Bělobrádek: »Vaše škola umí reagovat na požadavky podniků.«

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek dnes navštívil laboratoře naší univerzity a zasedl k debatě se zástupci podniků z regionu. 

Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs představil místopředsedovi vlády činnost a perspektivy liberecké univerzity. Pozornost zaměřil také na dva realizované projekty operačního programu Věda a výzkum pro inovace (VaVpI).

„Budovu Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace jsme vybavili 100 přístroji za asi 90 milionů korun, v Centru pracuje kolem 120 lidí. Ta čísla každý rok rostou,“ uvedl rektor Zdeněk Kůs. „Ve všech parametrech dosahujeme v tomto Centru podstatně lepších výsledků, než k jakým jsme se zavázali při zadávání projektu,“ dodává rektor nad čísly, která charakterizují finanční objemy čerpané z tuzemských i mezinárodních grantů a také příjmy ze zakázek smluvního výzkumu.

S některými z témat, která vědci na naší univerzitě řeší, se mohl předseda Rady pro vědu, výzkum a inovace seznámit přímo v našich laboratořích. Prohlídka začala ukázkou zařízení na průmyslovou výrobu nanovláken, nanospideru. Prorektor pro vědu a výzkum naší univerzity Pavel Němeček podotkl, že: „výzkum nanotechnologií, kterými je naše univerzita známá, nezačíná a nekončí pouze v laboratořích Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, ale prolíná se i dalšími pracovišti a fakultami.“ Jako příklad uvedl i ústav zdravotnických studií, kde pracují na speciálních léčivých či antibakteriálních a antivirových nanovrstvách. I laboratoře tohoto výzkumu delegace navštívila.

V poledne se místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a rektor Zdeněk Kůs zúčastnili debaty se zástupci průmyslových podniků sídlících v libereckém regionu.

„Jsou veřejné výzkumné instituce, které neumějí reagovat na konkrétní požadavky průmyslu. To není, jak jsem mohl vidět, případ této školy,“ řekl ve svém úvodu k debatě vicepremiér Bělobrádek.

V debatě, která se konala v posluchárně nové univerzitní budovy G, přišla na řadu témata daňových úlev za výzkum, který si firmy zadávají na univerzitách, administrativní zátěže pro školy i firmy při čerpání peněz z grantů a operačních programů či nekompetence úředníků při vyřizování či kontrole čerpání dotací. Profesor Kůs k tomu řekl:

„Narážíme neustále na velkou bariéru, protože úřady nedokáží při vyřizování dotace posoudit, zda výzkum, na který peníze jdou, má nějaký smysl, či ne. Ani to posuzovat nechtějí. Ukazuje se, že z pohledu úřadů je důležitější správná administrace například cestovních výkazů a dalších podružností.“

Místopředseda vlády doplnil k tomuto bodu, že úředníci nechtějí často převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí, a proto se raději dogmaticky drží nařízení a tabulek metodik pro administraci projektů. „Výsledkem je přehnaný formalismus a administrativní zátěž,“ souhlasil Pavel Bělobrádek s rektorem i zástupci podniků.

Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace, si je, podle slov jejího předsedy, těchto problémů vědoma a bude se snažit o odstranění přebujelé administrativy i o lepší organizaci čerpání peněz z grantů.

Svou jednodenní návštěvu Libereckého kraje zakončil místopředseda vlády podle programu odpoledními exkurzemi do společností Preciosa a Magna.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce