
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části Euroregionu Nisa nejdříve online a potom na pět dní také na TUL propojilo téma „Umělá inteligence v praxi – její přínos pro rozvoj Euroregionu Nisa“.
V 90minutových blocích zakončených diskuzí představovali experti postupně použití AI jako efektivního nástroje, pomocí kterého lze v praxi řešit různé úkoly, ale vysvětlovali i rizika a omezení při použití umělé inteligence. „Účastníci letní školy prozkoumávali praktické využití umělé inteligence v kontextu různých oborů očima odborníků na umělou inteligenci. Týden na TUL byl naplněný workshopy, přednáškami, praktickými ukázkami i týmovou prací a prezentacemi studentů na témata spojená s AI. Účastníci také dostali jedinečnou šanci seznámit se během exkurze s využitím AI ve společnosti Škoda Auto, a.s.,“ přiblížila prorektorka pro zahraniční vztahy TUL Kateřina Maršíková.
Osmičlenné mezinárodní týmy si například zkoušely grafické nástroje, které umělá inteligence nabízí, a na závěr vytvářely plakáty reflektující poznatky týkající se umělé inteligence, které získaly během celého týdne v rámci ACC Fóra. „Pětidenní pracovní program byl aktivitami doslova nabitý a všichni zúčastnění ho hodnotili velmi pozitivně. Bylo to patrné z výstupů skupinové práce studentů i z diskuzí v průběhu programu a následně ze spontánní konverzace o přestávkách při kávě,“ doplnila Helena Neumannová, koordinátorka ACC za českou stranu.
„Na umělou inteligenci a její využití jsme nahlédli ze všech možných stran, což bylo skvělé. Dosud jsem byla jen běžný uživatel, teď se mi v souvislosti s možnostmi použití AI obrovsky rozšířily obzory. Těším se na to, že to v praxi využiji. Je důležité s umělou inteligencí pracovat a nebát se jí,“ řekla Lucie Mlejnková, studentka prvního ročníku navazujícího studijního programu International management na Ekonomické fakultě TUL.
Workshopů se zúčastnilo 50 studentů ze šesti vysokých škol. Včetně mentorů a lektorů měla akce 70 účastníků. „Práce v mezinárodních týmech měla pro účastníky velký přínos. Byla to příležitost nejen k osobnímu rozvoji v oblasti využití umělé inteligence a týmové spolupráci, ale také k poznávání kultury a navazování nových přátelství,“ uvedla Kateřina Maršíková.
Třicet let spolupráce
ACC vzniklo v roce 1991, aby koordinovalo vzdělávací, vědeckou a výzkumnou činnost pedagogických a odborných pracovníků vysokých škol v Euroregionu Nisa. Kromě TUL dnes do ACC patří Hochschule Zittau/Görlitz a Internationales Hochschulinstitut Zittau (IHI), který je součástí TU Dresden, dále Duale Hochschule Sachsen (DHSN), Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu se sídlem v Jelení Hoře (WUE) a Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze (KANS).
S myšlenkou uspořádat intenzivní letní školu – setkání – za účasti studentů i akademiků všech partnerských vysokých škol přišel před třemi lety ředitel IHI profesor Thorsten Claus. „Setkání studentů i akademiků je vždy tematicky zaměřeno na identifikaci s regionem a na propojení zastřešujících témat s euroregionální výzkumnou a vzdělávací problematikou. S cílem dát prostor pro uchopení tématu napříč vědeckými disciplínami tak, aby se mohly profilovat různé obory a různá zaměření sdružených vysokých škol. Právě pro otevřenost tématu různým disciplínám jsme tomuto setkání dali název ACC FORUM,“ vysvětlila Helena Neumannová.
První ACC FORUM uspořádal v roce 2023 Internationales Hochschulinstitut/ TUD v německém Ostritz pod názvem „From change to transformation“ – setkání tehdy reflektovalo transformační proces regionu a jeho tehdejší aktuální výzvy. Psali jsme. Na tomto setkání převzal tříleté prezidentství ACC rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. A protože podle domluvy předsednická univerzita během tříletého prezidentství uspořádá forum na své půdě, koná se letošní setkání na TUL.
„ACC FORUM 2025 potvrdilo, že spolupráce vysokých škol sdružených v ACC nejen velmi dobře funguje, ale že je zde i velký potenciál k objevování nových společných témat a výzev přispívajících k prohloubení dosavadní spolupráce organizací v Euroregionu Nisa. ACC FORUM se tak stalo platformou, která tvoří pro vysokoškolské vzdělávání v Euroregionu Nisa významnou přidanou hodnotu,“ zhodnotila prorektorka TUL Maršíková.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Hurá, hotovo! Vlnu promocí zahájila fakulta mechatroniky
Radost, slova díků a jásot ovládly kampus Technické univerzity v Liberci. V univerzitní aule začala sedmidenní série promocí a potrvá až do 1. července. Jako první převzali diplomy absolventi Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových...

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...