Projekt Ekonomické fakulty TUL zaměřený na pomoc malým firmám zvítězil v celostátní soutěži

Sharpen2-2.jpg
Projekt SHARPEN propojil studenty a akademiky z pěti zemí. Fotografie zachycuje intenzivní studijní týden v Německu. Foto: WHZ Zwickau

Tři roky hledali studenti a akademici Ekonomické fakulty TUL odpovědi na to, jak malým a středním podnikům pomoci s nabíráním a udržením nových, zejména mladých zaměstnanců. Nyní mezinárodní projekt SHARPEN zabodoval v soutěži HREA Excellence Award. Získal první místo v kategorii Malé a střední firmy.

V soutěži se letos sešel rekordní počet 32 projektů. „Je to pro nás velký úspěch a prestižní záležitost. Není to ale jen něco akademického, výstupy cílí na reálné využití. Škola se přímo propojila s malými a středními podniky a lidmi z praxe. Mám radost i z toho, že několik našich studentů do firem na pozice v personalistice po skončení projektu nastoupilo,“ uvedla koordinátorka projektu Kateřina Maršíková z Katedry podnikové ekonomiky a managementu Ekonomické fakulty TUL (EF).

Porota ocenila nejen praktický, ale i mezinárodní dopad projektu Erasmus+ SHARPEN (jde o akronym SMEs Human Resource Attraction, Retention and Performance Enhancement Network, pozn. redakce). S vysokoškolskými studenty a akademiky totiž spojili síly personální manažeři nebo majitelé firem nejen v České republice, ale i v Německu, Finsku, Litvě a ve Velké Británii. Projekt tak získal mezinárodní rozměr. Odborné workshopy pořádané v rámci projektu v Libereckém kraji probíhaly s podporou organizací jako je Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků či CzechInvest.

Personalistu dělá často ve firmě majitel

Studenti firmám například pomáhali najít cestu k využití sociálních sítí při náboru nebo budování značky zaměstnavatele. Promýšleli také nástroje pro motivaci a udržení zaměstnanců. Zároveň detailně poznávali zákonitosti řízení lidí v menších firmách a chod podniků. Během intenzivních týdenních workshopů v zahraničí měli možnost diskutovat s personalisty tamních firem konkrétní témata a poznávat jejich styl práce.

„Situaci v personálních otázkách mapoval i průzkum mezi více než čtyřmi sty malými a středními podniky. Vyšlo z něj, že o celou složitou problematiku lidských zdrojů se často stará majitel firmy, který má ale na starosti i jiné firemní záležitosti. Personálního specialistu řada menších firem nemá a vybrané procesy, důležité pro získávání a udržení zaměstnanců, řeší jen v omezeném rozsahu,“ nastínila jednu z „bolestí“ firem Kateřina Maršíková.

V rámci projektu vznikla odborná publikace s prezentací výsledků výzkumu ve vybraných evropských regionech. Ale i vzdělávací modul a odborná publikace zaměřená na vybraná aktuální témata řízení lidí v malých firmách včetně 40 případových studií. Materiály je možné využít dál při výuce, výstupy jsou ale také k dispozici zájemcům z řad malých a středních podniků.

Projekt měl nalákat studenty k práci ve středně velkých podnicích

SHARPEN pomohl studentům nejen získat odborné znalosti v oblasti řízení lidí, ale také praktické zkušenosti, sociální dovednosti či interkulturní kompetence. Díky němu si také studenti vylepšili jazykové znalosti. „Účast v projektu pokládám za jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem mohla udělat. Poznala jsem, co pojem řízení lidských zdrojů znamená nejen v teoretickém měřítku, ale především v praxi, a že praktický přístup ne vždy odpovídá tomu teoretickému,“ uvedla studentka doktorského studia na EF Tereza Horáková. Na základě získaných informací a potřeb firmy následně napsala a úspěšně obhájila diplomovou práci.

Pro firmu, s níž spolupracovala, připravila průzkum spokojenosti, navrhla nástroje pro nábor zaměstnanců především do výroby prostřednictvím sociálních sítí a pro budování značky zaměstnavatele. Snažila se také pomoci s udržením zaměstnanců.

Studentka doktorského studia Anastasiia Mazurchenko své zkušenosti z projektu využívá při řešení doktorské disertační práce. „Dostala jsem příležitost podílet se na řešení reálných úkolu v řízení lidských zdrojů, s nimiž se setkávají malé a střední podniky v rozmanitém a dynamickém podnikatelském prostředí. Spolupráce v mezinárodním týmu mi umožnila dozvědět se více o výzvách, kterým čelí malé a střední podniky v evropských zemích a zlepšit své komunikační dovednosti.“

Gabriela Prokopová je nyní absolventkou EF a spolupracovnice v Kariérovém centru TUL. „Účast v projektu SHARPEN pro mě byla zcela novou zkušeností, která mi hodně zlepšila angličtinu a posunula moje znalosti v oblasti řízení lidkých zdrojů. Projekt mi dnes otevírá dveře v profesním životě, protože ho malé a střední podniky v Libereckém kraji znají a má u nich skvělou pověst.“

„Jedním z impulzů vzniku projektu bylo, aby absolventi zůstávali v regionu a chtěli pracovat v malých a středních podnicích, nejen ve velkých korporacích. Věřím, že jsme alespoň u části studentů uspěli,“ podotkla Kateřina Maršíková.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 538