Denso a TUL podepsaly smlouvu o partnerství

Podpis smlouvy o partnerství.jpg
Podpis smlouvy

Rámcovou smlouvu o partnerství a vzájemné spolupráci dnes podepsali rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs a prezident společnosti DENSO Manufacturing Czech, s.r.o. Karel Balatka. Oba partneři se shodli na tom, že je k podpisu smlouvy vedla snaha o prohlubování vazby mezi teorií a praxí a k navázání těsnějších vzájemných vztahů.

Technická univerzita s firmou Denso už spolupracuje delší dobu. Jedná se například o testování vibrací různých přístrojů, konzultaci konkrétních výrobních problémů, řešení štíhlé výroby, univerzita pro Denso pořádala i školení. Spolupráce ale podle prorektora Pavla Němečka probíhala především na bázi osobních kontaktů. „Rámcová smlouva přinese systém a zastřeší konkrétní aktivity napříč fakultami,“ řekl docent Němeček.

Rektor Zdeněk Kůs konstatoval, že peníze, které vysoké školy dostávají na výuku, nestačí k tomu, aby si univerzita zajistila rozvoj odpovídající dnešní době, a proto hledá další zdroje příjmů. Kromě různých grantů to je mimo jiné také aplikovaný výzkum a vývoj na zakázku. „Základní výzkum neoddělitelně patří k vědecké práci. Je ale nutné dělat také aplikovaný vývoj, jehož konkrétní výsledky někdo aktuálně potřebuje a je ochoten za ně zaplatit. Takový vývoj  pomáhá rozvoji regionu a státu. Naše univerzita provádí aplikovaný výzkum v mnoha oblastech - ve strojírenství, v textilním průmyslu, v oblasti životního prostředí atd. Spolupráce s firmami je pro nás velmi důležitá,“ uvedl profesor Kůs.

DENSO Manufacturing Czech je předním evropským výrobcem klimatizačních jednotek a jejich součástí pro vozy značek Toyota, VW, Audi, Škoda, Mercedes - Benz, Suzuki a dalších. Letos si připomněla deset let od spuštění výroby v Liberci. Jak Karel Balatka uvedl, chce vedení firmy ve svém budoucím vývoji prosazovat větší lokalizaci ve výrobě, v managmentu i ve vývoji. „Chystáme přestavbu strojů, zvažujeme i rozšíření podniku. Univerzita udělala obrovský krok kupředu, co se týče testování technologií. Pro nás jsou zajímavé například její výsledky v oblasti tlumení vibrací. Zaujala mě také laboratoř mechaniky tekutin. Konkrétně by nás zajímalo odstraňování nepříjemných zvuků a hluku při proudění vzduchu v klimatizacích automobilů. Při exkurzi v univerzitních laboratořích už zaznělo několik konkrétních nápadů,“ řekl Karel Balatka.Další oblastí možné budoucí spolupráce s naší univerzitou jsou podle něj nanotechnologie. „Budeme hledat, jakou přidanou hodnotu by nanotechnologie mohly do naší výroby přinést,“ dodal.

DENSO Manufacturing Czech jako dceřiná firma nadnárodní japonské společnosti DENSO CORPORATION zaměstnává více než 1550 zaměstnanců a její roční obrat činí přes 10,5 mld. Personální ředitel Dušan Běláč zdůraznil, že společnost má eminentní zájem o absolventy naší univerzity. „Každoročně se účastníme libereckého veletrhu pracovních příležitostí. Studentům vyšších ročníků nabízíme odborné stáže a praktikantská místa a řada z nich se pak rozhodne nastoupit u nás do zaměstnání. Naše poptávka po absolventech technických oborů není ale zdaleka uspokojena,“ řekl Dušan Běláč. Partnerství s univerzitou by podle něj mohlo přinést i větší zájem studentů zapojit se do firemního vývoje a pokračovat v něm i po ukončení studia.

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 445