sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace > Springer vydalo publikaci o cyklodextrinech s kapitolou z Liberce

Springer vydalo publikaci o cyklodextrinech s kapitolou z Liberce

41ebM6FTv9L.jpg
Nová publikace s kapitolou z CxI

Prestižní německé nakladatelství Springer vydalo knihu podávající přehled o posledním výzkumu v oblasti cyklodextrinů. Přispěl do ní kapitolou Michal Řezanka z CxI.

„Cyklodextriny jsou cyklické oligosacharidy složené z glukózových jednotek, které v prostoru zaujímají tvar dutého komolého kužele. S tím souvisí jejich nejdůležitější vlastnost – schopnost komplexovat ve své kavitě nepolární látky,“ říká Michal Řezanka z Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

Cyklodextriny jsou přírodního původu, netoxické a biologicky odbouratelné, což z nich činí velmi zajímavé sloučeniny pro potravinářství (pod označením E459 se používají jako stabilizátor), farmacii (zde slouží ke zvýšení rozpustnosti léčiv) či kosmetický průmysl (kde prodlužuje uvolňování vůní). Své užití nacházejí také v textilním průmyslu a v oblasti nanotechnologií.

Kniha "Cyclodextrin Fundamentals, Reactivity and Analysis", kterou v těchto dnech uvedlo na trh německé nakladatelství Springer, je součástí širší série "Environmental Chemistry for a Sustainable World".  Kniha pojednává o základních vlastnostech cyklodextrinů, jejich působení při přípravě nanostrukturovaných porézních materiálů a následujících aplikacích v heterogenní katalýze a fotokatalýze. Na závěr se zabývá tvorbou inkluzních komplexů s cyklodextriny a stanovením jejich vazebných konstant.

Michal Řezanka přispěl kapitolou o syntéze derivátů cyklodextrinů, ve které se věnuje rozdílné reaktivitě hydroxylových skupin a možnostem jejich selektivních modifikací za účelem zlepšení vlastností cyklodextrinových derivátů.

Náhlednout do kapitol nové publikace, případně si ji objednat můžete zde.

-red-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání