Klaus dnes jmenoval tři nové profesory TUL

Prezident Václav Klaus dnes v 11.00 hodin jmenoval ve Velké aule Karolina na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol padesát nových profesorek a profesorů vysokých škol. Byli mezi nimi i tři noví profesoři TUL. Jsou to Iva Ritschelová, Jan Picek a Jakub Wiener.

Na návrh Vědecké rady TUL převzali dekret profesora:
Iva Ritschelová (*1964) – v oboru Podniková ekonomika a management.
Profesorka Iva Ritschelová absolvovala v roce 1986 Fakultu textilní TUL, obor Ekonomika spotřebního průmyslu. Titul docenta pro obor Hospodářská politika ji udělila v roce 2000 Vysoká škola ekonomická v Praze, kde v roce 1993 získala také titul CSc. Na zasedání Vědecké rady TUL uspěla při řízení ke jmenovaní profesorem, když 13. února 2012 přednesla profesorskou přednášku na téma "Problematika hodnocení vlivu nástrojů politiky životního prostředí na ekonomiku podniku". Profesorka  Iva Ritschelová působila v letech 2007-2010 ve funkci rektorky Univerzity J. E. Purkyně Ústí nad Labem. V současné době je předsedkyní Českého statistického úřadu. Na obrázku č. 1 blahopřeje rektor Kůs Ivě Ritschelové k úspěšnému profesorskému řízení. 

Jakub Wiener (*1973) – v oboru Textilní technika a materiálové inženýrství.
Profesor Jakub Wiener (Obr. č.2) je absolventem Fakulty textilní TUL. Akademický titul doktor mu udělila tatáž fakulta v roce 2002. Titul docenta získal po obhájení habilitační práce na téma „Vzlínání kapaliny do textilií“ a obhájil ji před Vědeckou radou Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci dne 12. června 2006, kdy také přednesl habilitační přednášku na téma „Povrchová modifikace syntetických vláken“. Profesorskou přednášku na téma „Světlo a barevnost“ přednesl před Vědeckou radou FT TUL dne 16. května 2012 a následně před Vědeckou radou TUL dne 28. května 2012. V současné době působí profesor Wiener na katedře textilní chemie na FT TUL, svoji vědeckou práci v oboru textilní chemie zaměřuje především na povrchové modifikace textilních vláken a chemické aspekty interakce záření s textilní strukturou. Zaměřuje se také na výzkum nanotechnolgií na textilních substrátech.

Na návrh Vědecké rady Ostravské univerzity převzal dekret profesora:
Jan Picek (*1965) – v oboru Aplikovaná matematika.
Profesor Jan Picek (Obr. č.3) absolvoval v roce 1989 MFF UK, v roce 1997 obhájil kandidátskou disertační práci a byl mu udělen titul CSc. Habilitoval se v roce 2001 na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity v Ostravě v oboru Aplikovaná matematika prací na téma „Moderní neparametrické testy a postupy“. V profesorském řízení uspěl 19. prosince 2011 přednáškou „Statistická analýza extrémních hodnot“ před Vědeckou radou Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a následně přednáškou před VR Ostravské univerzity 25. dubna 2012. Profesor Jan Picek pracuje na katedře aplikované matematiky FP TUL. Svoji odbornou práci zaměřuje především do oblasti neparametrické, robustní statistiky a neparametrické metody v oblasti teorie extrémních hodnot a aplikací statistické analýzy extrémních hodnot v klimatologii.

Prezident Klaus všem padesáti novým profesorům poblahopřál jako prezident i jako někdo, kdo před 17 lety profesorský titul také přebíral. Řekl, že včetně dneška jmenoval za deset let 1581 profesorů a klade si otázku, zda je to moc, nebo málo. Na jmenování profesorů obvykle bývá jen projev ministra školství, dnes k nim promluvil také prezident. Navázal na slova ministra Petra Fialy, který připomněl vysokou prestiž vysokoškolských profesorů ve společnosti. Význam titulu podle Fialy potvrzuje i to, že dekret uděluje přímo prezident. Prezident pak vyzval nové profesory, aby dnešní jmenování využili nejen ve svém odborném životě, k práci vědecké a pedagogické, ale také jako vlivné a veřejností oceňované osobnosti ve veřejném životě, aby nenechali v médiích "mluvit jen ty druhé". „Myslím, že tam musí znít i váš vážný hlas. A jakkoli je důležité, abyste dělali svou vědu a umělecké obory, svou pedagogiku, tak myslím, že vaše účast ve veřejné debatě o tom, co s touto naší zemí, či zemičkou, chybět nesmí. A já vás moc prosím, abyste se tohoto veřejného diskursu s novým titulem za zády zúčastnili," řekl prezident, který dnes ve své funkci tyto nejvyšší akademické tituly předal. Příští rok už se tohoto úkolu zhostí jeho nástupce.

Nové profesory navrhují vědecké a umělecké rady vysokých škol, jmenování se koná zpravidla každého půl roku. Klaus si ale dlouhodobě stěžuje na to, že počet profesorů příliš roste. Už dříve se nechal slyšet, že s těmito tituly by se mělo spíše šetřit.

O profesuru se může ucházet člověk, který už má docentský titul a prokáže odpovídající kvalifikaci. Ministerstvo školství ale uvažuje, že by v připravované novele vysokoškolského zákona podmínky udílení titulů docent a profesor změnilo. Nově by už nemusely platit v celé zemi, ale byly by vázány jen na konkrétní univerzitu. Akademici ale měli k návrhu výhrady.

J. Kočárková

Další články v rubrice

IMG_5390.jpg

Písně studentů a příběhy pamětníků oslavily konec války

Příběhy konce druhé světové války v Československu, kde umlkly zbraně jako poslední místo v Evropě, připomněl 14. května v komponovaném pořadu sborů Bohemia Chór a Aurea Rosa při Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V kostele svatého...

20. 5. 2025 | Kultura | 312

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395