Druhé a třetí místo si odnesli koncem května z letošního ročníku prestižní studentské soutěže Bydlení IQ studenti Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Tereza Naarová a Jiří Žid.
Cílem soutěže, kterou vyhlašuje časopis Bydlení IQ, je podpora a propagace kvalitní architektury v oblasti bydlení. Zúčastnili se studenti Fakulty architektury ČVUT Praha, Fakulty architektury VUT Brno, Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec, Školy architektury Akademie výtvarných umění v Praze, Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, oboru architektura Fakulty stavební ČVUT Praha a oboru architektury Fakulty stavební VUT Brno.
V letošním ročníku se posuzovalo 160 návrhů. Do finále postoupilo 20 prací, z toho čtyři práce z FUA TUL. Oceněno bylo pět prací, z toho tři práce libereckých studentů.
Tereza Naarová (obr.1)získala druhé místo za projekt nízkopodlažního bydlení do Plzně(obr.3). Porota ocenila, že její návrh spojuje kvality bydlení v centru města a v rodinném domě, přičemž návrh respektuje původní urbanistické schéma z 19. století. "O kvalitách tohoto projektu nebylo v porotě sporu. Projekt intenzivní nízkopodlažní zástavby navazuje na nejlepší příklady koncentrovaného modernistického bydlení (např. Atelier 5, BIG), přičemž reaguje na aktuální stav rozpadu měst, jehož je Plzeň typickým příkladem. Autorka vtiskla projektu několik zásadních kvalit: jedná se o inteligentní městskou strukturu poskytující příjemné bydlení s dostatkem soukromí při zachování vysoké hustoty osídlení. Sídlo má vhodně vrstvenou hierarchii soukromých, polosoukromých a veřejných prostor. Konkrétní architektonická podoba domů je pak velice kultivovaná. Projekt je profesionální, graficky výtečně podaný,“ čteme v oficiálním hodnocení poroty.
Třetí místo obsadil Jiří Žid za projekt přestavby území kolem Lucemburské ulice v Liberci (obr.4 a 5). Podle poroty řeší autor bydlení v historické části města ve všech souvislostech současných potřeb i výjimečného prostředí. Projekt podle poroty vykazuje citlivé nakládání s měřítkem, hustotou osídlení, práci s městotvornými principy vypozorovanými a přetavenými do současnosti, smysl pro vytváření krásného města navzdory strojovému a byrokratickému myšlení. „Autor se nebojí bourat, co je ke zbourání vhodné, a zastavět místo hustě. Srovnává různé dostupné přístupy k řešení problému. Výsledkem je celistvý názor na město od širokých vazeb v kraji až po detailní promýšlení obytného prostoru,“ konstatovala porota.
Čestným uznáním ocenila porota Jana Veissera za projekt tří obytných věží do Prahy.
„Nevalná úroveň kultury bydlení u nás je často dávána za vinu špatnému obecnému vkusu. Jsme přesvědčeni, že právě v oblasti bydlení je laická veřejnost schopná architektuře nejlépe porozumět, soutěž by tedy mohla být jedním ze spojovacích můstků mezi architekty a širokou veřejností, pomáhala by veřejnosti osvětlit, v čem spočívají hodnoty kultivovaného prostředí, které by náš život mělo obklopovat na každém kroku. O bydlení se zajímá především mladá generace, která řeší vlastní bydlení. Právě studenti jí mohou nabídnout zajímavé podněty, jsou věkově této generaci velmi blízko, mají podobné problémy a podobný životní styl,“ uvedla za redakci časopisu Bydlení IQ Věra Konečná.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

Střecha jako nové pole pro městské zemědělství. Salát na (univerzitní) střeše ukazuje cestu firmám i developerům
Miliony metrů čtverečních půdy ročně zmizí pod novými logistickými centry a sklady, jejichž střechy vytvářejí stále víc tepelných ostrovů. Doktorandka Fakulty umění a architektury TUL Tereza Nalezená svým výzkumem a zároveň úspěšným projektem...

Malí architekti strávili část léta s Karlem Hubáčkem
Taje techniky knižní vazby, vytvoření modelu města, zážitky s prací ve 3D programech nebo radost při stříhání, řezání, rytí, lepení či barvení. I to čekalo na děti, které trávily týden prázdnin na prvním příměstském táboře Fakulty umění a...