Nové typy mobilních protipovodňových hrazení bez spodní stavby a mobilní protipovodňovou desku vyvíjejí společně firma JaP-Jacina, s.r.o. s naší univerzitou. Tyto systémy usnadní a zlepší protipovodňovou ochranu. Jsou určeny pro města, vesnice i soukromé a průmyslové objekty jako ochrana proti záplavám a přívalovým dešťům. Jsou netrpělivě očekávány. Například častými záplavami zkoušená obec Troubky by potřebovala asi sedm kilometrů těchto bariér.
V současné době proti velké vodě spolehlivě chrání protipovodňová hrazení se spodní stavbou, kdy se lamely osazují do trvale zabetonovaných patek. Využívají je hlavně velká města, jsou nainstalována například v Praze či Brně. Lidé v menších městech a na vesnicích ale trvale osazená hrazení nechtějí, protože podle nich narušují ráz krajiny, poškozují vegetaci a komplikují zemědělské práce na polích. Proto stále jako ochranu používají pytle s pískem, které po pominutí nebezpečí zase odstraní. Mobilní hrazení vyvinuté firmou JaP-Jacina, s.r.o., ve spolupráci s naší univerzitou, se ale dá nejen rychle nainstalovat, ale i odinstalovat. Navíc je nenáročné na údržbu i skladování. „Pro tento typ hrazení jsme vyvinuli speciální spojovací zámky, které se dají použít téměř bez omezení při různých výškách zadržované hladiny vody a pro různé typy terénů,“ přiblížil nové typy bariér řešitel projektu za společnost JaP-Jacina, s.r.o., Jaroslav Sieratovski.
Mobilní hrazení mají i další výhody. „ Snadno se očistí a použijí znova, na rozdíl od nejčastěji používaných pytlů s inertním materiálem, které se prvním použitím kontaminují a musí se ekologicky zlikvidovat," konstatuje spoluřešitel projektu Michal Petrů z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Technické univerzity v Liberci.
Naši vědci společně s firmou JaP-Jacina, s.r.o., vyvíjejí protipovodňové zábrany, které vyhovují náročným požadavkům na konstrukční parametry. Musí být lehké, ale dostatečně pevné, aby vydržely silný hydrostatický a hydrodynamický tlak. „Zkoušíme ztenčovat standardně používanou ocel, vymýšlíme různé úchyty a žebrování. Testujeme také jiné materiály, především kompozity se skleněnou výztuží. Důležité je, aby se bariéra dala použít bez ohledu na to, zda ji stavíme na písku, jílu, betonové silnici či kamenité cestě,“ vysvětluje Michal Petrů z CxI. A Ladislav Ševčík z fakulty strojní ho doplňuje: „V univerzitních laboratořích pracujeme na modelových simulacích pohybu vln, různé síly proudu, výšky vody, míry znečištění ovlivňující hmotnost vody, a dokonce i nárazu plovoucích předmětů.“
Samotné zkoušky probíhají ve zkušebním testovacím středisku společnosti JaP-Jacina, s.r.o., i v reálném prostředí. Nový typ mobilního hrazení prošel i náročnými zkouškami u vodní elektrárny na řece Kamenici, kde se po zkouškách přívalovou vlnou ukázalo, jak různě proudící voda podemílá podkladový terén, což následně ovlivňuje stabilitu protipovodňového hrazení. „Na základě těchto zkoušek vyvíjíme speciální textilii, která přilne k terénu i k bariéře a spolehlivě zabrání podemílání terénu a následným průsakům. Výsledné řešení chceme v budoucnu ochránit duševním vlastnictvím,“ konstatuje Ondřej Novák z fakulty textilní.
Firma JaP-Jacina, s.r.o., společně s libereckými vědci kromě mobilních hrazení vyvíjí také lehkou mobilní protipovodňovou desku pro instalaci do stavebních otvorů – dveří, sklepních oken atd. „Jedná se o unikátní řešení konstrukce. Deska se přizpůsobí různým šířkám otvorů, a nebude proto nutné je speciálně stavebně upravovat. Díky lehkému materiálu bude instalace velmi jednoduchá, což uvítají i majitelé rodinných domů,“ uvedl Jaroslav Sieratovski.
Spolupráce akademické sféry s průmyslovou praxí se opět osvědčila a výsledky vědeckého výzkumu přinesou konkrétní užitek. „Vědecký tým vyvíjí v rámci projektu i certifikovanou metodiku na testování funkčnosti vyvíjených protipovodňových systémů. To proto, že v České republice zatím neexistují žádné závazné normy ani metodiky na testování protipovodňových opatření,“ shrnuje Martina Čakrdová ze společnosti JaP-Jacina, s.r.o.
Výzkum nových typů protipovodňových systémů je realizován v rámci projektu „Vývoj protipovodňových systémů pro zvýšení ochrany obyvatelstva a infrastruktury“ a finančně podpořen ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva vnitra České republiky jako součást Programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015–2020.
Spolupráce Technické univerzity v Liberci a firmy JaP-Jacina není zaměřena jen na vývoj protipovodňových bariér, v současnosti už společně řeší také nový typ protipožárních uzávěr.
J. Kočárková
Foto: archiv TUL a JaP-Jacina
KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ
Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE
Další články v rubrice

Na TUL se představí unikátní zelené technologie, které pomáhají zachraňovat planetu
Velké zemědělské stroje nahrazené drony, střechy domů s fotovoltaickým systémem nebo čistě ekologická tepelná izolace budov místo polystyrenu. To je jen část patentů švýcarských firem, jimiž alpská země pomáhá snižovat dopady klimatické změny či...

»Neperu se, ale ubránit se dovedu«, říká nejlepší sportovkyně TUL
Karatistka Barbora Znamenáčková zvítězila v anketě Sportovec roku Technické univerzity v Liberci. Třiadvacetiletá studentka tělesné výchovy a geografie na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL loni vítězila doma i v zahraničí. Karate...

Studenti pomáhají uprchlíkům. »Na dětech je znát, že utíkají před válkou«
Stovkám ukrajinských dětí dávají zapomenout na stres z útěku před válkou studenti i pedagogové Technické univerzity v Liberci. O předškoláky i teenagery se starají v dětském koutku zřízeném při Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. Rodiče...