Doplněné vydání úspěšných živých jmen Liberce je v prodeji

Daniel Vrbík_vlevo_ a Václav Lábus s atlasem Živá jména.jpg
Václav Lábus (vpravo), Daniel Vrbík a jejich atlas živých jmen.

První vydání atlasu, který mapuje, jak obyvatelé Liberce nazývají místa a objekty ve svém městě, bylo pryč během několika málo měsíců. Autoři Daniel Vrbík a Václav Lábus proto připravili vydání druhé. Doplnili ho o další informace. V prodeji je nyní v prodejně skript v kampusu a v e-shopu TUL.

Zájem o atlas Živá jména je přeci jen překvapil. „Bez zapojení veřejnosti by nemohl vzniknout a nám v letech 2019 a 2020 přispělo svými postřehy více jak 1500 respondentů. Zájem jsme tedy tušili, ale že 500 kusů prvního vydání zmizí během půl roku, jsme nečekali. A to je taky hlavní důvod, proč jsme se rozhodli pro dotisk. Tentokrát je to 300 kusů,“ říká Václav Lábus, odborník na pomístní jména z katedry českého jazyka a literatury FP TUL.

Autorská dvojice Lábus–Vrbík přetavila online projekt Živá jména do tištěného atlasu, který představila veřejnosti v samém závěru roku 2023. Po roce tedy přicházejí s vydáním druhým, doplněným.

„Vychytali jsme některé drobné nedostatky prvního vydání a přidali jsme kratší kapitolu o vztahu živých jmen k oficiálním pomístním jménům. Čtenáři se tak mimo jiné dovědí něco o rozporu typu Vesecký rybník versus Tajch. Mapovou část jsme doplnili o další autentické poznámky respondentů,“ říká geoinformatik Daniel Vrbík a podotýká, že další tištěné vydání atlasu Živá jména už nechystají.

„Plánujeme, že bychom časem vydali podobný atlas, který se zaměří na oficiální uliční jména v Liberci a jejich vývoj,“ uzavírá Václav Lábus.

PROJEKT ŽIVÁ JMÉNA LIBERCE

V publikaci čtenáři na 116 stranách formátu A3 najdou kromě unikátního souboru map také interpretaci tříletého výzkumu a komentář k historickým souvislostem k místům, podle kterých se Liberečané ve svém městě orientují. Součástí publikace Atlas libereckých živých jmen je i bohatý fotografický a obrazový materiál. Autoři přidali také autentické komentáře přispěvatelů, takže je možné, že tam najdete i ten svůj. „Liberec je jediné město, které má online mapu lidového názvosloví a také tištěný atlas k tomuto tématu. A i ve světě je to velmi ojedinělá záležitost,“ říká Daniel Vrbík. Projekt Živá jména je stále na webu přístupný a stále do něj mohou respondenti a respondentky přidávat další a další názvy. O tématu jsme již napsali: Unikátní mapa Živých jmen už ví vše o lidovém názvosloví Liberce a Fügnerka, Liďáky, Rybníček… Liberec má jako jediné město zmapované lidové názvy díky projektu Živá jména. Ten teď nově dostal také podobu tištěného atlasu.

Druhé doplněné vydání můžete koupit v e-shopu TUL.

 

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

KRF09566 (1).jpg

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata

Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...

4. 2. 2025 | Události | 386