Vneste umění do svého okolí! Jen pár dní zbývá na podání přihlášek do nového studijního programu Fakulty umění a architektury TUL

Nový program Katedry umění FUA TUL podporuje tvůrčí a inovativní myšlení i multidisciplinární přístup. Snímek je z výstavy k 25 letům FUA v Galerii Jaroslava Fragnera Praha. Foto: Archiv FUA
Nový studijní program FUA TUL podporuje tvůrčí a inovativní myšlení i multidisciplinární přístup. Snímek je z letošní výstavy k 25 letům FUA v Galerii Jaroslava Fragnera Praha. Foto: Archiv FUA

Příprava odborníků, kteří budou aktivně ovlivňovat kvalitu okolního prostředí, je jeden z cílů nového dvoustupňového studijního programu s názvem Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru. Fakulta umění a architektury (FUA) přijímá do konce listopadu přihlášky do bakalářského studia.

FUA hledá zapálené umělce, kteří nejsou spokojení s prostředím kolem sebe a chtějí je uměleckou formou přetvářet. Nový program vyučovaný od příštího akademického roku podporuje tvůrčí a inovativní myšlení v oblasti utváření, recepce a kritiky umělecké tvorby ve veřejném prostoru. Preferuje multidisciplinární přístup k tvůrčí praxi s aktivním využitím veškerých dostupných médií. Zabývá se navrhováním na hranici a mimo hranice jednotlivých uměleckých oborů a médií.

„Absolventi programu Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru se uplatní jako návrháři objektů a prostředí ve veřejném prostoru ve všech jeho kontextech. Mohou také působit jako samostatní umělci a návrháři v oblastech volného či užitého umění, jako členové a spolupracovníci uměleckých, designérských, architektonických a urbanistických ateliérů a skupin, ale také jako konzultanti občanských iniciativ a komunitních sdružení,“ říká Jan Stolín, vedoucí Katedry umění FUA TUL a garant studijního programu.

 

 

Jedním ze základních principů tvorby studijního plánu v bakalářském i magisterském stupni je vyvážený podíl teoretických, technických, humanitních a uměleckých předmětů, zejména pak výrazný podíl ateliérové výuky.

Díky ní budou absolventi připraveni vstoupit do galerijní praxe jako umělci ve volném umění. Ale nejen to. Na založení a vedení galerie absolventy připraví například předmět Art management. Studenti proniknou také do problematiky kulturní krajiny nebo zákonitostí práce se zelení či s městským prostorem. V budoucnu se tak mohou stát například součástí týmů občanských sdružení, která si kladou za cíl ovlivňovat životní prostředí.

Katedra vybere deset studentů

Přijímací řízení je dvoukolové a probíhá ve dvou po sobě následujících dnech. Protože se jedná o ateliérovou výuku, katedra může přijmout maximálně deset studentů.

V prvním kole komise hodnotí domácí práce (portfolio prací) uchazečů o studium. Hodnocení domácích prací akcentuje kvalitu prací, kreativní přístup a zaujetí uchazečů (akademická kresba není podmínkou).

Na základě předložených prací pak přijímací komise vybere uchazeče, kteří postoupí do dalšího kola zkoušky. V něm uchazeče čeká poznávací test z moderního umění, výtvarný úkol a rozhovor.

„Důraz budeme klást na výtvarné nadání a schopnost samostatného kreativního a kritického myšlení,“ doplňuje docent Stolín, jenž je zároveň jedním z vyučujících.

Dalšími pedagogy nového studijního programu budou MgA. Richard Loskot, MgA. Jaroslav Prokeš, Ph.D. a MgA. Petra Vlachynská.

Více informací najdete zde

Adam Pluhař

Další články v rubrice

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 466

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

giugiuiuh.jpg

Novoroční slovo rektora

Vážené kolegyně, vážené studentky, milí kolegové, milí studenti, zvládli jsme toho v tom uplynulém roce mnoho a jsme jako univerzita zas o velký kus dál.

1. 1. 2025 | Univerzita | 212