Památník obětem holacaustu v kapli u židovského hřbitova v Ruprechticích bude postaven podle návrhu studenta Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Štěpána Gudeva. Student třetího ročníku ateliéru Bořka Šípka zaujal nápadem umístit jména obětí do svazku paprsků. "Zadání jsem dostali jako téma seminární práce. Lákavé bylo to, že vítězný návrh bude skutečně realizován," řekl Gudev
Soutěž vypsala liberecká Židovská obec. Památník je určen více než tisícovce libereckých Židů, kteří během druhé světové války zahynuli v koncentračních či internačních táborech. Jména budou vyryta na tabulkách, od kterých povedou čáry směrem k místům, kde zahynuli. "Byl bych rád, kdyby se památník povedlo odhalit 10. listopadu 2008, v den 70. výročí takzvané "křišťálové" noci. Tehdy nacisté vypálili synagogy v celém Německu, včetně Liberce a Jablonce," řekl jeden ze dvou dosud žijících předválečných libereckých židů Pavel Jelínek
Před válkou žilo v Liberci a okolí 1650 Židů, vrátilo se jich 37. Židovská obec neměla na výstavbu pietního místa peníze. Nyní má podle Jelínka přislíbenou podporu z několika zdrojů, například od města Liberce a z Libereckého kraje. Stavba by měla přijít řádově na několik milionů korun.
Studentský nápad budou realizovat architekti Vojtěch Šrut a sochař Jan Stolín. „Rád jsem se tohoto úkolu ujal. Zaujala mě realizace originálního nápadu ve veřejném prostoru. Z map máme přesné zaměření asi třiceti míst, kde oběti fašismu zahynuly a paprsky mají tedy správný směr. Je v tom skutečně silný emociální náboj,“ ohodnotil návrh Jan Stolín z Fakulty umění a architektury TUL. Dodal, že podobné soutěže, kdy se studenti zaměří na konkrétní úkol se šancí, že bude skutečně jejich návrh realizován, jsou velmi prospěšné a přinášejí často nečekaně silný efekt.
Vzhled bývalé kaple se podle realizátorů návrhu z vnějšku nijak nezmění. "Památník vytvoří samostatná vrstva ze sádrokartonu, kterou vložíme dovnitř," řekl architekt Vojtěch Šrut. Dodal, že kromě čar od cedulek se jmény budou jména mrtvých zapsaná na svitek, uložený v místě, kde se podlaha stýká se stěnami.
J. Kočárková
Další články v rubrice

FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

»Opravovali jsme polární refugium v Antarktidě«
Šestitýdenní antarktické dobrodružství spojené s opravou provizorního zázemí pro terénní výzkum, refugio CZ*ECO Nelson prožili pedagogové Fakulty umění a architektury TUL Vladislav Bureš a Dagmar Vojtíšková. Oba stavební projektanti se zkušenostmi...

Den architektury vás zavede do našeho kampusu, do Domu Karla Hubáčka, Zauhlovačky i na Ještěd
Koná se celý týden od pátku 27. září, liberecký program festivalu Den architektury zaštiťuje Fakulta umění a architektury TUL.