Nouzový stav posunul volby do Akademického senátu TUL i termín jeho prvního zasedání. Z 21 současných senátorů jich zůstane v novém funkčním období 10.
Bez pandemie koronaviru by se senát po volbách sešel na své ustavující schůzi pravděpodobně právě v těchto červnových dnech, vyhlášení nouzového stavu ovšem úzus mění.
„Zákon prodloužil činnost současného senátu do 14. září 2020, tj. 120 dní po konci nouzového stavu. V návaznosti na to bylo posunuto i časové rozmezí pro pořádání voleb z původního termínu asi o měsíc, tedy do rozmezí od 25. května do 11. června,“ říká Jan Kamenický, předseda hlavní volební komise.
Na všech sedmi fakultách Technické univerzity v Liberci se volili dva zástupci do zaměstnanecké komory a jeden zástupce do komory studentské. Z voleb tedy vzešlo 21 jmen akademických senátorů pro volební období 2020–2023 (tučným písmem jsou vyznačeni ti senátoři, kteří zasedají také v současném senátu):
EF
Blanka Brandová, Jiří Rozkovec a student David Svoboda
FS
Jaroslav Beran, Vlastimil Hotař a studentka Radka Jírová
FT
Ondřej Novák, Brigita Kolčavová Sirková a Markéta Klíčová
FZS
Miroslav Ryba, Martin Krause a Lucie Merhautová
FUA
Petr Janoš, Martin Šaml a Petr Čekal
FM
Jiří Jeníček, Otto Severýn a Ondřej Havelka
FP
Petr Urbánek, Jan Berki a Karel Soběhart
Volby do Akademického senátu TUL provázela nízká volební účast studentů. Volební komise má k dispozici kompletní údaje o počtu studentů a akademiků z šesti fakult. Vyplývá z nich, že volit přišlo 3, 8 %, 1, 9 %, 1, 6 %, 1, 4 % a 0, 4 % studentů. Výjimku v této řadě tvoří fakulta umění a architektury s 21, 2 % studentské účasti u voleb.
„Volby proběhly v pořádku, hlavní volební komise nepřijala žádnou stížnost a výsledky jsou konečné. Všem zvoleným budoucím senátorům blahopřejeme,“ dodává Jan Kamenický.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

»Vybudovali jsme moderní fakultu.« Profesor Cvachovec uzavřel svoji osmiletou misi
Profesor Karel Cvachovec stál osm let v čele Fakulty zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci – byl jejím prvním děkanem a zároveň jednou z klíčových postav jejího vzniku. Pod jeho vedením se fakulta proměnila v moderní a respektované...