pátek 28. únor 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Mapy, ve kterých čtou i nevidomí

Mapy, ve kterých čtou i nevidomí

Haptická mapa.jpg
Klasická a haptická mapa z portálu Mapy.cz

Na konferenci Vysokoškolské studium bez bariér přijelo ve dnech 15. a 16. září na naši univerzitu 42 účastníků z Česka a Slovenska. Byl mezi nimi i  Radek Seifert ze Střediska pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA pražské ČVUT, který představil mapy pro lidi se zrakovým postižením.

Tyto mapy u nás existují třetím rokem. „Do té doby neměli nevidomí přístup ke globálnímu zdroji dat a neexistovaly ani algoritmy na převádění klasických map na haptické. To, že máme haptickou mapu pro celou Českou republiku, je revoluční,“ řekl ve svém konferenčním příspěvku Radek Seifert a dodává: „Donedávna existovaly pro nevidomé pouze mapy v nevhodných měřítkách nebo pak detailnější mapy třeba turisticky zajímavých oblastí, které jsou ovšem pro běžného uživatele celkem k ničemu.“

Haptické mapy vytvořila ve spolupráci s portálem Seznam.cz, který provozuje Mapy.cz, střediska pro podporu vysokoškolského studia na ČVUT v Praze, Elsa, a na Masarykově univerzitě v Brně, Teiresiás.

Uživatel si na mapovém portálu Mapy.cz z nabídky map vybere haptickou mapu, zadá ulici nebo místo, jehož mapu chce mít. Při nejdetailnějším náhledu se mapa zobrazí v podobě, v jaké bude vypadat v tisku. Pak si uživatel vygeneruje mapový list v samostatném grafickém souboru.

Grafický soubor poté musí vytisknout na speciální mikrokapslový, též bublinkový či nadouvací, papír na tiskárně, která pracuje s UV zářením – tzv. fuser. Černá barva na mapě vlivem UV záření nabobtná a mapa se tak stává plastickou.

„Fuser stojí okolo 30 až 40 tisíc a na trhu v České republice je dobře dostupný. Nebo mapu můžete zaslat do center Elsa, Teiresiás či jiných, kde vám mapu vytisknou a pošlou, pokud ji nepotřebujete okamžitě,“ říká Radek Seifert.

Výsledkem je černobílá plastická, hmatem čitelná mapa s popisky v Braillově písmu.

„Pokud máte fuser, můžete si vytisknout okamžitě, kolik map potřebujete, můžete je také sdílet a volně šířit, protože se na ně nevztahuje autorský zákon stejně jako na další tyflografiky,“ doplňuje k výhodám této mapové novinky Seifert. Nevýhodou podle něj může být zatím omezené měřítko mapy – všechny mapové listy jsou v měřítku 1:1200 – a vyšší cena tisku. Kromě nákladu na fuser je třeba počítat přibližně s jedním eurem za papír.

„Limitem je i to, že máme zatím pouze mapu České republiky, ale v plánu je mapa pro celý svět, která by měla nabídnout i jiná měřítka. Už jsme v této věci docela pokročili,“ říká Radek Seifert.

Podle Seiferta jsou zkušenosti s mapami výborné: „Jsou dvě skupiny lidí, jedna se s mapami rychle naučí pracovat a rychle se orientuje. Druhá skupina nedokáže pochopit, co je ptačí perspektiva nebo půdorys, a má s mapami potíže. Po konzultacích s odborníky jsem došel k názoru, že je to proto, že ve speciálních školách se děti nevedou k práci s mapami. Dosud k tomu také nebyl moc důvod,“ zakončil svůj příspěvek Radek Seifert.

Konferenci Vysokoškolské studium bez bariér pořádala letos po jedenácté Akademická poradna a centrum podpory TUL. Na největší konferenci svého druhu u nás se každoročně setkávají odborníci z pracovišť především na českých a slovenských univerzitách, která se zabývají zpřístupněním studia studentům se specifickými potřebami a poradenstvím.

Dvoudenní setkání na naší univerzitě zahájil ve čtvrtek 15. září rektor Zdeněk Kůs: „Už dlouho říkám, že jedinou překážkou studia má být náročnost látky. Abychom všechny ostatní bariéry odstranili, zřídili jsme už před lety Akademickou poradnu a centrum podpory, která je v tomto úsilí velmi úspěšná,“ řekl v úvodu konference rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. „Jsem rád, že se tady každý rok scházejí lidé, kteří stejně jako naše poradna, pracují na tom, aby bariéry z vysokých škol zmizely, a přeji vám ve vaší práci hodně dalších úspěchů,“ dodal rektor.

Radek Pirkl

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s šířením koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání