S Fraunhoferovým institutem zakládáme Centrum excelence

Automatizované zpracování, např. 3D modelů lidských tkání, je jedním z budoucích cílů

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové Centrum excelence.

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem jako jedna z mála českých institucí smlouvu o spolupráci (Memorandum of understanding). Společným cílem obou institucí je využít silných synergických kompetencí v oblasti nanomateriálů a technologií k rozvoji dalších výzkumných aktivit a rozšíření spolupráce v západní, střední a východní Evropě.

Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Co přinese budoucnost?

V budoucnu bude společné Centrum excelence pomocí špičkových technologií vyvíjet nanomateriály pro biotechnologie, lékařství, telekomunikační systémy i pro systémy výroby a ukládání energie. Vývoj bude díky digitalizaci probíhat v propojených laboratořích s automatizovanými procesy včetně 3D technologií. Materiály 4.0, jako např. nanočástice, nanokompozity, vícevrstvé nanostrukturní materiály s fotonickými nebo elektronickými funkcemi, Nanospider a nanovlákna, budou využity v nejmodernějších aplikacích.

Za účelem posílení dlouhodobého partnerství byli vědci z Fraunhofer ISC a Technické univerzity v Liberci přítomni na Česko-německém dni aplikované vědy v Lichtenštejnském paláci v Praze, organizovaném vládou ČR a německým velvyslanectvím v Praze, kde prezentovali úspěšný způsob přeshraniční spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje a transferu technologií.

Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC), součást Fraunhofer-Gesellschaft, je nejdynamičtější inovační výzkumný a vývojový institut zaměřený na zdraví, energetiku a účinnost zdrojů v Německu. Se stálým personálem 500 vědců a techniků pracuje institut na vývoji inovativních materiálů a technologií zpracování. Zaměřuje se na multifunkční částice, hybridní součásti, kompozity a nátěry, na zvyšování a analýzu nanomateriálů, 3D tisk a laserové technologie.

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) je výzkumným centrem Technické univerzity v Liberci (TUL) s více než 190 zaměstnanci. Jeho cílem je přispět k rozvoji regionu, který je tradičně orientován na technický průmysl a v posledním desetiletí i na nanotechnologie. Ústav propojuje laboratoře technických oborů z TUL a jejich spolupráci s významnými subjekty aplikační sféry. Výzkumné programy jsou rozděleny do dvou oblastí, a to materiálového výzkumu a konkurenceschopného strojírenství s důrazem na využitelnost výsledků výzkumu a vývoje v praxi. V oblasti nanomateriálů ústav zkoumá nanovlákenné struktury, nanočástice kovů a oxidů.

Barbora Jónová
- mluvčí TUL

Další články v rubrice

DSC_2181.jpg

Zahradní kuchyně z recyklovaného textilního odpadu

Použitý textil, který je globálním problémem, nachází díky katedře hodnocení textilií, další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvádí firma Dimatex CS ze...

16. 5. 2025 | Věda a výzkum | 338
Kostel vizualizace.jpg

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?

Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

28. 4. 2025 | Věda a výzkum | 773

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 463