.tul.cz/clanek/5938/.

„V klubu robotiky jsme oba přes rok. Dostali jsme se sem přes společný bakalářský projekt robota Krytona. Myslím, že klub nabízí dobrou příležitost vyslechnout řadu přednášek o jednom společném tématu, přijíždí sem také řada lidí přímo z firem, podělí se o své zkušenosti a někdy nabízejí studentům možnost praxe,“ uvedl jeden z dvojice konstruktérů Krytona Zbyšek Zapadlík.

„Pánové, naše firma se zabývá optickým strojovým viděním, to by vás mohlo zajímat. V prezentaci jste říkali, že jste se u svého robota potýkali s detekcí hran, tak tohle my v našem podniku také řešíme,“ oslovil oba studenty zástupce společnosti FCC průmyslové systémy, a tím jako by doložil význam podobných setkání.

„Zařídit praxi v podniku je někdy příliš komplikované, tady prostor pro vzájemné setkání je. Firmy nám tak vlastně pomáhají vychovávat studenty,“ shrnuje docent Záda.

Za dva roky existence se počet členů klubu rozrostl na téměř čtyři desítky. Jsou mezi nimi studenti, pedagogové i zástupci firem. Těžko bychom dnes u nás hledali jinou platformu, která soustředí více lidí z robotiky a příbuzných oblastí. „Pokud vím, tak v České republice žádný podobný klub neexistuje,“ přisvědčuje Václav Záda.

 

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 841

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 648
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 358