Nový elektronový rastrovací mikroskop (SEM) TESCAN VEGA SHB s energiově disperzní analýzou (EDS) byl zprovozněn v úterý 3. září na fakultě strojní. Fakulta ho pořídila v rámci řešení Centralizovaného rozvojového projektu. Zařízení nahradilo starý mikroskop SEM Tesla 343 Perla z roku 1989.
„Jedná se o vysoko vakuový mikroskop s malou komorou určený zejména pro vodivé, tj. kovové vzorky nebo pro vzorky nevodivé povlakované vrstvou uhlíku či zlata. Detektor EDS analýzy byl zvolen s velikostí 20 mm2 tak, aby bodové, liniové a mapové chemické analýzy probíhaly v obdobné kvalitě jako na vysokorozlišovacím SEM pořízeném na CxI v loňském roce,“ přiblížil nový přistroj Petr Hanus z katedry materiálu FS TUL.
Podle Hanuse bude špičkový mikroskop využíván při běžné výuce oborových předmětů a studenti ho budou mít k dispozici i při řešení bakalářských, diplomových a doktorských prací, které jsou spojeny s materiálovým výzkumem, šetřením struktur, kvality a defektů materiálu. „SEM bude dále používán i pro řešení grantů spojených s materiálovým výzkumem a vývojem, které již běží a které jsou plánovány,“ dodal Petr Hanus.
Hovoříme-li o energiově disperzní analýze, máme na mysli princip detekce rentgenového záření, které je vybuzeno dopadajícími elektrony. Energiově disperzní analyzátor je pak nositelem informace o chemickém složení vzorků. Analýza se provádí na základě toho, že každý prvek má různou energii rentgenového záření.
Centralizovaný rozvojový projektu realizuje na fakultě strojní katedra materiálu. Zapojily se do něj katedry a ústavy z těchto univerzit: VŠCHT, UJEP, FS a FJFI ČVÚT a ZČU.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Sklo a světlo ve všech podobách na jedinečné konferenci
U příležitosti 300. výročí spuštění výroby osvětlovacího skla v severočeském regionu hostila Technická univerzita v Liberci Mezinárodní konferenci Sklo a světlo – osvětlovací a optické sklo. Zazněly příspěvky nejen o řemeslné tradici a umu starých...

Tričko probudí usínajícího řidiče
Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé
Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.