Rozšíření dolu Turów může mít vliv především na podzemní vody na Hrádecku, říká Roland Nádaskay z České geologické služby. Přednášel o tom na GIS Days

Přednáška Rolanda Nádaskaye a Jiřího Šmídy (5).JPG
Roland Nádaskay a Jiří Šmída měli společnou přednášku o vodě

Letošní GIS Days přivedly do Liberce opět zajímavého hosta. Byl jím Roland Nádaskay z České geologické služby. Ta z pověření ministerstva životního prostředí zpracovala geologický model polského dolu Turów a přilehlých příhraničních oblastí. Obava z ubývání vody na českém území vlivem rozšiřování dolu je podle Nádaskaye oprávněná, a to především na Hrádecku. Definitivní určení vlivů rozšíření dolu je v rukách hydrogeologů, kteří nyní s modelem budou pracovat dále.

Česká geologická služba pracovala na modelu podloží dolu Turów a okolí od roku 2016. Provedla přitom řadu průzkumných mělkých i hloubkových vrtů, měla k dispozici také data od polských geologů z dolu.

„Rozšíření dolu Turów bude mít na podzemní vody na území České republiky určitě vliv, a to více na Hrádecku než ve Frýdlantském výběžku,“ uvedl na přednášce na GIS Days geolog Nádaskay. Povodí řeky Smědé, která odvodňuje sledovanou část Frýdlantska, je od vlastního dolu oddělená vrstvou žuly, která je přirozenou bariérou vody ve směru k důlní jámě.

Na Hrádecku jsou však směrem k dolu propustné vrstvy. „Při dalším zahloubení dolu, se bude voda z území Hrádecka stahovat do dolu a sníží se tím hladiny podzemních vod na tomto území.“

Použití betonového zátarasu je podle Nádaskaye diskutabilní. Když bude v malé hloubce, nemusí to situaci vyřešit, když bude moc hluboko, snížení hladiny podzemních vod na českém území také nezabrání.

Na konečný verdikt odborníků v této otázce, jak upozorňoval Nádaskay musíme ještě počkat.

„Geologický model, který jsme vypracovali, jsme předali hydrogeologům. Ti do něj zanesou také povrchové vody, určí podzemní kolektory vody a doplní řadu dalších dat,“ řekl v úterý 12. listopadu během své přednášky Nádaskay. O pár dní později, v pátek 15. listopadu vydalo ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów.

Dny GIS se v Liberci konají devatenáctým rokem. Na to, kde všude a jak se využívají mapy a pokročilé GIS systémy, se přijelo podívat přes 800 žáků ze základních a středních škol Libereckého kraje i široká veřejnost. Dny GIS pořádají Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL, Hasičský záchranný sbor ČR, Liberecký kraj, město Liberec a Gymnázium F. X. Šaldy.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_7435-2.jpg

Dvanáct let výzkumu vtělila do knihy o nepovedeném atentátu

Když se prvního máje 1949 ozvala ohlušující rána v liberecké ulici U Novostavby, psaly noviny o výbuchu plynu. Ve skutečnosti explodovala nálož, jež měla zasáhnout komunistické funkcionáře na tribuně před radnicí. Komunistická justice měla...

17. 1. 2025 | Lidé | 558
IMG_9128-3.jpg

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery

Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

23. 4. 2025 | Kultura | 405
IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 361

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 464