Inženýři na Venuši, designéři na Marsu

Design and Light Creative Workshop (9).jpg
Design and Light Workshop ve všech barvách.

Mezinárodní setkání textilních inženýrů a designérů Design and Light Creative Workshop, které nemá ve světě obdoby, uspořádala a hostila katedra materiálového inženýrství fakulty textilní.

Jak se zrodil nápad na uspořádání tohoto jedinečného setkání, popsal vedoucí katedry Jiří Militký. „Na textilní konferenci v roce 2005 jsem zaznamenal v příspěvku jednoho z kolegů větu ,Inženýři jsou z Marsu a módní návrháři z Venuše‘. Obě profese jsou ve velmi úzkém kontaktu, ale stále nedochází k prolnutí jejich práce a vizí.“ Právě to se měl pokusit změnit první ročník workshopu Design and Light. Celý minulý týden se na naší univerzitě scházeli designéři s textiláky, aby si vyměnili informace a zkušenosti o novinkách v oblasti textilu a jejich využití v designu. Zúčastnilo se 50 odborníků z dvanácti zemí. Byli mezi nimi účastníci z Indie, Velké Británie, Pákistánu, zúčastnili se také čínští stipendisté z fakulty textilní, přijeli designéři i odborníci na textil z Kanady, Polska, Slovenska, Senegalu, Turecka, Egypta a přítomní byli i čeští odborníci v čele s našimi specialisty z fakulty textilní.

V rámci praktických workshopů se účastníci seznámili s principy funkce a uplatněním stranově vyzařujících optických vláken, barevných a chameleonních systémů a využitím laseru v textilním designu. Speciální workshopy se věnovaly tématům nových materiálů a efektů pro inteligentní textilie, vlákna, příze a plošné textilie. Řešil se omak, splývavost a komfort. Hovořilo se také o vztahu designu a průmyslu 4.0.

Exkluzivními hosty byli textilní inženýr z Kanady, organizátor světových módních přehlídek Jun D. Ramos a kanadský designér Gart Roseth.

„Založením jsem technolog, ale několik posledních let se věnuji spíše byznysu a hledám nová témata aplikovatelná do praxe. Vaše výsledky v oblasti chameleonních textilií, kalorimetrie nebo využití optických vláken takovými tématy jsou,“ řekl mimo jiné zakladatel společnosti Ramos+Fortier, která se zabývá inovacemi v oblasti textilního inženýrství a módy Jun D. Ramos, který měl na workshopu přednášku zaměřenou na design a byznys.

„Nesledujte a nekopírujte jiné designéry a dělejte své věci,“ zněla výzva z jeho úst. Jak později redakci T-UNI řekl: „Cítím u českých studentů často ostych až stud a nedůvěru ve vlastní práci a vlastní cestu. To je pocit, se kterým se na amerických nebo kanadských designérských školách nesetkáte. Je to blok, který je snad v české společnosti zakořeněný jako odkaz společenské situace minulého režimu. Cítím jasně, že to studenty brzdí, přitom nápady mají vynikající.“

V tomto se s ním shodl také další z exkluzivních hostů, kanadský designér Gart Roseth. „Kanadské prostředí je více otevřené už tím, že je multikulturní. Například já jsem Kanaďan, mám ale norské, německé a dánské kořeny. To dává člověku také sílu a inspiraci, protože má neustále odkud čerpat,“ říká Gart Roseth, který vyučuje na Visual College of Art and Design ve Vancouveru, založil designérské studio v Aténách a věnuje se výměně studentů mezi oběma městy.

„Člověk tím, že vyrůstá ve společnosti, bezděky přijímá také její paradigmata. V tvůrčí práci se pak musíte naučit z paradigmat vystupovat a překračovat schémata. Hodně v tom pomáhá cestování a poznávání jiných kultur. I proto jsem rád, že jsem mohl zde v Liberci na workshopu být a poznat i z této stránky jiný úhel pohledu,“ dodává Roseth, který po workshopu vážně uvažuje o tom, že by liberecké studenty zahrnul do svých projektů mezinárodních výměn studentů.

To, že se po prezentacích jednotlivých účastníků dostávalo v diskuzi také na sociologii, historii i filozofii, nebylo podle profesora Militkého vůbec výjimkou. „Sešlo se tu několik naprosto odlišných kultur s různými tradicemi i pohledem nejen na design. A design má přesahy do společnosti,“ uvedl profesor Militký. Globálních společenských témat se často dotýkaly také diskuze o textilních produktech – hovořilo se o spotřebě pitné vody a energií, ekologii a životním prostředí, recyklaci apod.

Multižánrovému a multikulturnímu dialogu odpovídal i závěr workshopu, pro který si naše doktorandky z asijských zemí připravily prezentaci tradičních dámských oděvů Indie, Pákistánu a Vietnamu. Designér Gart Roseth předvedl v závěrečný den workshopu svou kolekci „Life experiences and fashion“.

„Podobný dialog mezi designéry a odborníky v oblasti textilu je ve světě výjimkou. Designéři někdy používají materiály, aniž by věděli, jakou mají funkci. My technologové jim můžeme přesně říci, jak se bude materiál chovat v náročných podmínkách nebo jak se v něm nositel bude cítit,“ říká děkanka Fakulty textilní TUL Jana Drašarová, která workshop nazvala mostem inspirace mezi designéry a technology a vzdala velký dík profesoru Militkému a jeho týmu za organizování této průkopnické akce.

„Pro textiláky je kontakt s designéry přínosem, protože tím, že návrháři většinou nemají hlubší technické znalosti v oboru, nemají ani omezení a a priori námitky, že něco nelze zrealizovat. S takovým přístupem se pak leckdy ukáže, že cesta k realizaci navzdory výhradám odborníků možná je,“ doplňuje děkanka Jana Drašarová.

Workshop, který sjednocuje dialog odborníků v oblasti textilu a designérů, by měl mít své pokračování příští rok. Zda ho bude opět hostit naše univerzita, v tuto chvíli zůstává otevřené.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_9212-2.jpg

»Lékařům dáváme do rukou další rozměr«

Liberečtí chirurgové už nejsou před operacemi odkázáni jen na virtuální snímky zlomených kostí či nádorů, ale připravují se i díky dokonalým anatomickým modelům z 3D tiskárny. Vyrábí je nemocniční oddělení Klinické biomechaniky, za jehož zřízením...

29. 4. 2024 | Lidé | 415