TULáci se dotoulali až na Pražský hrad

TULáci se dotoulali až na Pražský hrad.
Svatoslav Krotký ukáže krásu nanovláken

Studenti a pedagogové katedry designu naší fakulty textilní dostali jedinečnou příležitost: budou vystavovat své práce v Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě. „Oslovila nás Správa Pražského hradu a my jsme samozřejmě rádi vyhověli. Je to pro nás čest vystavovat v takovém krásném prostředí. A je to důstojná prezentace studijního oboru Textilní a oděvní návrhářství. Chápu to i jako symbolickou odměnu k 25. výročí existence této úspěšné katedry,“ řekla děkanka FT TUL Jana Drašarová.

Vernisáž výstavy, nazvané vtipně "TULáci - Studentský design na Pražském hradě" se koná v pátek 22. září v 16 hodin. Úvodní slovo na vernisáži bude patřit tradičně Oldřichu Palatovi ze Severočeského muzea v Liberci.

Expozici tvoří vybrané studentské práce z oborů textilní a oděvní design, navrhování vzorů a design skla a šperku. „Studentské práce jsou přehlídkou netradičního zpracování netradičních materiálů a často velmi originálních nápadů. O tom se koneckonců každoročně přesvědčují návštěvníci našich módních přehlídek studentských závěrečných prací, známých jako „Bakalaureáty“, říká vedoucí katedry designu FT TUL Renata Štorová s tím, že uplatnění netradičních materiálů a technologií ve výtvarné tvorbě, resp. v designu, se stalo v průběhu vývoje oboru samozřejmostí. „Optické vlákno v tapisérii, metalický pásek zakomponovaný v žakárské tkanině, čedičové vlákno ve skleněném svítidle, 3D tisk pro vytvoření šperku, potisk textilie s chameleónním efektem, objekty z nanovlákenných vrstev a mnoho dalších progresivních vidíme v práci studentů i jejich pedagogů,“ dodává.

Vystaveno bude i několik ukázek z tvorby pedagogů, kteří vedou studenty v příslušných ateliérech. Například vedoucí výtvarného oddělení akademický malíř Svatoslav Krotký zde představí svoji novátorskou tvorbu, ve které představuje nanovlákna jako netradiční forma uměleckého vyjádření. Svoje skleněné plastiky vystaví známý umělec Oldřich Plíva,  jehož dílo je zastoupeno ve sbírkách domácích i světových muzeí umění a galerií, například i v pařížské Musée des arts décoratifs. Šperk bude zastoupen tvorbou asistentky katedry Marcely Kindl Steaffanové, nositelky řady mezinárodních ocenění. Své originální šperky zde představí například i Ludmila Šikolová, která vede mladé šperkaře na naší fakultě textilní od založení designérského zaměření Návrhářství skla a šperku v roce 2002.

Výstava potrvá 22.října 2017 a stojí určitě za zhlednutí.

J. Kočárková

Další články v rubrice

IMG_3354-2.jpg

Úsměvy, diplomy a nová životní cesta. TUL žila promocemi

Na Technické univerzitě v Liberci skončily letní promoce, diplomy převzalo 730 bakalářů, magistrů a inženýrů. V posledním červnovém a prvním červencovém týdnu se se svými absolventy rozloučilo šest fakult. Absolventi Fakulty zdravotnických studií...

4. 7. 2024 | Univerzita | 552

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232