Seminář »Matematické problémy nematematiků« se sice bude konat na ČVUT, absolvovat ho však mohou i liberečtí studenti, kteří ho budou sledovat ve streamu.
Předmět sestává z šesti přednášek akademiků, ale i odborníků z praxe, kteří využívají matematiku ve své profesi nejrůznějším způsobem. Fyzicky budou o svých zkušenostech s matematikou hovořit v Praze na ČVUT, v reálném čase díky streamu uvidí jejich přednášky i studenti na TUL. V jejich průběhu mohou také liberečtí účastníci pokládat hostům semináře on-line dotazy.
„Přednášky semináře přinášejí zajímavá témata napříč různými oblastmi: Zvládne stroj nahradit malíře? Matematiku využívají i detektivové aneb Není důkaz jako důkaz. Skrze matematiku řeší problémy otevřeného světa i v proslulé české počítačové hře Kingdom Come: Deliverance. Na své si přijdou i ekonomové a markeťáci a pozadu nezůstanou ani sociologové,” říká Martin Plešinger, proděkan pro vědu a výzkum Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL a garant nového streamovaného předmětu.
Do tajů mnohdy obávané matematiky se budou moci ponořit nejen budoucí odborníci, ale i laici, kteří se jí dosud vyhýbali obloukem, proto jsou přednášky volně přístupné i široké veřejnosti. Není třeba se ohlašovat, stačí přijít a poslechnout si, jak odborníci využívají matematiku netradičními způsoby v oblastech, kde bychom ji ani nehledali.
Výuka bude probíhat každou lichou středu v měsíci, vždy od 17:30 do 19:00 hodin, v Liberci ji budete moci sledovat v učebně G 313 (budova G, 3. patro, Univerzitní nám.). Záznamy z těchto přednášek budou průběžně k nalezení na YouTube. Jedním z přednášejících v nadcházejícím semestru (20. listopadu) bude například Tomáš Rosa z Reiffeisenbank s tématem "O kvantové kryptoanalýze".
Na první přednášku nového předmětu zve katedra matematiky a didaktiky matematiky FP TUL 9. října 2019. Více informací najdete zde.
-red-
Další články v rubrice

Naučili počítač slyšet a rozumět. Teď už ve dvaceti jazycích
Před třiceti lety poprvé přiměli liberečtí vědci počítač pouhým slovem, aby vykonal příkaz. A „kompjutr“ dokázal například kreslit nebo zvětšovat. Za úspěchem stála výzkumná laboratoř SpeechLab, kterou na Fakultě mechatroniky, informatiky a...

Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...

Hráči Slovanu budou mít díky spolupráci s TUL a Hotboots nohy v teple
Fotbalisté Slovanu Liberec mohou jako první ligový celek využívat návleky s aktivním zahříváním a nanovrstvou od společnosti Hotboots, které byly vyvinuty na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Náhradníkům...