Je velký jako školák, brzy ale pomůže s výukou. Pepper čeká na úkoly

P4301855.jpg
Robot Pepper proporcemi odpovídá osmiletému dítěti. Přesto se brzy zapojí do výuky Smart technologií. Čeká i na úkoly z jiných fakult.

Zvládne češtinu, rozpozná své „blízké“ a dokáže se sám pohybovat. Podá třeba kávu, zatančí nebo pomůže s hledáním odpovědí na otázky. Humanoidního robota Peppera od japonské společnosti SoftBank Robotics s chováním podobným člověku pořídila Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) začátkem tohoto roku.

„Pepřík“ svými proporcemi odpovídá asi osmiletému dítěti. Měří 1,2 metru, váží 28 kilogramů a stál přibližně půl milionu korun. FM jej pořídila z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci projektu ERDF II na TUL jako součást připravované specializace "Chytré technologie"  studijního programu Mechatronika."

FM už osm let vlastní a pro výuku používá dva malé humanoidní roboty NAO. „Studenti na nich řeší orientaci robota v prostoru, komunikaci s lidmi, sledování předmětů či kooperaci dvou robotů. Roboti dokáží kráčet, tančit, vykonávat různé naprogramované úkoly. Jsou ale malí a pohybují se pomalu," řekl děkan FM Zdeněk Plíva a dodal: „Pro programování opravdové asistence člověka mají omezené možnosti využití. Proto, když byla možnost pořídit většího Peppera, neváhali jsme. Je od stejné firmy a jeho základní výbava a programovací rozhraní je velmi podobné.“

Robota vyvíjeli i psychologové

Protože je Pepper jako humanoid primárně určený pro komunikaci s lidmi a musí působit mile, podílel se na jeho vývoji i tým psychologů. V jeho tváři lze mimo jiné rozpoznat vliv japonských komiksových postaviček Manga.

Může se pohybovat všemi směry, a to až rychlostí tři kilometry v hodině. Součástí výbavy robota jsou dvě HD kamery a jedna 3D kamera, je tedy schopen vnímat i prostorově. Člověka dokáže rozeznat až na vzdálenost tří metrů a umí rozpoznávat základní lidské emoce.

Disponuje displejem zabudovaným v hrudi i čtyřmi směrovými mikrofony a sítí senzorů na hlavě a rukou. Je schopen komunikovat v češtině.

Operační systém robota je založený na Linuxu, díky aktivní vývojářské komunitě existuje možnost vzájemného sdílení vytvořených aplikací. „Díky otevřenosti operačního systému můžeme vymýšlet nové funkce a robota učit novým věcem,“ sdělil děkan Plíva.

Pepřík čeká na úkoly

S „příbuznými“ fakultního Peppera se můžete setkat zejména v domovském Japonsku, na letištích, v bankách, hotelích nebo obchodech, kde podávají informace návštěvníkům nebo odpovídají na jejich otázky.

„Pepper nyní čeká na uvedení do života univerzity a na nové úkoly. Snažíme se oslovit studenty všech fakult TUL, aby se zapojili do práce s robotem – je to určitě zajímavá možnost využití znalostí a nápadů. Studenti mohou přijít i s vlastními projekty, jak robota využít, nejenom ve výuce roboticky zaměřených předmětů,“ řekl děkan FM Zdeněk Plíva.

„Základní programovací rozhraní je poměrně intuitivní a tak není nutně omezeno na hluboké znalosti. Dovedu si představit, že robot může třeba pomáhat na fakultě pedagogické,“ uzavřel děkan Plíva. Robot by mohl pomáhat například s přípravou jednoduchých úloh určených pro děti na základní škole.

Robota v akci si můžete prohlédnout například na těchto odkazech:

Adam Pluhař