Netkané textilie se jako vědecký obor zrodily před 50 lety v Liberci

Zlom na přelomu tisíciletí přinesl patent týmu vedeného Oldřichem Jirsákem.JPG
Patent, který se svým týmem vyvinul, znamenal zlom. V historii katedry i ve světové vědě. Profesor Jirsák

V pátek oslavila katedra netkaných textilií a nanovlákenných materiálů fakulty textilní 50 let své existence. Na oslavách se sešli studenti, absolventi, zástupci firem a popřát katedře přišli také děkanka Jana Drašarová a rektor Miroslav Brzezina s hejtmanem Martinem Půtou.

Na úvod oslavy připomněl profesor Oldřich Jirsák milníky v životě katedry a svou prezentaci začal jménem Radko Krčma.

„Profesor Krčma napsal první knihy o netkaných textiliích, založil první katedru netkaných textilií na světě, a tím se stal celosvětově uznávaným zakladatelem oboru. Je autorem 150 patentů, díky nimž se katedra rozvíjela. Vyvíjeli jsme nová a nová zařízení nejprve pro domácí, pak i pro zahraniční podniky a cestovali jsme při jejich zavádění v podnicích po celém světě,“ uvedl Oldřich Jirsák.

Dodal, že v roce 2002 hledala katedra nové pole působnosti. V oblasti netkaných textilií už nebyla poptávka firem tak vysoká a výzkum si často dělaly samy.

„Vrhli jsem se tedy do oblasti nanovláken a poměrně brzo se nám podařilo vyvinout systém, který umožňuje výrobu nanovláken ve velkém, což do té doby nebylo známo. Základem stroje Nanospider bylo zvlákňování z hladiny a našli jsme hned vhodného partnera, velice schopnou firmu Elmarco, která vyráběla a dodávala do světa celou řadu strojů a tuto technologii dále rozvíjela,“ vzpomněl profesor Jirsák patent, který vyvinul se svým týmem a který znamenal přelom nejen v životě katedry, ale i naší univerzity a světové vědy.

Na Technické univerzitě v Liberci i díky tomuto objevu vznikl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) a nanomateriály a nanotechnologie pronikly do laboratoří a výuky mnoha dalších kateder. Záhy vznikly také studijní obory specializující se na nano.

Profesor Jirsák se věnoval také budoucnosti katedry.

„V oblasti nano jsme se opět dostaly do situace, kdy firmy ,dospělyʻ, a chtěli bychom se zase víc přiblížit výrobcům domácích netkaných textilií. Do této spolupráce můžeme zapojit nejen pracovníky katedry, ale i studenty, kteří tak už za studií získají přehled o potřebách průmyslu. Chceme se zabývat studiem mechanismů, rozvojem technologií a vybranými aplikacemi zejména v oblasti tkáňového inženýrství,“ dodal v pátek na oslavách 50 let katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Oldřich Jirsák, který byl po profesorech Krčmovi a Hesovi třetím vedoucím katedry.

Jiří Chvojka, který je současný vedoucí katedry, se věnoval ve svém příspěvku také vybavení laboratoří.

„Ze zařízení, která bych chtěl zvlášť jmenovat, máme Nanospider, zařízení pro výrobu tubulárních útvarů, zařízení pro odstředivé zvlákňování, ultraodstředivé mlýnky nebo mlýn, který využívá kapalného dusíku, máme měření indexů toků pro polymery a máme zařízení pro technologii tažení jednotlivých vláken, kterému říkáme drawing,“ řekl doktor Chvojka a připomněl také to, že katedra, její výzkum a její lidé získali celou řadu významných ocenění a poct.

Výčet začal úspěchem Markéty Klíčové, která jen den před oslavami získala Cenu publika na celosvětové konferenci mladých talentů a jejich průlomových nápadů Falling Walls v Berlíně. Více o tom píšeme zde.

Dále jmenoval Zlatou medaili pro zařízení na výrobu příze opatřenou nanovlákny z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně 2017, na jejímž vývoji se podílel také tým fakulty strojní a výzkumníci z CxI, Cenu Théophila Legranda, kterou získala Jana Horáková, Cenu Crytur pro Martina Pelcla za nejlepší diplomovou práci v oblasti materiálových věd v ČR a na Slovensku.

„A oceněním je i udělení Fulbrightových stipendií pro profesora Davida Lukáše, Janu Horákovou a Kateřinu Strnadovou. Profesor Lukáš, který katedru také dlouhá léta vedl, získal před dvěma týdny rovněž Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu,“ dokončil výčet nedávných úspěchů Jiří Chvojka, kdysi student, dnes vedoucí katedry.

Katedra netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci měla za 50 let své existence sedm vedoucích, dnes má 15 zaměstnanců a vzdělává se na ní 13 studentů doktorského studia.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 863
image.jpeg

Student designu získal „Oskara pro mladé skláře“

Podmanivá perspektiva vnímání světa za poslechu elektronické hudby, skla a neonových světel tvoří dílo Ondřeje Kábeleho, studenta Návrhářství skla a šperku Fakulty textilní TUL. Pracoval na něm tři měsíce v Japonsku a oddměnou mu byla první cena v...

17. 10. 2023 | Události | 329

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385