Český vynález Nanospider je pět let na trhu

Pět let od uvedení na globální trh a o rok více od světové premiéry prototypu slaví v těchto dnech NanospiderTM, český vynález, stroj na hromadnou produkci lidským okem nepostřehnutelných nanovláken a netkaných textilií z nich, které filtrují vodu i vzduch, pomáhají v medicíně, přispívají k řešení problémů životního prostředí i energetických potřeb lidstva.

Produkt patentovaný v Evropě a 34 dalších zemích jako jsou např. USA, Jižní Korea, Čína, Japonsko, Rusko, Brazílie, který dosud nemá nikde na světě plnohodnotnou konkurenci, je společným dílem týmu profesora Oldřicha Jirsáka z Technické univerzity v Liberci a zakladatele firmy Elmarco Ladislava Mareše, který sice vystudoval VŠCHT v Pardubicích, ale spolupráce s libereckou univerzitou mu změnila profesní život.

"Základ společného projektu jsme dohodli v roce 2004, o rok později jsme na ženevské světové výstavě netkaných textilií Index představili první Nanospider,“ říká duchovní otec unikátního českého zařízení profesor Oldřich Jirsák. Jeho vědecká práce získala i díky Ladislavu Marešovi komerční rozměr a tím i další světové uznání. "V roce 2006 jsme prodali první stroj i první celou linku, od té doby je NanospiderTM na trhu a získává nové možnosti podle toho, ve kterém oboru, v jaké aplikaci, ho chtějí výrobci nanovlákenných textilií využít,“ doplnil L. Mareš.

Škála využití nanovláken je velmi široká, od filtrů, stavebních izolací a zvukotěsnicích zařízení, přes akumulátory až po kosmetické, farmaceutické a život zachraňující medicínské aplikace (implantáty, výztuže, kontrolní systémy distribuce léčiv přesně na místo nutného působení apod.)

Zařízení NanospiderTM je zkonstruováno k výrobě mnoha druhů anorganických a organických nanovláken. Celý sortiment obsahuje nejen zařízení pro laboratoře umožňující výzkum a vývoj nanovláken, ale také výrobní linky - od menších až po velkovýrobní zařízení.

"Všechna zmiňovaná zařízení pracují na základě téže technologie, na bázi zvlákňování polymerů. NanospiderTM tak může sloužit vědě stejně dobře jako průmyslové výrobě,“ připomněl L. Mareš mimořádně úspěšnou cestu českého patentu, který si otevřel i dveře nejlepších světových univerzit /za všechny jmenujme MIT, Nationale University of Singapore, North Carolina State University, Kyoto Institut/.

NanospideryTM profesora Jirsáka a inženýra Mareše fungují v současnosti ve všech koutech světa. Jde o více než osm desítek zařízení s touto značkou. O další se zajímají stále noví a noví výrobci či vědci vyvíjející nekonečně variabilní aplikace nanovláken pro 3. tisíciletí.

Za největší úspěch považují oba autoři českého světového prvenství na poli průmyslové výroby nanovláken fakt, že se v českých podmínkách podařilo vyvinout technologii, která předběhla celý svět o roky. Oslavou pětiletého výročí globálního úspěchu NanospideruTM podle nich bude v dohledné době nový projekt, který bude zaměřen na rozvoj globálního trhu s nanovlákny. "Světový trh nanovláken roste ročně o 40 i více procent, to je výzva, kterou nemůžeme nechat ležet na chodníku,“ shodují se oba autoři.

technikihned

Další články v rubrice

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 413

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 413