Měsíc univerzitního testování odhalil osm potvrzených případů koronaviru

P0005984-2.jpg
Nosní nepříjemnost je dnes dvojitá, ale zpřesňuje test. Na snímku je studentka prvního ročníku programu biomedicínské techniky na FZS Adéla Bicanová. Foto: Adam Pluhař, TUL

Na blízké setkání s nimi se nikdo netěší, jejich obávané špejle ale pomáhají už měsíc chránit univerzitní komplex před možným rozšířením covidu. Díky obětavé práci týmu studentů Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS) vydalo antigenní testování na naší univerzitě už šestnáct podezření na koronavirovou nákazu. Přesnější PCR testy následně potvrdily osm případů (údaj k 16. 4.).

„Každý týden na univerzitě otestujeme na pět set zaměstnanců. Osobně si velmi vážím ochoty studentů FZS nám v testování pomáhat. I podle vyjádření lékařky jsou naši studenti skvělí,“ hodnotí měsíc trvající testování kvestor Technické univerzity v Liberci Vladimír Stach.

Alespoň jednou se do testování zapojilo už deset studentů prvních a třetích ročníků studijních programů zdravotnické záchranářství, všeobecné ošetřovatelství a biomedicínská technika. Jádro testovacího týmu je osmičlenné.

Univerzita studentům hradí ochranné prostředky a mimořádná stipendia. Pojišťovny pak testovací sady.

Testování na univerzitě běží od 12. března. A až do odvolání provádějí dobrovolníci stěry každou středu v učebně G 304 v budově G a ve čtvrtek v ordinaci univerzitní lékařky Petry Lajžnerové. Čtvrteční termín je určen pro zaměstnance Kolejí a menz TUL. Zaměstnanci univerzity se na testování musejí dopředu objednat pomocí webového formuláře. Výsledek testu je pak nutné zanést do univerzitní covidové evidence.

"Lidé jsou většinou milí. Mnoha lidem se ale nelíbí, že jsme zavedli testování z obou nosních dírek a že jde o test z nosohltanu. Víme, že to není příjemné, ale je to nutné, aby byl test průkaznější,“ vysvětluje Anna Manďáková, studentka třetího ročníku programu všeobecná sestra.

„Způsob provedení testu stanovila univerzitní lékařka. Chtěla mít co největší jistotu, že se podaří zachytit pozitivní případy,“ vysvětluje kvestor.

 

 

Od půlky března udělala Anna Manďáková už stovky testů, z nich na nebezpečí nákazy upozornily zatím pouze dva testy. „Obavy z nákazy jsem trochu měla na začátku, kdy se třeba lidé po testu rozkašlali. Teď máme i štíty. Jsou potřeba už proto, že ne každý chápe, že si má dát respirátor jen pod nos,“ dodává Anička.

„I u mě už byly dvě paní pozitivní,“ říká zase Barbora Tylichová, třeťačka a budoucí zdravotnická záchranářka. „Strach už teď ale nemám. Jsem dvakrát očkovaná a s lidmi v tak úzkém kontaktu jsem byla i na jaře v triážním stanu,“ přidává Bára.

Oproti prvnímu dni, kdy testování narazilo na potíže spojené s pomalým vkládáním výsledků do systému, velký počet neregistrovaných zaměstnanců neprocházejících databází univerzitní lékařky i nerespektování daného rozpisu, běží odbavování příchozích plynule. Žádné fronty se netvoří. Občas se jen zahraniční student trochu „pere“ se zápisem diktovaného jména, jehož správnou podobu navíc zkresluje respirátor.

Nepříjemnou, ale potřebnou proceduru pravidelně podstupuje i proděkanka FZS Zuzana Paukertová. „Práci týmu mohu hodnotit jen jako testovaný zaměstnanec a musím říct, že naši studenti v mnohém předčí profesionály, jak jsem si osobně mohla ověřit,“ chválí své studenty proděkanka Paukertová.

Jak upozorňuje, studenti nejsou v testovacím týmu v rámci pracovní povinnosti. „Naši studenti pomáhají dobrovolně, sami se přihlásili na výzvu pana kvestora. Testování ale započítáme do praxe. Studenti se totiž učí v terénu komunikaci, organizaci práce, ošetřovatelským dovednostem i týmové práci.“

Adam Pluhař

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 393