středa 27. leden 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Projekty > Problematika neteritorální autonomie pod drobnohledem našeho geografa

Problematika neteritorální autonomie pod drobnohledem našeho geografa

Artur Boháč z katedry geografie FP TUL se v rámci předvánočního měsíčního výzkumného pobytu na Vídeňské univerzitě věnoval zkoumání neteritoriální autonomie. Neteritoriální autonomie je režim menšinových práv ve společnostech, které nejsou připraveny na zavedení obvyklejší teritoriální autonomie zahrnující například federální uspořádání.

Nejčastějším důvodem je rozptýlené rozmístění příslušníků menšiny po celém území státu typické např. pro ruskou minoritu v Estonsku. Nositelem samosprávy u neteritoriální autonomie je etnická skupina a svébytnost se týká jazykových, vzdělávacích, kulturních či politických záležitostí skupiny. Neteritoriální autonomie se vztahuje na všechny příslušníky skupiny v daném státě. Toto uspořádání má kořeny v myšlenkách rakouských austromarxistů Karla Rennera a Otto Bauera a v dnešní době je využíváno např. Estonsku, Maďarsku, Norsku či Srbsku.

Artur Boháč působil jako hostující výzkumník na Institutu východoevropské historie, kde funguje projektový tým humanitních vědců pod vedením Börriese Kuzmanyho, specializující se na neteritoriální autonomii ve střední a východní Evropě od poloviny 19. století do současnosti. Během své mise sestavil digitální bibliografickou databázi, která umožní snazší bádání ve zmíněné problematice všem zájemcům. Rovněž si připravil podklady pro sepsání odborného článku, ve kterém se hodlá věnovat prvkům neteritoriální autonomie v Českých zemích.

Pobyt se uskutečnil díky COST ENTAN – European Non-Territorial Autonomy Network (Evropská síť neteritoriální autonomie) zaměřující se na systematický výzkum a propagaci neteritoriální autonomie jakožto mechanismu, který může být prevencí vnitrostátních konfliktů a separatismu. Více informací o této síti naleznete zde. Mimochodem, v řídícím výboru COST ENTAN reprezentuje Českou republiku právě Artur Boháč s katederním kolegou Hynkem Böhmem.

Artur Boháč

Texty mohou publikovat sami projektoví editoři, návod je zde.

Za obsah textů zde publikovaných nesou odpovědnost jejich autoři, nikoliv redakce T-UNI.

 

 

Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání