Do školy autem, nebo autobusem? A co do Berlína? Je elektromobilita spásným řešením?

Téma udržitelnosti staví i před univerzity hned celou sadu otázek směřujících k mobilitě s co nejmenší uhlíkovou stopou. Odpovědi na ně hledá meziuniverzitní tým projektu UNILEAD / University Leaders in SDGs, jehož je TUL součástí. Doporučujeme rozhovor partnerského magazínu Universitas s Matúšem Šuchou z UPOL, který v UNILEAD vede pracovní skupinu zaměřenou na téma udržitelné mobility na univerzitách.

...

Co lidem brání sednout na kolo místo do auta?

Jsou to tři věci: na prvním místě je zvyk. Doprava je zvykové chování, jsme nějak naučeni. Nepřemýšlíme každé ráno nad tím, jak se dopravit do školy nebo do práce, máme jiné starosti. Druhým důvodem je pohodlí. Na jednoduché úrovni přemýšlení je sednout do auta a někam se odvézt nejpohodlnější. Ve finále to tak úplně není. Až po nějaké úvaze člověk zjistí, že může jet třeba na kole nebo v MHD, může si u toho číst nebo nad něčím přemýšlet, nemusí řešit parkování a většinou je to i levnější. Třetí věc je, že skutečně potřebujeme infrastrukturu a zázemí, které zajistí, že alternativa vůči autu je bezpečná a pohodlná. Měla by být levnější a neměla by být o mnoho časově náročnější. Potřebujeme vytvořit podmínky, aby alternativní typy dopravy byly atraktivní, a pak potřebujeme lidi přesvědčit, aby je vyzkoušeli a aby si na ně zvykli.

Považujete elektromobily za udržitelnou dopravu?

Spíše ne. Pokud vedle sebe postavíme elektromobil a spalovací motor, elektro má sice některé výhody, ale zdaleka to není něco, co by řešilo palčivost celého problému. Minimálně dokud nebudeme na 80 či 90 procentech výroby energie z obnovitelných zdrojů (většina elektřiny vyrobené v ČR pochází z uhelných – 40,3 % – a jaderných – 36,2 % – elektráren, pozn. red.), tak elektromobilita problém jen odsouvá z místa, kde auto jezdí, na místo, kde se elektřina vyrábí. Kromě toho problém automobilové dopravy nejsou jen emise, ale také to, že auta zabírají prostor, snižují fyzickou aktivitu lidí, vznikají dopravní nehody a tak dále. Nic z toho elektromobilita neřeší. Neřekl bych, že jsou elektromobily k ničemu, ale je to jen dílčí řešení, které problém jako celek nevymaže. 

...

Celý rozhovor čtěte v magazínu českých vysokých škol UNIVERSITAS.

Celonárodní projekt UNILEAD

Zapojení TUL do projektu UNILEAD

-pir-

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce