Zvládne češtinu, rozpozná své „blízké“ a dokáže se sám pohybovat. Podá třeba kávu, zatančí nebo pomůže s hledáním odpovědí na otázky. Humanoidního robota Peppera od japonské společnosti SoftBank Robotics s chováním podobným člověku pořídila Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) začátkem tohoto roku.
„Pepřík“ svými proporcemi odpovídá asi osmiletému dítěti. Měří 1,2 metru, váží 28 kilogramů a stál přibližně půl milionu korun. FM jej pořídila z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci projektu ERDF II na TUL jako součást připravované specializace "Chytré technologie" studijního programu Mechatronika."
FM už osm let vlastní a pro výuku používá dva malé humanoidní roboty NAO. „Studenti na nich řeší orientaci robota v prostoru, komunikaci s lidmi, sledování předmětů či kooperaci dvou robotů. Roboti dokáží kráčet, tančit, vykonávat různé naprogramované úkoly. Jsou ale malí a pohybují se pomalu," řekl děkan FM Zdeněk Plíva a dodal: „Pro programování opravdové asistence člověka mají omezené možnosti využití. Proto, když byla možnost pořídit většího Peppera, neváhali jsme. Je od stejné firmy a jeho základní výbava a programovací rozhraní je velmi podobné.“
Robota vyvíjeli i psychologové
Protože je Pepper jako humanoid primárně určený pro komunikaci s lidmi a musí působit mile, podílel se na jeho vývoji i tým psychologů. V jeho tváři lze mimo jiné rozpoznat vliv japonských komiksových postaviček Manga.
Může se pohybovat všemi směry, a to až rychlostí tři kilometry v hodině. Součástí výbavy robota jsou dvě HD kamery a jedna 3D kamera, je tedy schopen vnímat i prostorově. Člověka dokáže rozeznat až na vzdálenost tří metrů a umí rozpoznávat základní lidské emoce.
Disponuje displejem zabudovaným v hrudi i čtyřmi směrovými mikrofony a sítí senzorů na hlavě a rukou. Je schopen komunikovat v češtině.
Operační systém robota je založený na Linuxu, díky aktivní vývojářské komunitě existuje možnost vzájemného sdílení vytvořených aplikací. „Díky otevřenosti operačního systému můžeme vymýšlet nové funkce a robota učit novým věcem,“ sdělil děkan Plíva.
Pepřík čeká na úkoly
S „příbuznými“ fakultního Peppera se můžete setkat zejména v domovském Japonsku, na letištích, v bankách, hotelích nebo obchodech, kde podávají informace návštěvníkům nebo odpovídají na jejich otázky.
„Pepper nyní čeká na uvedení do života univerzity a na nové úkoly. Snažíme se oslovit studenty všech fakult TUL, aby se zapojili do práce s robotem – je to určitě zajímavá možnost využití znalostí a nápadů. Studenti mohou přijít i s vlastními projekty, jak robota využít, nejenom ve výuce roboticky zaměřených předmětů,“ řekl děkan FM Zdeněk Plíva.
„Základní programovací rozhraní je poměrně intuitivní a tak není nutně omezeno na hluboké znalosti. Dovedu si představit, že robot může třeba pomáhat na fakultě pedagogické,“ uzavřel děkan Plíva. Robot by mohl pomáhat například s přípravou jednoduchých úloh určených pro děti na základní škole.
Robota v akci si můžete prohlédnout například na těchto odkazech:
https://www.youtube.com/watch?v=zJHyaD1psMc
https://www.youtube.com/watch?v=oDeQCIkrLvc
Adam Pluhař
Další články v rubrice

AMIA představí inovativní výrobu vláken z recyklovaných polymerů
Na pondělním setkání průmyslové asociace AMIA vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Výroba má nejen ekologické výhody, ale konvenčním materiálům může...

AMIA představí inovativní výrobu vláken z recyklovaných polymerů
Na pondělním setkání průmyslové asociace AMIA vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Výroba má nejen ekologické výhody, ale konvenčním materiálům může...

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL
Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...