Partnerský magazín UNIVERSITAS píše: Chystaná novela vysokoškolského zákona přináší zásadní změny k lepšímu pro české doktorandky a doktorandy. Výrazně jim navyšuje garantovaný příjem, který se navíc bude započítávat do důchodového zajištění, také jim otvírá možnost čerpání mateřské a rodičovské dovolené a umožní jim, aby si s doktorandským příjmem mohli zažádat třeba o hypotéku. Dále ruší státní doktorské zkoušky a zavádí standard školitele doktorandů. Partnerský magazín UNIVERSITAS se věnuje tématu českých doktorandů v sérii článků a v anketě mezi českými doktorandkami a doktorandy. Na dotazy odpovídá také Ondřej Havelka z fakulty mechatroniky a CXI TUL.
Anketa se čtyřmi českými doktorandkami a doktorandy nese ve svém titulu vyjádření jedné z dotazovaných: „Doktorát je u nás cesta k vyhoření. A čestných funkcí se nenajíte“
Jedna z anketních otázek zní:
Co si myslíte o změnách, které přináší připravovaná reforma doktorského studia? Co soudíte o garanci příjmů prezenčního studenta v doktorském studijním programu ve výši nejméně 1,2násobku minimální mzdy (23 000 Kč měsíčně)?
Zvýšení stipendií a jejich navázání na 1,2násobek minimální mzdy by výrazně zlepšilo finanční situaci doktorandů. Vyšší příjmy by poskytly doktorandům větší životní stabilitu, omezily jejich potřebu hledat dodatečné příjmy a umožnily jim plně se soustředit na výzkum. Napadá mě další myšlenka, o které se ještě nemluví: lákání talentovaných zahraničních doktorandů, což je strategický cíl dobrých světových univerzit a výzkumných institucí. Jedním z hlavních důvodů, proč se nám to nedaří, je právě nedostatečné financování doktorandů. Měl jsem možnost pracovat na Institutu Maxe Plancka. Na oddělení, kde jsem působil, tvořili zahraniční doktorandi téměř osmdesát procent těchto mladých výzkumníků.
Tak zní odpověď Ondřeje Havelky, doktoranda Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL, zároveň vědeckého pracovníka na našem výzkumném ústavu CXI, člena Studentské komory Rady vysokých škol a také člena asociace ENQA (Evropské asociace pro zajišťování kvality ve vysokoškolském vzdělávání) a EURODOC, cože je evropská rada zastupující doktorandy a mladé vědecké pracovníky a pracovnice z Evropy.
Magazín českých vysokých škol Universitas zásadní změny, které do doktorského studia přináší novela vysokoškolského zákona, jež by měly platit od ledna roku 2025, shrnuje v článku:
Reforma doktorského studia. „Změna není dokonalá, ale konečně se přiblížíme důstojným podmínkám“
Magazín dále přináší rozhovor s předsedou Studentské komory Rady vysokých škol Michalem Farníkem na toto téma.
Českým doktorandkám a doktorandům se redakce věnuje i v dalších textech, najdete je v rubrice Téma.
Magazín českých vysokých škol UNIVERSITAS přináší články z akademického světa od roku 2016. TUL je partnerem projektu od roku 2018 a má svého zástupce také v redakční radě.
Pokud Vás novinky z českých univerzit zajímají, přihlaste se k odběru newsletteru Universitas.
-red-
Další články v rubrice
Zemřel Václav Kotek. Jeden z prvních techniků Fakulty textilní
Zemřel technik a dlouholetý zaměstnanec Fakulty textilní TUL Václav Kotek. Zúčastnil se vývojových prací mimořádných inženýrských děl katedry netkaných textilií, mimo jiné světově proslulé technologie tvorby nanovláken známé pod značkou Nanospider.
Historik Rychlík boří svojí novou knihou také zažitá klišé o Slovensku
Ještě nikdy nenapsal český historik tak komplexní syntézu slovenských dějin, jakou letos v nakladatelství Vyšehrad vydal pod názvem Dějiny Slovenska profesor Jan Rychlík. Se členem katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL...
Noc vědců zatím bez telepatie a cestování časem. Tak třeba příští rok
Léky proti nemocem, stroj času, lepší skladování energie… Malých i dospělých návštěvníků Noci vědců jsme se zeptali, na čem by měla světová věda ještě zapracovat, co lidstvu ještě chybí. Seznam je dlouhý a výživný, do příští Noci vědců máme...