TUL ve výzkumu spalovacích motorů a automobilů

Projekt výzkumného centra spalovacích motorů a automobilů Josefa Božka II(VCJB II), na jehož realizaci se podílela i naše univerzita, přinesl ve svém sedmiletém působení významné pozitivní efekty pro akademickou i pro průmyslovou sféru, zejména automobilový průmysl.Vyplynulo to z oponentního řízení MŠMT, které se konalo se v pondělí 26. března2012 na ČVUT v Praze.

Závěrečná zpráva oponentní komise konstatuje, že projekt VCJB II přinesl pozitivní efekty navíc přinesly velmi účinné synergické vazby, potřebné k udržení vzájemné spolupráce i po ukončení projektu.

Projekt VCJB II byl zahájen v roce 2005. Hlavním řešitelským pracovištěm byl Ústav vozidel a letadlové techniky na FS ČVUT v Praze.  Do vybraných výzkumných úloh se zapojil  tým  profesora Stanislava Berouna z katedry vozidel a motorů (KVM) Fakulty strojní TUL.

Na realizaci  projektu VCJB II se podílelo v období 2005-2011 každoročně 15 až 18 pracovníků katedry vozidel a motorů. "Potěšitelné je, že většinu v řešitelském týmu tvořili doktorandi. Práce katedry na projektu  byly převážně experimentální a zčásti konstrukční povahy. zaměřili jsme se  na řešení motorů pro alternativní paliva, včetně potřebného příslušenství pro alternativní paliva, na řešení nových provedení zapalovacích svíček a vstřikovačů, na vyšetřování emisních vlastností motorů v laboratoři i v podmínkách reálného provozu a na snižování mechanických ztrát v motoru,“ příblížil podíl naší univerzity na významném projektu profesor Beroun.

Připomněl, že výsledky prací řešitelského týmu z KVM jsou obsaženy v řadě publikací a několika disertačních prací. Významná část výsledků je v podobě funkčních vzorků a speciálních zkušebních zařízení v laboratoři KVM. „O významu práce našich vědců svědčí i originální řešení, která jsou předmětem autorské ochrany. Celkem se jedná o pět užitných vzorů, tři patenty v rámci České republiky a  jeden patent v rámci Evropské unie,“ dodal profesor Beroun.

K velmi příznivému hodnocení projektu VCJB II přispěla podle profesora Berouna tvůrčí spolupráce a každoroční kritické hodnocení dílčích výsledků jednotlivých úkolů projektu. Roční závěrečné zprávy projektu VCJB II a všechny dosažené výsledky řešení jednotlivých úkolů projektu jsou umístěny na serveru ČVUT http://bozek.cvut.cz.

Partneři na projektu VCJB II a další partneři ze Sdružení automobilového průmyslu (SAP) v polovině roku 2011 rozhodli pokračovat ve spolupráci při realizaci Strategické rozvojové agendy SAP a připravili pro výzvu Technologické agentury ČR projekt Centra Kompetence Automobilového Průmyslu . S projektem uspěli, a tak ve 2. čtvrtletí 2012 znovu začne další společná práce ve prospěch technického vysokého školství a průmyslu ČR.

J. Kočárková