Pocta hejtmana opět připadla osobnosti z naší univerzity. Významné ocenění převzal profesor Nouza

Laureáti Poct hejtmana 2021. Jan Nouza zcela vlevo.
Laureáti Poct hejtmana 2021 s hejtmanem Půtou (uprostřed s motýlkem). Jan Nouza zcela vlevo. Foto: Liberecký kraj

Jan Nouza, který stál u zrodu naší fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, na níž založil laboratoř počítačového zpracování řeči SpeechLab, převzal včera z rukou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty ocenění Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti vývoje komunikačních technologií.

Prof. Ing. Jan Nouza, CSc. (*1957, Ústí nad Labem), absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze,  na Technické univerzitě v Liberci pracuje od roku 1987. Je jedním ze zakladatelů Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM), na které  založil a vedl ústav informačních technologií a elektroniky a na které působil také jako proděkan. V roce 1993 založil na své domovské fakultě SpeechLab, laboratoř zabývající se počítačovým zpracováním řeči, jež patří k nejúspěšnějším laboratořím v oboru hlasových technologií v České republice.

Se svým vědeckým týmem se zde věnuje analýze, zpracování a automatickému rozpoznávání řeči a číslicovému zpracování signálů. Z dílny jeho SpeechLab pochází první český program pro hlasové ovládání počítače nebo telefonu MyVoice. Velkým úspěchem je i diktovací program Newton Dictate, vyvinutý a distribuovaný ve spolupráci s firmou Newton Technologies. Jednou z posledních novinek vyvíjených právě s touto firmou je program na automatický přepis audia či videa fungující hned pro několik jazyků – Beey.

Jan Nouza je také autorem hned několika populárních publikací o českých a moravských rozhlednách.

V roce 2003 získal profesor Nouza Cenu ministryně školství za výzkum, v roce 2005 byl vyhlášen Osobností Liberecka v kategorii vědců,  v roce 2009 mu rektor TUL udělil Bronzovou medaili a včera převzal z rukou Martina Půty Poctu hejtmana Libereckého kraje.

Spolu s ním hejtmanský dukát obdrželo dalších sedm osobností, mezi nimi například chirurg se zaměřením na úrazovou chirurgii MUDr. Stanislav Taller, který působil v liberecké krajské nemocnici jako primář chirurgie a primář traumacentra, sklářský výtvarník ak. mal. Ivo Rozsypal (in memoriam), klavírní korepetitorka ZUŠ a někdejší členka orchestru Divadla F. X. Šlady Jiřina Permanová či herec, Král komiků Vlasta Burian (in memoriam).

Pocta hejtmana se uděluje od roku 2006 výjimečným lidem, kteří se zasloužili o vynikající jméno Libereckého kraje doma i v zahraničí. Osobnosti Technické univerzity v Liberci patří mezi laureáty Pocty hejtmana již tradičně: hejtmanský dukát v minulosti převzali také Luboš Hes, Jiří Suchomel, Jaroslav Rudiš, David Lukáš, Zdeněk Kůs, Zdeněk Kovář, Jan Šolc, Miloš Raban, Rudolf Anděl, Oldřich Jirsák a Petr Suchomel.

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Nový hořák topí a přitom šetří peníze

V době, kdy se plynová nouze skloňuje ve všech pádech, přichází Technická univerzita v Liberci s patentem na nový typ hořáku pro tmavé trubkové infrazářiče, které se používají na vytápění průmyslových hal. Jeho přednost tkví v tom, že dokáže...

26. 9. 2022 | Věda a výzkum | 2

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce