pátek 20. září 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Cena Vizionář 2018 za nápad, který pomůže od plísní a řas na fasádách

Cena Vizionář 2018 za nápad, který pomůže od plísní a řas na fasádách

radek-kubalek_pragothetm.jpeg
Vizionáři 2018. Cenu přebírají Radek Kubálek a Michaela Jakubičková

V zateplených fasádách panelových domů se zhusta daří plísním a řasám, které pak mohou pronikat i do bytů. Potvrzuje to výzkum, který prováděly naše CxI a firma PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o. Zaměřily se nejen na detekci mikroorganismů, ale také eliminaci jejich vlivů na fasády. Dostaly za to cenu Vizionář 2018.

Cenu vyhlásilo sdružení CzechInno ve spolupráci s partnery 4. prosince v Praze. Vizionář 2018 je projekt s osmiletou historií, který se zaměřuje na podporu a propagaci neotřelých a inovativních projektů, nástrojů a technologií, které pomáhají k lepšímu a efektivnějšímu podnikání nebo ke zkvalitnění služeb jak firmám, tak široké veřejnosti.

Letos organizátoři udělili šest titulů Vizionář 2018. Jeden z nich převzali Radek Kubálek, jednatel společnosti PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o., a Michaela Jakubičková z Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CxI). Firma s naším CxI společně vyvinuly systém pro odběr a analýzu vzorků mikroorganismů vyskytujících se na zateplených fasádách spojený s návrhem řešení pro eliminaci jejich škodlivých vlivů.

Podle Radka Kubálka se takřka všechny panelové domy v ČR zateplovaly, ale pod touto novou vrstvou se množí plísně a řasy, které pronikají při větrání do bytů. Proto mnozí lidé trpí alergiemi a nejrůznějšími nemocemi. Společný projekt firmy a TUL má pomoci tyto škodlivé organismy najít a eliminovat.

Naše univerzita se do výzkumu a vývoje nové metody zapojila zhruba před čtyřmi lety a před rokem akreditovala metodiku pro analýzu vzorků mikroorganismů, které se na fasádách domů nacházejí.

„Společným úsilím TUL a firmy PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o., došlo k detekci mikroorganismů na více jak 300 bytových domech po celé České republice a máme zmapováno, že více jak 60 000 bytových jednotek se s problémem zařasení potkává nebo v nejbližší době potká,“ říká za výzkumný tým CxI Technické univerzity v Liberci Michaela Jakubičková.

V čem nová metoda spočívá a jak velkou hrozbou pro bytové jednotky mikroorganismy jsou, se na T-UNI ještě budeme věnovat.

Radek Pirkl