Zemřel významný český statistik profesor Cyhelský

Cyhelsky.png
Prof. Cyhelský (Zdroj: ČSÚ)

Ekonomická fakulta s hlubokým zármutkem oznamuje, že 22. ledna 2018 zemřel ve věku 88 let profesor Lubomír Cyhelský, dlouholetý pracovník Ekonomické fakulty, zakladatel katedry ekonomické statistiky na této fakultě a významný český statistik, který ovlivnil řadu studentů i kolegů a vytvořil nové vědecké odvětví – ekonomickou statistiku.

Profesor Ing. Lubomír Cyhelský, DrSc., se narodil 12. října 1929 v Bousově. Poválečná léta jeho života jsou spojena s Libercem. Vysokoškolské studium zahájil v roce 1948 a v létě 1952 se stal absolventem oboru ekonomicko-statistické inženýrství na Vysoké škole speciálních nauk Českého vysokého učení technického v Praze. V 60. letech se aktivně podílel na snaze o změnu nežádoucího sepětí statistiky se státní kontrolou. Roku 1961 získal titul docent a v roce 1968 byl jmenován profesorem. Titul doktora věd obdržel v roce 1981. Působil i ve významných akademických funkcích. V letech 1966–1970 byl proděkanem Fakulty národohospodářské VŠE v Praze, v letech 1976–1985 potom působil jako prorektor VŠE v Praze. Po roce 1989 stál prof. Lubomír Cyhelský u zrodu Fakulty informatiky a statistiky VŠE a také České statistické společnosti.

V roce 1994 zahájil své více než dvacetileté působení na Hospodářské fakultě TUL, kde nejprve vedl statisticko-pojistnou sekci katedry informatiky a později stál u zrodu nové katedry ekonomické statistiky.  Na Hospodářské fakultě se zasloužil o vytvoření oboru pojišťovnictví, který byl první svého druhu v republice. Významně se podílel na formování koncepce prvního doktorského studijního oboru na Hospodářské fakultě, který byl akreditován v roce 1998.

Byl autorem několika statistických vylepšení a posunul významným směrem teoretické bádání v oboru a také účinně popularizoval statistickou vědu ve společnosti. Zároveň vždy oceňoval kritické myšlení a nebránil se diskuzi i se svými méně zkušenými kolegy, kteří si jej vážili i po lidské stránce.

Během své profesní dráhy se podílel na výchově celé řady osobností statistiky. Je autorem či spoluautorem velkého množství publikací, napsal mimo jiné kolem půl stovky učebnic základů statistiky, které jsou dodnes vzorem a návodem pro její výuku. Řada jeho učebnic a monografií je nedílnou součástí knihovny všech, jejichž profese nějak souvisí se statistickou vědou. V roce 1979 byl zvolen do mimořádné funkce, když se stal členem Mezinárodního statistického institutu. Jako vynikající pedagog a zapálený odborník, který svůj život věnoval statistice a zasloužil se o její vysoký kredit, obdržel Lubomír Cyhelský v roce 2013 historicky první Cenu předsedkyně ČSÚ a rektora VŠE v Praze za přínos v oblasti národní i mezinárodní aplikované a teoretické statistiky. Bude nám velice chybět nejen jako významný odborník, ale i jako dobrý člověk.

Čest jeho památce!

Poslední rozloučení se bude konat pouze v kruhu rodinném.
Lidé, kteří chtějí vyjádřit soustrast rodině prof. Cyhelského, tak mohou učinit prostřednictvím elektronické kondolenční knihy zasláním e-mailové zprávy na adresu kondolence@czso.cz.

-red-