V žebříčku nejlepších vysokých škol QS Ranking jsme sice obhájili pozici, máme však stále na čem pracovat

Technická univerzita v Liberci patří opět mezi 800 nejlepších univerzit světa. Podle prorektora Pavla Mokrého je to úspěch, ale i výzva k tomu dosáhnout ještě lepšího výsledku.

Do žebříčku se letos dostalo deset českých vysokých škol, nejlépe se dařilo Univerzitě Karlově, které připadla 260. příčka. Vrchol žebříčku QS World University Ranking zaujímá i letos trojlístek univerzit z USA: Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University a na třetím místě Harvard University. Nejlépe hodnocenou evropskou univerzitou je University of Oxford, která se umístila na páté příčce.

V žebříčku se hodnotí akademická reputace určená na základě šetření mezi akademickými pracovníky, reputace mezi zaměstnavateli, která vypovídá o uplatnitelnosti absolventů na trhu práce na základě šetření mezi zaměstnavateli, podíl mezi počtem akademických pracovníků a studentů, počet publikovaných citací akademických pracovníků a podíl zahraničních akademiků a zahraničních studentů.

„Vzhledem k tomu, že celkově bylo tento rok hodnoceno více než 1600 univerzit, považuji za úspěch i to, že jsme se zařadili mezi prvních 1000 univerzit, u kterých jsou výsledky hodnocení zveřejňovány,“ říká prorektor pro vědu, výzkum a zahraničí Technické univerzity v Liberci Pavel Mokrý. Dodává však, že TUL by mohla v tomto žebříčku ještě poskočit, mezery máme například v hodnocení ze strany akademiků.

„Příští rok máme v úmyslu nominovat maximální počet externích akademiků pro průzkum, protože tato nominace nebyla doposud z naší strany realizována,“ říká Pavel Mokrý.

Podle něj také TUL dlouhodobě nedosahuj dobrých výsledků v hodnocení kvality výzkumu. Například normalizovaný počet citací dle metodiky QS na jednoho člena fakulty je 15,3, oproti globálnímu mediánu, jenž dosahuje hodnoty 49,1.

„O této naší slabině víme a již jsme zavedli některé nástroje k postupnému zlepšování, jako je například podpora mladých vědců a vědeckých týmů v interních grantových programech zaměřených na základní výzkum a tvorbu excelentních, mezinárodně konkurenceschopných výsledků GP PURE a GP RISING-STARS. Dále grantový program ENAGO, jehož cílem je zvýšení kvality publikačních výsledků doktorandů, akademických a vědeckých pracovníků na TUL,“ říká prorektor Pavel Mokrý s tím, že i tak je potřeba si na zlepšení výsledků v žebříčku QS počkat.

„Vedení TUL se také aktivně snaží podpořit navrhovatele projektů do grantových soutěží národních i mezinárodních poskytovatelů. Dynamika časového vývoje všech těchto indikátorů má ale značnou setrvačnost. Přesto věříme, že zavedené nástroje nám postupně přispějí k lepšímu umístění v žebříčku v následujících letech,“ věří profesor Mokrý.

Radek Pirkl