Dohodu o spolupráci s Nonwoven Institute (NWI) při North Carolina State University v USA uzavřel v těchto dnech Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Technické univerzity v Liberci. „Podpisem smlouvy jsme vytvořili rámec pro vzájemně výhodné společné aktivity ve výzkumu v oblasti nanomateriálů a pokročilých technologií. Umím si představit případné společné projekty, grantové programy. Otevírá se nám také prostor pro výměny vědců, profesorů i studentů,“ řekl ředitel referátu pro propagaci a vztahy s průmyslem CxI Stanislav Petrík.
Spolupráce se Stanislava Petríka zaměří především na aplikovaný výzkum a výměnu zkušeností ze spolupráce s průmyslem a s transferem technologií. „Univerzity a firmy u nás často o sobě nevědí. V České republice také není zvykem, že firmy financují základní výzkum. V USA , kde mají dobře fungující systém sdružené podpory základního výzkumu průmyslem, jsou v tomto ohledu dá. Máme se co učit, pokud se chceme posunout dál a dosáhnout lepšího propojení výzkumu a byznysu,“ říká ing. Petrik
Netradičním a nejvýznamnějším prvkem transatlantické spolupráce bude podle něj propojení a koordinace sítí průmyslových partnerů obou institucí. Očekávaným přínosem je rychlejší a kvalitnější uspokojování potřeb průmyslových firem, které si objednávají řešení některých svých technických problémů formou smluvního výzkumu. NWI je mimořádně úspěšný v budování funkčního systému dlouhodobé spolupráce s průmyslem. Jeho síť s názvem „Nonwoven Cooperative Research Center“ (NCRC) má již více než dvacetiletou tradici a sdružuje zhruba 60 firem, od globálně působících korporací až po začínající start-up společnosti. Je to největší sdružení tohoto typu v USA, pořádá s firmami pravidelná setkání, na kterých diskutují o nových výsledcích výzkumu a přínosech projektů. „To je prvek, který bychom k nám chtěli implantovat,“ konstatuje ing. Petrik.
CxI se může opřít o dlouhodobě úspěšnou spolupráci liberecké univerzity s průmyslem a připravuje podobný systém spolupráce s průmyslovými podniky. „Pro naplnění svého poslání – efektivně aplikovat výsledky výzkumu v praxi – budujeme podobný systém spolupráce, jako mají v USA. Je to aktivní síť s názvem Průmyslové sdružení pro pokročilé materiály (Advanced Materials Industrial Association – AMIA)“, přibližuje záměr Petrik. Dodává, že vedení CxI už jednalo s více než deseti českými i zahraničními firmami, kterým by chtělo nabídnout členství v připravovaném sdružení. Jsou to firmy, které vědí, že inovace je pro zachování konkurenceschopnosti naprostou nezbytností a mají společné zájmy při prosazování nových materiálů a technologií. ¨
Model aktivní sítě chce CxI TUL nastartovat ještě letos. Hlavní smysl je vybudování úzkých vztahů na poli základního i aplikovaného výzkumu a vytvořit skupinu firem, které se zapojí do sdruženého financování výzkumu.
To je významný posun, který vnáší liberecká univerzita do vztahů mezi akademickou půdou a průmyslem s cílem zaplnit přetrvávající mezeru mezi základním a aplikovaným výzkumem. „Často sice řešíme krátkodobé konkrétní zakázky pro podniky, ale obecně chybí dlouhodobá spolupráce zaměřená na trvalou inovaci. Univerzita tak více než vědecké pracoviště plní ve vztahu k průmyslu funkci inženýrskou a konstrukční. Je třeba více naslouchat potřebám průmyslu a průmyslové podniky se mohou zase nechat více inspirovat základním výzkumem a aktivně ho ovlivňovat. Úzké propojení v síti rozšíří možnosti vzájemných kontaktů. Budeme se více znát a budeme si moci vzájemně doporučovat řešení konkrétních problémů. V případě, že se podnik na nás obrátí s konkrétním požadavkem, jehož řešení je mimo naše možnosti, budeme moci doporučit partnera v USA. Čekáme samozřejmě, že to bude i naopak,“ řekl rektor TUL Zdeněk Kůs.
Americká a liberecká univerzita jsou podle vedení CxI rovnocennými partnery. Univerzita v USA je podstatně větší, ale její fakulta textilní má podobnou tradici a zaměření jako naše. Z původního zaměření na textilní stroje a technologie musela pod vlivem změn v tradičním textilním průmyslu a jeho přesunu do Asie rozšířit a sofistikovat své portfolio a orientovat se stejně jako my na technické a smart textilie. Materiálový výzkum se stejně jako u nás zaměřuje z velké části na vlákna a kompozitní materiály a přesahuje tak rámec textilního průmyslu. „Vybavení našich laboratoří je srovnatelné a hlavně komplementární. My jsme lépe vybaveni analytickými přístroji a oni jsou zase velmi silní v pilotních a poloprovozových technologiích pro výrobu vláken včetně nanovláken a pro další pokročilé technologie. Mají i jednoho Nanospidera vyrobeného v Liberci firmou Elmarco, se kterou naše univerzita úzce spolupracuje. Pole pro vzájemnou spolupráce je velmi široké a rýsuje se velmi nadějně,“ uzavírá Stanislav Petrik, , který si právě chystá přednášky pro kurz o nanovláknech na NWI a připravuje termín návštěvy delegace NWI v Liberci.
J. Kočárková
O CxI:
Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) byl vybudován jako zatím nejambicióznější a nejdražší projekt v téměř šedesátileté historii Technické univerzity v Liberci. Ústav se zaměřuje na 2 výzkumné programy: materiálový výzkum a konkurenceschopné strojírenství. Kromě výzkumu a vývoje v oblasti zpracování a využití nových progresivních materiálů (zejména nanomateriálů) se ústav orientuje na vývoj a využití pokročilých strojírenských konstrukcí a technologií (zejména mechatronických systémů, pohonných jednotek, atd.). Jednou z priorit je uplatnění výsledků výzkumu a vývoje a jejich využitelnost v praxi. Rozvíjí tak úspěšnou tradici dlouhodobé silné provázanosti TUL s průmyslovou praxí. Klíčoví členové výzkumného týmu mají většinou navázány dlouholeté odborné a mnohdy i osobní vztahy s průmyslem. Výhodou také je to, že v týmu je velký podíl odborníků, kteří v minulosti v průmyslu pracovali. Ústav sídlí v nové budově a disponuje prostorovou a přístrojovou infrastrukturou v hodnotě téměř 700 mil. Kč, vybudovanou z podpory Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který je financován z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF) s 15% účastí Státního rozpočtu ČR.
Kontakt:
Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace
Studentská 1402/2, Liberec
cxi.tul.cz
e-mail: cxi@tul.cz
tel.: +420 485 353 006
O NWI:
Nonwoven Institute (NWI) poskytuje světově první akreditovaný akademický program pro interdisciplinární oblast technických textilií. Sídlí v Centennial kampusu North Carolina State University v Raleigh. NWI je příkladem inovativního globálního partnerství mezi průmyslovou, státní a akademickou sférou. Funguje na platformě „Open Innovation“ („otevřené inovace“) a angažuje experty z průmyslu a vyššího vzdělávání při tvorbě aplikací netkaných materiálů nové generace, přičemž poskytuje výcvik a vedení pro budoucí lídry v této oblasti. Nonwovens Cooperative Research Center (NCRC) organizované pod NWI slouží průmyslu svým základním výzkumem a aktivním transferem technologií. Výzkum NCRC se snaží přispívat k realizaci technologií, které podporují strategické výzkumně-vývojové snažení členských firem vytvářet vlákenné materiály a produkty nové generace. Na konci tohoto řetězce jsou revoluční produkty pro průmyslové a spotřebitelské trhy.
NWI získává ročně přibližně 3-4 miliony USD z členských příspěvků, privátního výzkumu a služeb ve vývoji produktů. Podporuje více než 30 studentů vyššího studia a je globálním lídrem ve výzkumu netkaných materiálů. Institut také disponuje nejnovějšími zařízeními pro vývoj produktů, analytické služby, testování, analýzu a hodnocení materiálů v hodnotě přes 30 mil. USD.
Kontakt:
The Nonwovens Institute
2401 Research Dr.
Raliegh, NC 27695
http://www.thenonwovensinstitute.com/
e-mail: nonwovens@ncsu.edu
Tel.: (+1) 919-515-6551
Další články v rubrice

AMIA představí inovativní výrobu vláken z recyklovaných polymerů
Na pondělním setkání průmyslové asociace AMIA vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Výroba má nejen ekologické výhody, ale konvenčním materiálům může...

Členům sdružení AMIA jsme exkluzivně představili výzkum. Včetně dvou novinek
Představili jsme exkluzivně výzkumná témata firmám, jež v rámci sdružení AMIA podporují výzkum na univerzitním ústavu CXI a samy si určují jeho směr. Tradiční podzimní setkání univerzitních vědců se zástupci průmyslových firem je příležitostí k...

Kytičky pro vědkyně. Univerzitní ústav ocenil přínos žen ve vědě
Ženy mají významné zastoupení v týmu Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI) a ve středu byl jejich příchod do práce veselejší. Každá vědkyně dostala ve vestibulu od ředitele CXI Miroslava Černíka květiny jako pozornost...