Ve Spojených státech naše doktorandka Jana Horáková studuje tkáňové inženýrství, ale také cestuje a sžívá se s tamní kulturou. K ní v čase předvánočním patří i Halloween a Díkůvzdání.
Dnešní příspěvek bych ráda věnovala svátkům, které v České republice běžně neslavíme. V říjnu jsme zde oslavili Halloween a v listopadu Thanksgiving neboli Díkůvzdání. Nejprve jsme vyzpovídali místní, jak svátky probíhají, abychom se na ně náležitě připravili a nasáli tak americkou kulturu. Na Halloween je nutné opatřit si kostým. Kreativita se cení, my ji trochu postrádáme, proto jsme se uchýlili pouze k „malovánkám“ na obličej. Výsledek můžete posoudit na fotografii (berte v potaz, že s výtvarnou výchovou jsem byla vždy na štíru). No a takhle jsme vyrazili do baru na Halloween party. Tradičním „nápojem“ je tzv. jelly shot – želé s přídavkem jakéhosi alkoholu. Na Halloween party můžete v maskách protančit celý večer. Na některých party se vyhlašují nejlepší masky, takže se vyplatí dát si na kostýmu záležet.
Dalším zajímavým svátkem je Díkůvzdání. Při našem prvotním průzkumu o průběhu oslav Díkůvzdání jsme se dozvěděli jen jednu odpověď: krocan. Ne nadarmo se tomuto dni říká také Turkey Day. Obvykle se sejde celá rodina (která může čítat až 30 členů) a povečeří spolu (obrovského krocana se spoustou příloh, završeno několika druhy tradičních dezertů, jako je apple pie, pumpkin pie aj.).
Thanksgiving se slaví poslední čtvrtek v listopadu. Nasledující den má název Black Friday a v celé zemi propukne nákupní šílenství. Všechny obchody nabízí velké slevy v tento den a obchody praskají ve švech. Omlouvám se čtenářům, nákupy obecně nemám v lásce a představa davů honících se za zlevněným zbožím mě odradila natolik, že vám nemohu zprostředkovat osobní zkušenost. Ale možná jste zhlédli reportáž v televizi a představu si umíte udělat.
My jsme Den díkůvzdání strávili v místní nemocnici jako dobrovolníci. Působí zde organizace Little Brothers – Friends of the Elderly, která pomáhá starým a nemocným lidem. Na svátky rozvážejí teplé jídlo a organizují oslavy pro lidi v nemocnici. S přípravou jedné takové oslavy jsme pomáhali. Na svátky člověk nechce být sám, tak jsme udělali dobrý skutek a snad jsme alespoň trochu zpříjemnili den lidem v nemocnici.
Příchod Vánoc je tu pozvolnější než v České republice, obchody nejsou zavaleny od zaří čokoládovými Mikuláši. Ale teď už na nás dýchá kouzlo Vánoc i tady. Bílo už tu máme několik dní a každým dnem sněhová pokrývka narůstá. Letos určitě budeme mít bílé Vánoce a místo Ježíška asi přijde Santa Claus.
Přeji všem poklidný adventní čas a požehnané svátky!
Jana Horáková
Americký přístup k vědě láká naši doktorandku
Amerika in vivo: První dojmy z USA
Amerika in vivo II: Postřehy ke studiu na americké univerzitě
Amerika in vivo IV: Vědci aktivní i mimo laboratoř
Amerika in vivo V. Klady i zápory doktorského studia
Amerika in vivo VI. Kam mě Fulbright zanesl
Další články v rubrice
Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat
Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...
První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem
Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových...
Kniha Nanovlákna získala Cenu Josefa Hlávky
»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s...