sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Fakulta textilní > „U Beaty Rajské si musíte být vždy jistí“

„U Beaty Rajské si musíte být vždy jistí“

01.jpg
Michaela Voňková (vpravo) s modelkami při fotografování podzimní kolekce

Práce pro českou módní ikonu Beatou Rajskou byla hlavním tématem našeho rozhovoru s  Michaelou Voňkovou, absolventkou naší textilní fakulty.

Hledala jste práci hned po státnicích?

Hned po skončení školy v září jsem s finanční podporou svých rodičů vyjela na tři měsíce do New Yorku. Chtěla jsem si hlavně zdokonalit jazyk. V zimě jsem se chtěla vrátit, ale s vízem to bylo složitější, a tak jsem to vzdala a začala hledat práci u nás. Poslala jsem životopisy Beatě Rajské a do Pietra Filipi do Prospekta Moda a do dalších módních domů, o kterých jsem si říkala, že by stály za to. Pak to šlo rychle. Po dvou dnech mi zavolala asistentka  Beaty Rajské a po ní se mi začali ozývat i další a zvali mě na pohovory.

Jak probíhal pohovor u Beaty Rajské?

Hned mě zaujal vzhled butiku: otevřený prostor, čisté linie. Paní Rajská si v pohovoru v podstatě ověřovala údaje z životopisu a rozešly jsme se s tím, že uvidí. Pak mi už ale začala organizovat nějaké schůzky a čtrnáct dní na to jsem k ní šla na další pohovor. Paní Rajská mi tehdy řekla: „Jste si vědoma, komu se chcete upsat, jsem totiž hrozná diktátorka.“ Tou upřímností mě dostala a já věděla, že tady chci pracovat.

Studium mi určitě pomohlo. Když přijde zákazník a upravuje se mu model na míru, musím vědět, o čem je řeč, když potřebuje například „zkrátit záda“.

Nenechala jste se odradit a místo jste přijala.

Ano, vybrala jsem si ji, protože se mi vždycky líbil její styl, který je snadno rozpoznatelný a přitom vždy aktuální. Styl, který snoubí eleganci a smyslnost. Žena v modelu od Rajské není prvoplánově sexy, musíte v tom víc hledat, je v tom rafinovanost.

Co přesně pro Beatu Rajskou děláte, jaká je pracovní náplň vašeho dne?

Jsem manažerka značky a manažerka butiku dohromady. Mám na starost komunikaci s médii a se zákazníky. Když je přehlídka, to je tak jednou za měsíc, tak je toho víc: pomáhám i převlíkat modelky, vítám hosty, běhám za zvukaři, s kolegyní připravujeme zasedací pořádek. Hlavně jsem paní Rajské po ruce jako asistentka, když přijede do butiku, jsem jí plně k dispozici. Organizuji spolu s kolegyní ve Žďáru paní Rajské diář, schůzky apod. Občas cestuju mezi ateliérem a Prahou. Řeším také zajímavé  nabídky partnerství se značkou Beata Rajská a možnosti spolupráce.

Uplatníte ve své práci znalosti nabité studiem na textilní fakultě?

Studium mi určitě pomohlo. V práci musím znát materiály, paní Rajská se mne často zeptá třeba „Co myslíte, když to spojíme s tímhle?“ a já musím vědět, že materiál se hodí, protože je lehký a má takové a takové vlastnosti. Když přijde zákazník a upravuje se mu model na míru, musím také vědět, o čem je řeč – třeba, když potřebuje „zkrátit záda“.

Co vás ve vašich začátcích v módní firmě nejvíce překvapilo?

Nejzásadnější pro mě byla návštěva v ateliéru Beaty Rajské ve Žďáru nad Sázavou. I když jsem měla za sebou už několik praxí u oděvních firem, zde jsem byla velmi překvapená. Ty švadlenky a krejčové jsou tam úplné čarodějky. Žádný materiál nebo střih pro ně není problém. V začátcích jsem brala modely, které upravily, do ruky a sledovala, jak jsou vlastně dělané. Často se mi stává, že žasnu nad tím, jak to vše s paní Rajskou daly dohromady a stále obdivuji jejich práci, ty technologie nebo to, jak si vyhrají třeba se zdobením.

Měla byste tip pro studenty, kteří budou třeba letos absolvovat, na čem by měli zapracovat, co v praxi opravdu využijí a ve škole se jim toho přitom moc nedostává? 

Být otevřený a být si vědom toho, že i když máte studium za sebou, pořád je co se učit. A například u paní Rajské je důležité nepoužívat slova typu – nevím, asi, možná. Vždy si musíte být jistý, že to tak je. Už během studia se snažit najít brigádu, kde by jste získali zároveň i nějakou tu praxi do budoucího zaměstnání. Velmi důležité je také vaše vystupování, jelikož nezastupujete jen sám sebe, ale hlavně značku.

Děkuji za rozhovor.

 

Michaela Voňková pochází z Chomutova, je jí 27 let, studovala nejprve v Praze na oděvní průmyslovce, v Liberci v roce 2011 absolvovala obor Oděvní technologie na fakultě textilní. Rok pracuje pro Beatu Rajskou.

 

 

 

 

Redakci T-UNI poskytla krátký rozhovor i Beata Rajská, pokud vás zajímá její názor například na čerstvé absolventy textilních oborů, čtěte T-UNI příští týden.

Radek Pirkl

 

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání