Specifická měření a testování fyziologických vlastností materiálů provádí katedra oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci pro výrobce speciálních oděvů. Poskytuje firmám potřebná data a ty se na základě výsledků rozhodnou pro aplikaci konkrétního materiálu, případně kombinaci materiálů.
Lidé jsou nároční. Chtějí, aby se ve sportovních oděvech nepotili, ale také aby jim nebyla zima a aby byli chráněni před větrem a deštěm.„Díky spolupráci s libereckou univerzitou se dostáváme velmi rychle k reálným vlastnostem textilií a tyto hodnoty pak mohou ovlivnit výběr materiálů,“ řekl .Michal Tichý z liberecké firmy DirectAlpine, pro kterou dnes katedra oděvnictví testovala materiály pro novou zimní kolekci.
Společnost Direct Alpine s.r.o. vyrábí špičkové oděvy i pro extremní podmínky. S naší univerzitou spolupracuje od roku 2005. Firma nabízí odborné konzultace k tématům diplomových a bakalářských prací. Umožňuje studentské praxe i dlouhodobé odborné stáže studentům v oblasti návrhů inovativních oděvů a konstrukce střihů. „V současné době studenti FT TUL zpracovávají čtyři témata zaměřená na fyziologické vlastnosti sportovních oděvů, impregnace oděvů a vyhodnocení dopadu reklamních potisků na oděvech,“ řekl vedoucí katedry oděvnictví Antonín Havelka.
Na výrobu kvalitních sportovních oděvů používají výrobci tzv. „sendvičové“ materiály - to jsou materiály složené z několika vrstev. Kvalitu oděvu a fyziologický komfort nositele ovlivňuje především paropropustná membrána, která většinou tvoří prostřední vrstvu sendvičového výrobku. Velmi důležitá je třetí – ochranná vrstva oděvů. Měření se zaměřuje na fyziologické vlastnosti textilií: prodyšnost vzduchu, propustnost vodních par a tepelně izolační vlastnosti, které je FT TUL schopna objektivně měřit pomocí speciálních laboratorních přístrojů.
„Cílem je komfortní nošení oděvů. Nejde jen o to, aby oděv nositeli umožnil plný rozsah pohybu a perfektně padl z hlediska střihového řešení, ale zároveň, aby se člověk v oděvu cítil dobře. Komfortní nošení má i hlubší smysl: přehřátí zpocení lidé se hůře soustředí, mají nižší výkonnost a jsou více náchylní ke stresu. Oděv musí nejen hřát, ale také propouštět teplo a propouštět vlhko. Pot ve formě kapaliny na pokožce je hodnocen jako diskomfort,“ uvedl docent Havelka. Dodal, že u luxusnějších oděvů je inovativní zónové střihové řešení a kombinace materiálů nezbytností. Člověk se nepotí všude stejně, a chytrá bunda musí mít proto několik zón s různou propustností. Zátěr nebo jiná úprava švů a zipů jsou samozřejmostí.
Firmy hledají stále lepší materiály, které vyhovují nošení při námaze v různých podmínkách. Katedra oděvnictví FT TUL pracuje například na cyklistickém tričku se signalizací s LED diodami, které budou fungovat jako brzdové světlo a blinkry.„Spolupráce s výrobci speciálních oděvů dokazuje perspektivu studijních oborů zaměřených na textil. V České republice se už asi nebudou vyrábět laciná trička. Pro české textilní producenty jsou ale perspektivní technické a inteligentní textilie. Textilie s vysokou přidanou hodnotou jsou schopné výrobcům zajistit dlouhodobou stabilitu. Poptávka na trhu po nich roste a s ní zároveň roste zájem podniků spolupracovat s naší univerzitou,“ konstatoval rektor TUL Zdeněk Kůs.
J. Kočárková
Další články v rubrice
Velký úspěch našich vědců. Hned tři inovace z TUL získaly medaile na veletrhu Invent Arena
Zcela nový materiál – porézní skleněná plastelína použitelná v módě nebo designu –, mobilní zařízení, které kdekoliv pohotově vyrobí nano- a mikrovlákna, a autonomní užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách. To jsou tři patenty...
Medici se u nás seznamovali s výrobou nanovlákenných materiálů
Nanovlákna si nacházejí další a další uplatnění v medicíně, lékaři je ale vyrábět neumějí. Proto se 17 studentů z královéhradecké Lékařské fakulty Univerzity Karlovy přijelo na TUL podívat, jak se nanovlákna vyrábějí a jak se dají použít.
Sklo ve třech podobách. Nadace Preciosa ocenila nejlepší diplomové práce
Drahokamy, které vystupují ze sklářského odpadu znovu nalézaného v Jizerských horách. Zařízení, které ve výrobně kontroluje kvalitu čelního skla automobilu. A výzkum, který se snaží vylepšit materiály, jejichž využití bude i ve sklářských...