Příprava odborníků, kteří budou aktivně ovlivňovat kvalitu okolního prostředí, je jeden z cílů nového dvoustupňového studijního programu s názvem Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru. Fakulta umění a architektury (FUA) přijímá do konce listopadu přihlášky do bakalářského studia.
FUA hledá zapálené umělce, kteří nejsou spokojení s prostředím kolem sebe a chtějí je uměleckou formou přetvářet. Nový program vyučovaný od příštího akademického roku podporuje tvůrčí a inovativní myšlení v oblasti utváření, recepce a kritiky umělecké tvorby ve veřejném prostoru. Preferuje multidisciplinární přístup k tvůrčí praxi s aktivním využitím veškerých dostupných médií. Zabývá se navrhováním na hranici a mimo hranice jednotlivých uměleckých oborů a médií.
„Absolventi programu Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru se uplatní jako návrháři objektů a prostředí ve veřejném prostoru ve všech jeho kontextech. Mohou také působit jako samostatní umělci a návrháři v oblastech volného či užitého umění, jako členové a spolupracovníci uměleckých, designérských, architektonických a urbanistických ateliérů a skupin, ale také jako konzultanti občanských iniciativ a komunitních sdružení,“ říká Jan Stolín, vedoucí Katedry umění FUA TUL a garant studijního programu.
Jedním ze základních principů tvorby studijního plánu v bakalářském i magisterském stupni je vyvážený podíl teoretických, technických, humanitních a uměleckých předmětů, zejména pak výrazný podíl ateliérové výuky.
Díky ní budou absolventi připraveni vstoupit do galerijní praxe jako umělci ve volném umění. Ale nejen to. Na založení a vedení galerie absolventy připraví například předmět Art management. Studenti proniknou také do problematiky kulturní krajiny nebo zákonitostí práce se zelení či s městským prostorem. V budoucnu se tak mohou stát například součástí týmů občanských sdružení, která si kladou za cíl ovlivňovat životní prostředí.
Katedra vybere deset studentů
Přijímací řízení je dvoukolové a probíhá ve dvou po sobě následujících dnech. Protože se jedná o ateliérovou výuku, katedra může přijmout maximálně deset studentů.
V prvním kole komise hodnotí domácí práce (portfolio prací) uchazečů o studium. Hodnocení domácích prací akcentuje kvalitu prací, kreativní přístup a zaujetí uchazečů (akademická kresba není podmínkou).
Na základě předložených prací pak přijímací komise vybere uchazeče, kteří postoupí do dalšího kola zkoušky. V něm uchazeče čeká poznávací test z moderního umění, výtvarný úkol a rozhovor.
„Důraz budeme klást na výtvarné nadání a schopnost samostatného kreativního a kritického myšlení,“ doplňuje docent Stolín, jenž je zároveň jedním z vyučujících.
Dalšími pedagogy nového studijního programu budou MgA. Richard Loskot, MgA. Jaroslav Prokeš, Ph.D. a MgA. Petra Vlachynská.
Více informací najdete zde
Adam Pluhař
Další články v rubrice
JobTUL Days přinášejí příval kariérních příležitostí
Nepřeberné možnosti, jak nastartovat kariéru, nabídl první den veletrhu JobTUL Days všem studujícím naší univerzity. Na návštěvníky čekaly desítky firem s nabídkou práce nebo stáží, tematické přednášky, soutěže a jiný doprovodný program. JobTUL...
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.
Dělí je od sebe stovky kilometrů, ale spojily je české písně a tradice
Nejstarší pěvecký sbor české menšiny ve Vídni Lumír už pět generací hrdě nese národní tradice vtisknuté předky. A nyní tyto zkušenosti a nové impulzy mohli načerpat členové sboru Aurea Rosa Univerzity třetího věku TUL. Díky vzájemné spolupráci a...