Studenti přivezli zlato za most z nanukových dřívek

Studenti přivezli zlato za most z  nanukových dřívek
Vítězný most z dřívek

Někteří studenti naší fakulty strojní budou jednou možná navrhovat konstrukce nových mostů ze železa a betonu. Mají předpoklady být při tom úspěšní. Koncem loňského roku to dokázali při  třetím ročníku mezinárodní soutěže "Brückenbauwettbewerb" v německém Senftenbergu. Jako stavební materiál jim zatím sloužily provázky, lepidlo a nanuková dřívka.

Soutěž pořádala Brandenburská Technická univerzita Cottbus-Senftenberg. Zúčastnili se němečtí, čeští a polští studenti. Konkurence byla velká, on-line soutěžili i studenti z čínských vysokých škol, kteří předváděli své konstrukce na velkoplošných obrazovkách. Naši univerzitu reprezentovaly čtyři tříčlenné týmy a vedly si výborně. Odborná komise přiznala týmu Hard Workers (Tomáš Kořínek, Jan Hujer a Matěj Burda) celkem 540 bodů. A to znamenalo první místo.

Všichni vyfasovali stejné množství materiálu – zhruba 350 gramů dřívek, 30 metrů provázku a tubu disperzního lepidla.„Na soutěžích pak bylo, kolik materiálů využijí. Design nebyl podstatný. Cílem bylo vytvořit co nejlehčí most s co nejvyšší nosností. Studenti si sami upevnili most do zkušebního zařízení a konstrukce byla podrobena objektivní zkoušce,“ přiblížil soutěž proděkan fakulty Karel Fraňa.

Vítězný most vážil 147,9 gramů, síla zlomu dosáhla 783 newtonů. „Nejdříve jsme postavili jeden most zkušební. Na finální verzi jsme pracovali tady v Liberci čtyři dny, to znamená asi čtyři hodiny čisté práce. Vycházeli jsme ze skutečných mostních oblouků. Oblouk je totiž nejpevnější tvar a  důležité bylo co nejlépe rozložit zatížení. Konstrukci jsme odlehčili a zpevnili vytvořením kompozitu – dřívka jsme obalili lepidlem, a zvýšili tak pevnost konstrukce. Také jsme těžké části nahradili provázkem," říká student doktorského studia FS TUL Tomáš Kořínek. Se svým kolegou Honzou Hujerem se shoduje, že soutěž byla pro ně především zábavou, ale že si ověřili i své teoretické znalosti z takových předmětů, jako je například, statika, pevnost, pružnost atd.

Současná doba nežádá těžké a robustní konstrukce a firmy ve všech odvětvích požadují snižovat náklady i na základě odlehčených konstrukcí. „Taková soutěž pomáhá studentům orientovat se v praktickém prostředí. Nutí je šetřit materiálem, i když to jsou jen dřívka, provázky a lepidlo. Studenti velmi dobře naši univerzitu v Německu reprezentovali. Přistupovali k zadanému úkolu zodpovědně, volili různé metody, propočítávali dřívkové mosty jako skutečné konstrukce,“ konstatuje proděkan Fraňa s tím, že práce a diskuze v mezinárodním prostředí jsou další výhodou této soutěže.

Studentům se soutěž také velmi líbila. „Je to dobré spojení studia, práce a zábavy. Člověk musí mít nejen teoretické znalosti, ale musí prokázat i určitou manuální zručnost. Myslím, že by se naše univerzita měla této soutěže zúčastnit pravidelně,“ říká doktorand Jan Hujer.

Naše univerzita bude své prvenství obhajovat letos v létě v polské Zeilene Góre. Loňští vítězové se ale chtějí zúčastnit už jen jako diváci.„Dosáhli jsme nejvyšší mety a chceme uvolnit místo dalším soutěžícím. O účast v soutěži je totiž veliký zájem a ne všichni zájemci se mohou zúčastnit. Rádi každému pomůžeme, ukážeme jim náš most a pokud budou chtít, podělíme se s nimi o naše zkušenosti z předchozích ročníků.“ slibuje za vítězný tým Tomáš Kořínek.

Fakulta strojní udržuje s Brandeburskou Technickou univerzitou úzké kontakty. Naši studenti tam jezdí na dlouhodobé stáže, studovali tam i tři naši doktorandi. V současné době jsou  na BTU dva naši studenty  na studijním pobytu v rámci Erasmus+.  „Naše studenty už napadlo, že i oni by mohli zorganizovat nějakou podobnou mezinárodní soutěž. Takovou iniciativu bychom ve vedení fakulty strojní určitě podpořili,“ prohlásil proděkan FS TUL Karel Fraňa.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385