Technickou univerzitu v Liberci tento týden navštívily dvě významné delegace. Nabídka na spolupráci přichází z Thaiwanu a z Číny.
Výzkumnici z Thaiwanu mají zájem o nanomatechnologie
V pondělí 17. října přivítala prorektorka TUL Jana Drašarová zástupce výzkumných týmů sdružených v Národním program Taiwanu (obr.1-5). Jednání se zúčastnili také profesor Oldřich Jirsák a docent Miroslav Černík z výzkumných laboratoří Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL. Hosté z Taiwanu představili koncepci čtyřleté výzkumně-vzdělávací platformy zaměřené na výzkum a aplikace nanotechnologií. „Informovali nás, že taiwanská vláda uvolnila na tento program více než 600 milionů dolarů a že mají zájem s námi spolupracovat na výzkumu a vývoji nových materiálů i aplikací nanomateriálů. Myslím, že pole pro vzájemnou spolupráci je dost široké. Je potěšitelné, že se na naši univerzitu obrátili,“ řekl docent Černík.
Jak uvedla prorektorka Drašarová, po rozsáhlé diskuzi nad vědeckými tématy byl stanoven rámec budoucí spolupráce, který povede od základní zastřešující smlouvy o spolupráci ke kontaktům konkrétních výzkumníků.
Číňani mají zájem o fotovoltaiku.
Ve středu 19. října přijeli na libereckou univerzitu zástupci firmy Europan Photovoltaic Ltd, která se zabývá výstavbou fotovoltaických elektráren .Jak uvedla zástupkyně firmy Hana Margarethe Palme, chtěli by s TUL spolupracovat na potenciálním užití nanovláken ve fotovoltaice. Firma, která byla před čtyřmi lety založena v Liberci spolupracuje se silným čínským partnerem. „Patří mezi největší výrobce alternativních zdrojů energie a chce navázat na program nanotechnologií. S libereckou univerzitou bychom rádi spolupracovali nejen v oblasti standardních technologií a také na recyklaci,“ uvedla paní Palme.
Dodala, že jejich společnost plánuje výstavbu školícího, výzkumného a logistického centra v libereckém regionu. „Výrobu zajistí čínský partner, který vlastní 70% společného podniku,“ uvedla s tím, že Technická univerzita v Liberci je pro ně perspektivní partner.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

»Nezáleží na větru, ale jak napnete plachty« – TUL se rozloučila s absolventy
Na Technické univerzitě v Liberci skončily letní promoce. Šest fakult se na přelomu června a července rozloučilo se 764 absolventy. Fakulta zdravotnických studií uspořádá promoce na začátku října.

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...