Osamu Okamura je jmenován děkanem

Osamu Okamura je přes žezlo spojen s Bořkem Šípkem a dalšími svými předchůdci

Miroslav Brzezina dnes jmenoval s účinností od 1. února 2019 nového děkana Fakulty umění a architektury TUL. V období let 2019–2023 ji povede Osamu Okamura.

Při dnešní inauguraci řekl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina: „Přeji novému děkanovi, aby fakultu vedl úspěšně a aby se mu dařilo splnit úkoly, které jsou bezprostřední.“

Připomněl především akreditace. A to jednak akreditace bakalářských a navazujících magisterských uměleckých studijních programů, kdy je potřeba připravit sloučení dvou oborů a zavést specializace, tak přípravu akreditace doktorského studia.

„Byl bych rád, aby fakulta vzkvétala a aby rostl její věhlas v republice i za hranicemi,“ zakončil rektor. Poté předal Osamu Okamurovi žezlo od Bořka Šípka, které patří k symbolům fakulty.

Prvním únorovým dnem tak zároveň automaticky zaniká přechodné období, po které byl z rozhodnutí ministerstva školství pověřen vedením fakulty rektor. Stalo se tak poté, co Zdeněk Fránek na post děkana FA TUL v říjnu 2018 rezignoval.

Osamu Okamura dnes shromáždění akademického senátu fakulty a dalších členů akademické obce připomněl, že Liberec a jeho fakulta umění a architektury pro něj není neznámým prostředím. Zasedal například v komisi pro posuzování studentských závěrečných prací i v porotě studentské soutěžní přehlídky Ještěd f kleci. Spojení s Libercem udržoval i pracovními kontakty se členy naší fakulty například při vedení časopisu o architektuře ERA 21.

„Proto vám, senátu a svým kolegům, chci dnes nabídnout takovou tezi: na libereckou fakultu nepřicházím, ale vracím se na ni. Budu rád, když ji přijmete a budete se mnou spolupracovat na rozvoji Fakulty umění a architektury TUL,“ řekl po převzetí jmenovacího dekretu Osamu Okamura.

Osamu Okamura byl jedním ze dvou kandidátů, 24. ledna 2019 mu při tajné volbě dal devítičlenný fakultní senát šest hlasů, kandidát Jan Stolín získal tři hlasy.

Ing. arch. MgA. Osamu Okamura (*1973), absolvoval ČVUT a AVU, byl sedm let šéfredaktorem časopisu o architektuře ERA 21, pět let je programovým ředitelem mezinárodní konference o městském plánování reSITE a přednáší na soukromé pražské vysoké škole Architectural Institute in Prague – ARCHIP. Je v pořadí pátým děkanem Fakulty umění a architektury, která byla při Technické univerzitě v Liberci založena roku 1994.

-pir-