Máme smlouvu s malajskou univerzitou USM

Rektor Zdeněk Kůs včera podepsal s prorektorem University of Science Malaysia v Penangu Omarem Osmanem memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding).

Stalo se tak v úvodu návštěvy delegace z Malajsie na naší univerzitě. S profesorem Osmanem přijeli také další představitelé University Sains Malaysia (University of Science, USM) profesor Muhamad Jantan a profesor Lee Keat Teong, doprovázela je tajemnice malajské ambasády v Praze paní Nurmiza Zakaria.

V květnu loňského roku navštívil Penang ředitel Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL Petr Tůma v rámci mise českých univerzit v Malajsii, další krok ke spolupráci učinila prorektorka TUL Soňa Jandová.

„University of Science v Penangu jsem navštívila letos v březnu, s jejími představiteli jsme projednávali témata budoucí spolupráce v oblasti vědy a výzkumu a možnosti výměny studentů,“ shrnuje prorektorka Soňa Jandová jednání, jehož vyústěním bylo včerejší podepsání memoranda o porozumění.

„Studenti z Malajsie měli donedávna zájem především o naše lékařské fakulty, na české univerzity přijel studovat velký počet mediků. Věřím, že nastal ten správný čas orientovat se i na jiné obory,“ uvedl u příležitosti podpisu memoranda rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Včera zástupci obou univerzit jednali také o možnosti double degree programů, jejich případné nastavení však bude obtížnější vzhledem k tomu, že studium v Malajsii je rozvrstveno systémem čtyři plus jeden rok, narozdíl od českého modelu tři (bakalářské studium) plus dva roky (navazující studium).

V souvislosti s debatou o výměně studentů a akademických pracovníků zaujalo hosty perfektní zázemí harcovských kolejí, které získaly třikrát titul Kolej roku ČR a v návaznosti na to také nízké životní náklady v České republice.

„Máme partnerské univerzity také ve Francii, Velké Británii či v Německu, náklady na život jsou tam ale i několikanásobně vyšší. Studenty tam máme, ale bez stipendia nebo jiné oficiální podpory by to šlo těžko,“ řekl profesor Osman.

Na vyžádání hostů se za naši univerzitu setkání účastnili také zástupci technicky orientovaných fakult a ústavů, aby představili činnost svých pracovišť. Z konkrétních témat hosty z USM zaujaly především nanovlákenné náhrady maloprůměrových cév, speciální kožní kryty pro léčbu poranění, lebeční implantáty či technologie čištění odpadních vod pomocí struktur s nanovlákny.

„Liberecká univerzita patří jistě ke špičkám v oboru nanovýzkumu. Nanomateriály a výzkum v oblasti vláken by mohly být základem při řešení společných grantů,“ nastínil při včerejší návštěvě prorektor Omar Osman další možnosti spolupráce obou univerzit.

Odpoledne věnovala malajská delegace prohlídce našich laboratoří a pracovišť.

Během své evropské cesty navštíví zástupci University Sains Malaysia několik dalších českých a také britských univerzit.

Radek Pirkl

 

University Sains Malaysia (University of Science, USM)

Byla založena roku 1969, je druhou nejstarší univerzitou v Malajsii, se třemi kampusy a 33.000 studenty (z toho 5.000 zahraničními) patří k největším v zemi. Na svých 26 fakultách poskytuje širokou škálu technického, lékařského, humanitního i ekonomického vzdělání.

 

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

IMG_0274 - kopie - kopie.JPG

Novoroční zdravice rektora Miroslava Brzeziny

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti, novoroční přípitek by se měl nést v optimistickém duchu. Přiznám se, těžko se mi hledá takové rozpoložení, protože to, co celý svět prožívá, růžové není, a bohužel to není jen...

1. 1. 2022 | Univerzita | 479

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 653