Amerika in vivo III: Halloween a Den krocanů

Na tváři Halloween, v srdci Díkůvzdání.

Ve Spojených státech naše doktorandka Jana Horáková studuje tkáňové inženýrství, ale také cestuje a sžívá se s tamní kulturou. K ní v čase předvánočním patří i Halloween a Díkůvzdání.

Dnešní příspěvek bych ráda věnovala svátkům, které v České republice běžně neslavíme. V říjnu jsme zde oslavili Halloween a v listopadu Thanksgiving neboli Díkůvzdání. Nejprve jsme vyzpovídali místní, jak svátky probíhají, abychom se na ně náležitě připravili a nasáli tak americkou kulturu. Na Halloween je nutné opatřit si kostým. Kreativita se cení, my ji trochu postrádáme, proto jsme se uchýlili pouze k „malovánkám“ na obličej. Výsledek můžete posoudit na fotografii (berte v potaz, že s výtvarnou výchovou jsem byla vždy na štíru). No a takhle jsme vyrazili do baru na Halloween party. Tradičním „nápojem“ je tzv. jelly shot – želé s přídavkem jakéhosi alkoholu. Na Halloween party můžete v maskách protančit celý večer. Na některých party se vyhlašují nejlepší masky, takže se vyplatí dát si na kostýmu záležet.

Dalším zajímavým svátkem je Díkůvzdání. Při našem prvotním průzkumu o průběhu oslav Díkůvzdání jsme se dozvěděli jen jednu odpověď: krocan. Ne nadarmo se tomuto dni říká také Turkey Day. Obvykle se sejde celá rodina (která může čítat až 30 členů) a povečeří spolu (obrovského krocana se spoustou příloh, završeno několika druhy tradičních dezertů, jako je apple pie, pumpkin pie aj.).

Thanksgiving se slaví poslední čtvrtek v listopadu. Nasledující den má název Black Friday a v celé zemi propukne nákupní šílenství. Všechny obchody nabízí velké slevy v tento den a obchody praskají ve švech. Omlouvám se čtenářům, nákupy obecně nemám v lásce a představa davů honících se za zlevněným zbožím mě odradila natolik, že vám nemohu zprostředkovat osobní zkušenost. Ale možná jste zhlédli reportáž v televizi a představu si umíte udělat.

My jsme Den díkůvzdání strávili v místní nemocnici jako dobrovolníci. Působí zde organizace Little Brothers – Friends of the Elderly, která pomáhá starým a nemocným lidem. Na svátky rozvážejí teplé jídlo a organizují oslavy pro lidi v nemocnici. S přípravou jedné takové oslavy jsme pomáhali. Na svátky člověk nechce být sám, tak jsme udělali dobrý skutek a snad jsme alespoň trochu zpříjemnili den lidem v nemocnici.

Příchod Vánoc je tu pozvolnější než v České republice, obchody nejsou zavaleny od zaří čokoládovými Mikuláši. Ale teď už na nás dýchá kouzlo Vánoc i tady. Bílo už tu máme několik dní a každým dnem sněhová pokrývka narůstá. Letos určitě budeme mít bílé Vánoce a místo Ježíška asi přijde Santa Claus.

Přeji všem poklidný adventní čas a požehnané svátky!

Jana Horáková