Rektoři jsou znepokojeni bezpečnostní situací v zemi, nabízejí státu spolupráci

Rektoři českých vysokých škol včetně rektora TUL Miroslava Brzeziny se obávají o bezpečnostní situaci v zemi. Jménem České konference rektorů se proto dnes obrátili se svým apelem na politiky a odpovědné státní úřady.

Ve společném prohlášení rektoři neprojevují jenom obavy z „bezprecedentních rizik týkajících se ohrožení bezpečnosti našeho státu a naší společnosti“, ale nabízejí také spolupráci při řešení. Jde především o možnost postulování nových specializovaných studijních programů zaměřených na bezpečnost a dále nabízejí představitelům státu debatu na téma zajištění bezpečnosti státu.

„Vyzýváme státní instituce, aby systémovými opatřeními zabránily opakování podobných aktů státního terorismu. Zároveň považujeme za nepřípustné jakékoliv znevažování doporučení bezpečnostních a zpravodajských služeb ČR,“ píší rektoři v závěru svého dnešního prohlášení. Přinášíme celé znění.

 

Prohlášení České konference rektorů k bezpečnostní situaci v České republice

Praha, 19. 4. 2021

Česká konference rektorů s hlubokým znepokojením a obavami sleduje aktuální informace týkající se bezpečnostní situace v naší zemi, které ukazují na bezprecedentní rizika týkající se ohrožení bezpečnosti našeho státu a naší společnosti. Za zcela nepřípustné považujeme jakékoliv aktivity cizích států či silových složek těchto států, jejichž cílem má být ohrožení ČR, její bezpečnosti a jejích občanů nebo podkopání jejích demokratických institucí či oslabování hodnot a principů, jako jsou demokracie a svoboda.

Jako představitelé vysokých škol ČR proto apelujeme na vrcholné politické představitele naší země a na odpovědné státní úřady, aby současnou situaci brali velmi vážně a aby ji bezodkladně řešili, a to s ohledem na prokazatelně se zhoršující bezpečnostní situaci a také na závazky vůči našim spojencům.

Máme dále za to, že aktuální situace ukazuje, že činnost státu na úseku bezpečnosti, bezpečnostních sborů a ozbrojených sil vyžaduje stále větší míru specializace a vysokou odbornost v řadě oblastí. Vysoké školy ČR disponují excelentními kapacitami a kvalitními infrastrukturami pro vzdělávání a výzkum, jsou zapojeny do mezinárodních výměnných akademických sítí a jsou připraveny ve vzájemné spolupráci připravit a rozvíjet nové specializované studijní programy zaměřené na bezpečnost, takže mohou pomoci flexibilně reagovat na současnou situaci a na akutní potřeby bezpečnostní a obranné komunity ČR.

Jako reprezentanti vysokých škol jsme proto připraveni vést s představiteli našeho státu debatu o uvedených otázkách a o formách spolupráce, které by vedly k posílení bezpečnosti naší země, včetně efektivnější spolupráce s našimi spojenci, a k účinnější obraně hodnot a principů, na kterých ČR spočívá.

Zjištění Národní centrály proti organizovanému zločinu a Bezpečnostní informační služby ČR musejí být zásadním faktorem v rozhodování o tom, jak široké budou mantinely naší spolupráce se zahraničními autoritářskými mocnostmi. Vyzýváme státní instituce, aby systémovými opatřeními zabránily opakování podobných aktů státního terorismu. Zároveň považujeme za nepřípustné jakékoliv znevažování doporučení bezpečnostních a zpravodajských služeb ČR.

 

-pir-

 

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385