středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Máme další elektronový rastrovací mikroskop

Máme další elektronový rastrovací mikroskop

Univerzita má další elektronový rastrovací mikroskop

Nový elektronový rastrovací mikroskop (SEM) TESCAN VEGA SHB s energiově disperzní  analýzou (EDS) byl zprovozněn v úterý 3. září na fakultě strojní. Fakulta ho pořídila v rámci řešení Centralizovaného rozvojového  projektu. Zařízení nahradilo starý mikroskop SEM Tesla 343 Perla z roku 1989.

„Jedná se o vysoko vakuový mikroskop s malou komorou určený zejména pro vodivé, tj. kovové vzorky nebo pro vzorky nevodivé povlakované vrstvou uhlíku či zlata. Detektor EDS analýzy byl zvolen s velikostí 20 mm2 tak, aby bodové, liniové a mapové chemické analýzy probíhaly v obdobné kvalitě jako na vysokorozlišovacím SEM pořízeném na CxI v loňském roce,“  přiblížil nový přistroj Petr Hanus z katedry materiálu FS TUL.

Podle Hanuse bude špičkový mikroskop využíván při běžné výuce oborových předmětů a studenti ho budou mít k dispozici i při řešení bakalářských, diplomových a doktorských prací, které jsou spojeny s materiálovým výzkumem, šetřením struktur, kvality a defektů materiálu. „SEM bude dále používán i pro řešení grantů spojených s materiálovým výzkumem a vývojem, které již běží a které jsou plánovány,“ dodal Petr Hanus.

Hovoříme-li o energiově disperzní analýze, máme na mysli princip detekce rentgenového záření, které je vybuzeno dopadajícími elektrony. Energiově disperzní analyzátor je pak nositelem informace o chemickém složení vzorků. Analýza se provádí na základě toho, že každý prvek má různou energii rentgenového záření.

Centralizovaný  rozvojový  projektu realizuje na fakultě strojní katedra materiálu. Zapojily se do něj katedry a ústavy z těchto univerzit: VŠCHT, UJEP, FS a FJFI  ČVÚT a ZČU.

J. Kočárková

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!