Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Služební cesty budou ekologičtější. »Elektrickou stopu« sleduje i rektorát

IMG_4198-2.jpg
Škodu Superb iV poskytla naší univerzitě díky dobré spolupráci k ročnímu užívání společnost Škoda Auto. Foto: Adam Pluhař, TUL

Jen co skončí tuhá epidemická opatření, začne zase nová hybridní Škoda Superb iV ve službách rektorátu ukrajovat kilometry. Vůz poskytla naší univerzitě k ročnímu užívání společnost Škoda Auto. Nový Superb tak rozšířil řady plně elektrických nebo hybridních vozů naší univerzity. A také toto auto může využívat univerzitní rychlodobíjecí stanice.

„Vůz jsme na rok získali díky dobré spolupráci se Škodou Auto. Po roce provozu se můžeme rozhodnout, jestli auto odkoupíme, nebo vrátíme,“ řekl Miroslav Brzezina, rektor Technické univerzity v Liberci.

Rektorátní Škoda Superb je tak zvaný plug-in hybrid, kdy elektropohon tvoří alternativu ke spalovacímu motoru. „Dojezd na baterii je u tohoto vozu Škoda Superb kolem padesáti kilometrů a na jízdu v městském provozu je to ideální pohon. Do budoucna bychom ale rádi pořídili plně elektrický vůz, aby byly naše cesty ještě ekologičtější a úspornější,“ doplnil rektor.

I na delších cestách, kdy je hlavním pohonem spalovací motor, může nové auto dosáhnout spotřeby kolem pěti litrů benzínu na 100 kilometrů.

Dopad rok trvajících koronavirových opatření je znát i na počtu najetých kilometrů rektora. Zatímco ještě v „nekovidovém“ roce 2019 najezdil rektor služebně přes 17 500 kilometrů, loni to už bylo jen necelých 7 500 kilometrů. „Velký zlom nastal loni v březnu, kdy výrazně ubylo služebních cest na nejrůznější konference nebo jednání na úřadech,“ nastínil univerzitní řidič Petr Koníček.

Naše elektrovozy už slouží také k výuce

Další plně elektrické nebo hybridní vozy vlastní Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM). Auta slouží ke studijním účelům.

Od sklonku loňského roku má FM plně vybavený prototyp Škody Superb iV. Fakultě jej věnovala společnost Škoda Auto jako vozidlo, které bude sloužit pouze k výuce. Studenti budou na Superbu například poznávat fungování elektroniky a asistenčních systémů, vozidlo se bude také testovat na válcové brzdě. Tento Superb totiž nemá homologaci a na silnici nesmí.

Na rozdíl od plně elektrické Škody CITIGOe iV s výrobcem uváděným dojezdem 252 km. Také tento vůz pořídila FM a i tato škodovka poslouží ke studijním účelům. Testovat se bude například její baterie.

K výuce slouží i prototyp elektrické motorky a elektrického auta eŠus vyvíjeného posledních sedm let ve spolupráci našich fakult strojní a mechatroniky.

Energii všech univerzitních vozidel s elektropohonem můžeme nyní doplňovat v rychlodobíjecí stanici Siemens umístěné v zadní části univerzitního výzkumného ústavu (budova L). Nabíjecí výkon má až 50 kW a například baterie CITIGOe se na ní dostane z 10 na 80 procent kapacity za 40 minut.

Pořízením aut a dalšího vybavení jsme získali potřebnou techniku a laboratorní přístrojové vybavení pro zabezpečení kvality výuky nového bakalářského studijního programu Mechatronika na FM. Zatím existoval jen předmět se stejným názvem. Výuka programu, který vznikl ve spolupráci s partnery z průmyslových podniků, začne od příštího akademického roku.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis / University Magazine

Newsletter

Již brzy!