Vzpomeňte na oběť Jana Palacha

 Připomeňte si s námi  smutné   výročí. Letos  uplynulo jedenačtyřicet let od doby, kdy se v Praze na Václavském náměstí na protest proti omezování svobody komunistickým režimem v tehdejším Československu a lhostejnosti společnosti upálil student Filozofické fakulty UK v Praze Jan Palach.

Jan Palach tímto drastickým zoufalým činem protestoval  proti nastupující normalizaci po srpnové  sovětské okupaci, proti ústupkům  ze strany československé politické reprezentace  a rezignaci většiny obyvatel na vývoj Československa po 21. srpnu 1968.

 

Ani tato nejvyšší oběť mladého nadějného studenta ale veřejnost nevyburcovalala. Posledním velkým protestem proti novým pookupačním poměrům se v roce 1968 stala listopadová stávka vysokoškolského studentstva. Za podmínek cenzury tisku a šířící se rezignace však nemohla dosáhnout žádných cílů. Po ní dospívá student Jan Palach  k rozhodnutí vyburcovat národ vlastním sebeobětováním. Sebeupálením  se dne 16. ledna 1969 ve 14:30 hodin  na Václavském náměstí  pokusil vyburcovat  lidi k aktivnímu odporu.  Povedlo se mu to jen na krátkou dobu. Od 16. ledna  do Palachova pohřbu 25. ledna  drželi u sochy sv. Václava mladí lidé protestní hladovku za splnění jeho požadavků. Mezi nimi byl i příští "pochodeň" Jan Zajíc.

Jan Palach zemřel o tři dny později a jeho pohřeb, kterého se  již političtí představitelé nezúčastnili, se stal celonárodní manifestací proti sovětské okupaci. Potom se o jeho oběti na dlouhá léta veřejně nemluvilo. Díky censuře se veřejnost nedozvěděla ani od dalších mladých lidech, kteří šli v Jendových stopách. Po Palachovi se od 20.ledna 1969 do konce dubna 1969 pokusilo o sebevraždu 26 lidí, z toho jich sedm zemřelo.  Zoufalé činy však zůstaly utajeny, natož aby  tyto oběti přesvědčily tehdejší vládnoucí nomenklaturní  garnituru, že by měla něco na svých postojích změnit. Normalizační režim naopak přitvrdil. Státní bezpečnost  studovala i fotografie z pohřbu.  Účast na Palachově pohřbu i projevy pronesené kolem jeho činu byly záminkou k represím a k vyřizování osobních účtů při různých prověrkách.

Jan Palach vadil komunistickým diktátorům i po smrti. U hrobu se na Olšanských hřbitovech  vždy v den výročí jeho upálení scházeli vytrvalí odpůrci tehdejšího režimu. Proto byly v říjnu 1973   ostatky Jana Palacha v tajnosti policejně exhumovány, zpopelněny a urna s popelem uložena na hřbitově ve Všetatech.   Na původní místo na Olšanech byly za účasti prezidenta Václava Havla slavnostně vráceny až v roce 1990.  Hodně se změnilo. Dnes  máme Palachovo náměstí i cenu Jana Palacha. Svoji činnost obnovila Společnost Jana Palacha ve Všetatech, která každoročně pořádá pietní akt v Janově rodné vesnici. Janu Palachovi byl in memoriam propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Jan Palach byl přesvědčen, že lze pohnout lidským svědomím. Jeho víra se naplnila až o dvacet let později. To už studenti vysokých škol opět vystupovali jako aktivní síla proti totalitě. Studentské masové demonstrace,  známé dnes jako Palachův týden, předznamenaly rozpad komunistického  režimu.

Prosím, věnujme i my vzpomínku čestnému a  odvážnému člověku. Važme si toho,  že máme to, za co on v tak mladém věku obětoval život. Zkusme si vzít příklad z jeho čestnosti v každodenním životě.

J. Kočárková

Další články v rubrice

data-nodes-19848-ivan-netuka-foto-16x9-resize-w1280-h0.JPG

Zemřel profesor Ivan Netuka, člen Vědecké rady TUL

Ve středu 14. října zemřel ve věku 76 let Ivan Netuka, profesor Univerzity Karlovy, emeritní děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK a člen Vědecké rady Technické univerzity v Liberci. RNDr. Ivan Netuka, DrSc., se narodil 7. 7. 1944 v...

15. 10. 2020 | Nekrolog | 1 694

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 659
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 360