Starosta Michael Canov se zapojil do obhajoby diplomové práce studentky architektury Lenky Švábkové na téma Chrastava–(Staro)nová tvář.
Lenka Švábková se ve své práci soustředila na oživení Chrastavy zónou pro pěší v centru města a na ni navazujícím tzv. zeleným pásem podél řeky Jeřice. Město ležící asi osm kilometrů severozápadně od Liberce by tak podle jejího návrhu bylo příznivější především pro pohyb chodců a bylo by také lákavou alternativou pro ty, kdo se chtějí usadit a dojíždět za prací do nedalekého Liberce.
Oživení města by přinesl i návrat obchodů do ulic města, nová zástavba rodinných domů, odklon dopravy z centra ad. urbanistické prvky. Studentka šestého ročníku FUA TUL sbírala inspiraci přímo na místě.
„V Chrastavě jsem několik let žila, mám tedy osobní zkušenost toho, co je potřeba ve městě změnit, aby se tam pohybovalo a žilo lépe. Práci jsem konzultovala i se starostou, kterého jsem také pozvala na dnešní obhajoby,“ řekla redakci T-UNI Lenka Švábková.
Osobní zaujetí hodnotil kladně i vedoucí práce a děkan fakulty Zdeněk Fránek:
„Práce Lenky Švábkové je mi blízká i proto, že je příkladem toho, jak si studenti sami hledají práci kolem sebe, v místě, kde žijí. To je ideální, protože nikdo jiný to za ně neudělá,“ shrnul při dnešní obhajobě architekt Fránek.
Starosta Chrastavy Michael Canov (obr.2) přijel dnes na půdu Technické univerzity v Liberci i s vedoucími stavebního odboru a odboru rozvoje města.
„V Chrastavě máme dlouholetou koncepci dvou dopravních větví, které by postupně odvedly auta z města. Pak by mohla v centru vzniknout pěší zóna. Jednu z větví již realizujeme. Úžasné je, že návrh studentky Lenky Švábkové je s tímto záměrem v souladu,“ uvedl Michael Canov.
Není to jediná shoda mezi tím, jak svou budoucnost vidí město, a Lenčiným návrhem. V něm se vypořádala i se dvěma zdevastovanými domy v centru města.
„Domy nejsou v městském majetku, přesto se nám shodou okolností nedávno podařilo jeden zbourat a o likvidaci dalšího dále usilujeme. Studentka Lenka se zbouráním obou ve své práci také počítala a nahradila je jinou zástavbou,“ říká starosta Canov, který svým názorem přispěl i do diskuze při obhajobě návrhu.
Snad i jeho kladné hodnocení přispělo k tomu, že Lenka Švábská se svou prací uspěla, splnila tak poslední úkol svého magisterského studia na naší univerzitě.
„Určitě chci jeden výtisk té práce na radnici, rád bych ho v elektronické podobě zveřejnil i na našem webu a plánuji pozvat Lenku, aby svou koncepci představila chrastavské veřejnosti,“ dodal starosta Michael Canov, který mladé architektce pogratuloval k úspěchu.
Obhajoby diplomových prací studentů FUA pokračují také zítra v zasedací místnosti v suterénu budovy rektorátu od 10.00 hodin.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Střecha jako nové pole pro městské zemědělství. Salát na (univerzitní) střeše ukazuje cestu firmám i developerům
Miliony metrů čtverečních půdy ročně zmizí pod novými logistickými centry a sklady, jejichž střechy vytvářejí stále víc tepelných ostrovů. Doktorandka Fakulty umění a architektury TUL Tereza Nalezená svým výzkumem a zároveň úspěšným projektem...

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.