středa 08. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Nekrolog > Vzpomeňme na kolegu Jana Palacha

Vzpomeňme na kolegu Jana Palacha

Už 44 let uplynulo od protestního  veřejného sebeupálení studenta Filozofické fakulty UK v Praze Jana Palacha. K zoufalému činu sáhl dne 16. ledna 1969 ve 14:30 hodin  na Václavském náměstí  na protest proti nastupující normalizaci po srpnové  sovětské okupaci a rezignaci většiny lidí. Zemřel o tři dny později.

Prosím, nezapomeňme, že kolega Jan Palach tímto drastickým zoufalým činem protestoval proti nesvobodě, která zasáhla dvacet ročníků vysokoškolských studentů, kteří neměli právo na pravdivé informace a nesměli svobodně projevit svůj názor na zdeformované akademické půdě.

Jan Palach se pokusil svým sebeupálením vyburcovat  lidi k aktivnímu odporu.  Povedlo se mu to jen na krátkou dobu. Od 16. ledna  do Palachova pohřbu 25. ledna drželi u sochy sv. Václava mladí lidé protestní hladovku za splnění jeho požadavků. Mezi nimi byl i příští "pochodeň" Jan Zajíc. Jendův pohřeb, kterého se  již političtí představitelé nezúčastnili, se stal celonárodní manifestací proti sovětské okupaci. Potom se o jeho oběti na dlouhá léta veřejně nemluvilo. Kvůli censuře se veřejnost nedozvěděla ani od dalších mladých lidech, kteří šli v Jendových stopách. Po Palachovi se od 20. ledna 1969 do konce dubna 1969 pokusilo o sebevraždu 26 lidí, z toho jich sedm zemřelo. Zoufalé činy však tvrdý normalizační režim utajil.

Palachův odkaz se naplnil až o dvacet let později. I díky studentům jsme se dočkali v roce 1989 pádu komunistického režimu.

Demokratická země si odkaz Jana Palacha připomíná jako jeden z největších příběhů českých dějin 20. století. Dnes se po něm jmenují ulice a náměstí, máme i cenu Jana Palacha. Janu Palachovi byl in memoriam propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Před několika dny vláda rozhodla, že se 16. leden stane významným dnem ČR jako "Den památky Jana Palacha". Dnes také představí studenti Filozofické fakulty UK nový multimediální portál, který připomene Palachův život, smysl jeho oběti i historické okolnosti jeho činu. Na představení portálu navazuje tradiční pieta za Jana Palacha před budovou Filozofické fakulty a vzpomínat se bude i jinde. Do dvou let by měl mít v Praze dokonce i pomník.

O pomníky by Jenda asi nestál. Daleko větší úctu mu prokážeme, když nezapomeneme, na to, proč obětoval svůj mladý a nadějný život. Nemáme právo zapomenout, kdo byl příčinou naší nesvobody, absence práva na informace a svobodný projev názorů.

Prosím, věnujme vzpomínku čestnému a odvážnému člověku. Važme si toho, že máme to, za co on dobrovolně zemřel. Snažme se, aby se k moci nevrátili ti, kteří nesou zodpovědnost za ty příšerné časy, kdy se Jan Palach, Jan Zajíc a další na protest proti zneuctění své vlasti zapálili.

J. Kočárková

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání