Šetří přírodu a prospívají tělu. Máme nové automaty na vodu Filtermac

DSC06187-2.jpg
Rektor TUL Miroslav Brzezina a Martin Václavík ze společnosti Filtermac během slavnostního zprovoznění nového univerzitního automatu na filtrovanou vodu v budově E. Foto: Marek Hart

Filtrovaná voda bez mikroorganismů, mikroplastů, nečistot z potrubí i chlóru, jejíž pití navíc pomáhá chránit planetu před plastovým znečištěním, teče ze čtyř nových univerzitních automatů Filtermac. Studenti a zaměstnanci tak mají možnost čerpat špičkově upravenou vodu a navíc zábavně dodržovat pitný režim už v pěti budovách TUL.

Filtrační zařízení Filtermac jsou stále populárnější na českých vysokých školách i ve firmách. Nabízejí totiž alternativu lidem, kteří chtějí žít zdravěji a mají zájem redukovat množství produkovaného plastového odpadu.

Filtermac je napojen na vodovodní řad a díky filtrům z aktivního uhlí dokáže z vody odstranit veškeré nežádoucí chutě a pachy. Zároveň odebere všechny částice a nečistoty větší než 5 mikronů, které se v běžné kohoutkové vodě nachází. Vodu zbaví i škodlivých mikroplastů. „Filtermac navíc vodu ošetří pomocí UV světla a tím zlikviduje nežádoucí bakterie a mikroorganismy. Voda je pak upravena do té nejlepší kvality právě v momentě, kdy si ji člověk stáčí do lahve,“ vysvětlil jednu z výhod automatu zakladatel společnosti Filtermac Martin Václavík.

Zařízení už necelé dva roky funguje v přízemí budovy G. Ještě před pandemií bylo jeho využití značné, proto jsou automaty nově i v budovách E, H, P a v menze harcovských kolejí. Kromě toho, že nabízejí přefiltrovanou vodu, odvykají odběratele kupovat nápoje balené v plastech. Pomáhají tak chránit životní prostředí. „Automat na budově G se osvědčil a byl využívaný. Chtěli jsme možnost pohodlného čerpání filtrované vody dát i studentům a zaměstnancům jiných fakult a z odlehlejších budov, aby měli svůj automat na dosah. Myšlenka Filtermaců se mi líbí, osobně jsem pro redukci plastů. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo motivovat co nejvíce studentů a zaměstnanců, aby přestali kupovat vodu v PET lahvích,“ uvedl rektor TUL Miroslav Brzezina. „Také budu automaty využívat,“ dodal rektor.

Zaměstnanci mají filtrovanou vodu jako benefit

Jak automaty fungují? Studenti si stáhnou aplikaci Filtermac, zaregistrují se a vyberou si, kolik chtějí přispívat (Měsíčník, Lahváč nebo Rokáč). Cena je přibližně 1 Kč za 3 litry vody denně. První měsíc mohou mít studenti zdarma, stačí si zvolit předplatné Toč na zkoušku. Po otevření aplikace se ukáže QR kód, který jednoduše přiloží ke čtečce Filtermacu a ihned si mohou načepovat perlivou či neperlivou vodu. Zaměstnancům TUL hradí čepování vody univerzita jako benefit.

Jedna z výhod čerpaní vody přes aplikaci tkví v tom, že má každý odběratel dokonalý přehled o svém pitném režimu. Denní limit jsou 3 litry vody. Žíznivci také vidí svoji osobní ekologickou statistiku – tedy kolik ušetřili kilogramů plastů, PET lahví, množství CO2, které by vzniklo během přepravy balené vody.

Podívejte se na videonávod, jak čerpat. Nebo si stáhněte aplikaci pro Android nebo aplikaci pro iOS.

„Preferoval jsem vždy vodu kohoutkovou, ale vodu z Filtermaců považuji za lepší. Je filtrovaná a chlazená. A používání vlastní lahve namísto PETek je taky skvělá věc. Voda nemusí cestovat po silnici, není nikde balená. Ten ekologický aspekt je pro mě také podstatný,“ sdělil Pavel Srb z fakulty strojní.

Univerzitní automaty ušetří tuny PETlahví

Systému Filtermac už na univerzitní půdě v České republice využívá na 80 tisíc lidí. Pozitivní ekologické dopady takového množství odběratelů jsou už značné. Provozovatelé Filtermaců uvádějí, že jedno filtrační zařízení dokáže ušetřit ročně v průměru až 2,83 tun plastu. Vždy samozřejmě záleží na míře využití přístroje. „Celá komunita Filtermac ušetřila už přes pět milionů půllitrových jednorázových PET lahví, tedy téměř 115 tisíc kilogramů plastů. Snažíme se šířit zdraví a ekologii a jsme nadšení ze spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci, která ekologickým myšlenkám fandí. Všem, kteří si místo nákupu balené vody natočí vodu ve Filtermacu patří náš dík. Společně si tak můžeme užívat vynikající, zdravou vodu a ušetřit ohromné množství plastů i CO2. A to je skvělé,“ dodal Martin Václavík.

„Současných pět univerzitních Filtermaců má potenciál ušetřit na TULce ročně přibližně čtrnáct tun PETek. Náš sen je uspořit ročně čtyři sta tun plastů, a proto se snažíme síť Filtermaců maximálně rozšířit,“ vypočítal Viktor Knapp ze společnosti Bezpetek, jež s Filtermacem spolupracuje. Společnost Bezpetek pomohla sehnat evropské peníze na projekt, který si vytkl za cíl instalovat na českých univerzitách 120 automatů Filtermac. Cílem je ušetřit během 5 let přibližně 1700 tun plastů.

„Lidé si už zvykají čepovat do své vlastní lahve. Vlastně úplně nezáleží na tom, jestli je nádoba skleněná nebo plastová, důležité je, že si nekoupí novou. Nejlepší odpad je totiž ten, který vůbec nevznikne. Obecně lze říct, že v posledních letech je enormní zájem používat věci opakovaně. Když se naučíte chodit na nákupy s vlastní taškou, naučíte se i chodit s vlastní lahví pro vodu a třeba s vlastním kelímkem pro kávu,“ zmínil podstatný ekologický aspekt Viktor Knapp.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_8756-2.jpg

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL

Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...

24. 4. 2025 | Univerzita | 186

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 672
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 372